A telomereink hosszából az orvosok akár azt is meg tudják állapítani, hogy milyen ütemben, gyorsabban vagy lassabban fogunk-e megöregedni. A telomerek regenerálásáról, megóvásáról nekünk kell gondoskodnunk, ha szeretnénk hosszan élni. Kutatások bizonyítják, hogy például a helyes étrend, a megfelelő testmozgás és a pihenés segíthet a telomerek fennmaradásában, továbbá lelassíthatja a sejtek öregedését és akár egyes krónikus megbetegedések súlyosbodását.
Mik azok a telomerek?
Az 1930-as években Hermann Joseph Muller volt az első kutató, aki megállapította, hogy a kromoszómák végei egyedi tulajdonságokkal rendelkeznek. Muller ezeket a végeket a kromoszómákon elfoglalt helyzetük alapján telomereknek nevezte el. A szó a görög telo, vagyis „vég”, és a mere szóból származik, aminek a jelentése „rész”. Később klasszikus mutagenezis-kísérleteiben Muller röntgensugárzást használt különböző mutációk generálására, melyek közül sok kromoszómatöréssel és fúzióval járt. A kísérletek során azonban meglepődve tapasztalta, hogy a kromoszómák végei furcsán ellenállnak a mutagén röntgensugárzás hatásainak. Muller ezért azt feltételezte, hogy a terminális génnek különleges funkciója kell, hogy legyen, úgymond lezárja a kromoszóma végét, és hogy valamilyen oknál fogva egy kromoszóma nem maradhat meg a végtelenségig anélkül, hogy a végeit így lezárnák.
Ma már tudjuk, hogy Mullernek csak részben volt igaza. A telomerek valóban alapvető szerepet játszanak a kromoszómák végeinek stabilizálásában, de nem tartalmaznak aktív géneket. Ehelyett a telomerek erősen ismétlődő DNS-szekvenciákat és specifikus kötőfehérjéket tartalmaznak, amelyek egyedi szerkezetet alkotnak a kromoszóma végén.
A telomer ugyanis a kromoszómát alkotó DNS-szál két végén található rövid, többszörösen ismétlődő szakasz.
Egyesek a cipőfűző végén található műanyag végződésekhez hasonlítják. A telomerek regenerálását a telomeráz enzim végzi. Fontos tudni, hogy mi magunk sokat tehetünk annak érdekében, hogy a telomerek épek maradjanak vagy regenerálódjanak, hosszukat pedig akár növelni is tudjuk, például gyógynövényekkel és megfelelő táplálkozással.
Ezek károsíthatják a telomereket
A telomerek feladata, hogy megóvják a kromoszómát, valamint megakadályozzák, hogy sejtosztódáskor sérüljön a genetikai információ. A telomerek hossza szorosan összefügg a sejtek élettartamával. Ez azt jelenti, hogy minél hosszabb és minél jobb állapotban van a DNS-kromoszóma telomere, annál tovább él a sejt. A sejtek élettartama pedig jelentősen meghatározza, hogy meddig élünk.
A telomerek hossza egyénenként eltérő, elsősorban a genetika határozza meg, de az évek előrehaladtával, a sejtosztódások miatt folyamatosan rövidül, de a telomerek károsodásához és rövidüléséhez a különböző élettani és környezeti hatások is hozzájárulhatnak. Ilyen hatások például a DNS károsodása, a gyulladás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a környezeti tényezők, a krónikus betegségek, a mentális és érzelmi stressz, az egészségtelen táplálkozás.
Gyógynövények és fűszerek is segíthetnek
Ám vannak olyan tényezők is, melyekkel nemcsak megóvhatjuk, hanem regenerálhatjuk a telomereket, illetve még a hosszukat is megnövelhetjük. Ilyen például a stresszoldás, a meditáció, az egészséges életvitel, a rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás, antioxidánsok, sejtmegújító és sejtvédő gyógynövények fogyasztása.
Annak érdekében, hogy sejtjeink vitalitását megnöveljük, a gyógynövények közül javasolt az ashwaganda kúraszerű, legfeljebb három hónapig tartó fogyasztása. Emellett legyen az étrendünk része az astragalus (kínai csüdfű), a máriatövis és a koreai ginszeng.
A fűszernövények közül részesítsük előnyben a bazsalikomot, a rozmaringot és a szegfűszeget. Ezeknek a fűszernövényeknek az illóolaja is képes növelni a telomerek hosszát anélkül, hogy a telomeráz enzim mértékét növelnék.
A kutatások szerint a diéták közül a mediterrán étrend szolgálja leghatékonyabban az öregedés lassítását, hiszen a D-, E- és C- vitaminban, polifenolokban, antioxidánsokban, ómega-3 zsírsavakban, halolajban, olívaolajban és zöldségekben bővelkedő étrend a telomerek épségét szolgálja.
Ha tudni akarod, mely tápanyagokat nem érdemes egyszerre bevinni a szervezetbe, olvasd el ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés