Nemcsak isteni finom ez a fűszer, de a vércukrodat is helyre teszi, és a rák ellen is véd

fahéj
Olvasási idő kb. 4 perc

A fahéj rendkívül jó hatással van az egészségünkre. Míg a középkorban leginkább a krónikus köhögés és az ízületi gyulladás enyhítésére használták, napjainkban gyakran javasolják a vércukorszint csökkentésére vagy kordában tartásához. De számos egyék oka van még annak, hogy miért érdemes szinte naponta fahéjat fogyasztani.

A fahéj ugyanis segít abban is, hogy egészségesebb legyen a szívünk, emellett gyulladáscsökkentő, antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, ráadásul szabadgyök-fogó, így véd a daganatos megbetegedéssel szemben, antimikrobiális hatásának köszönhetően pedig a paraziták ellen is hatékony. 

Tízezrek életét követelik ezek a betegségek

A szív- és érrendszeri betegség évtizedek óta az első számú halálok Magyarországon. Évente több mint 60 ezer halálesetet okoz, és az egészségügyi ráfordítás egészének csaknem a 20 százalékát teszi ki. A keringési rendellenességek annak ellenére követelik a legtöbb áldozatot, hogy kellő odafigyeléssel a szív- és érrendszeri betegségek megelőzhetők lennének.

A szívbetegség kellő odafigyeléssel megelőzhető lenne
A szívbetegség kellő odafigyeléssel megelőzhető lennePeopleImages / Getty Images Hungary

A cukorbetegség, ami, ha kezeletlen marad, jelentős kárt okozhat a keringésben is, szintén sokakat érint hazánkban. A Magyar Diabetes Társaság adatai szerint Magyarországon több mint egymillióan élnek cukorbetegséggel, ám igen magas a látens diabéteszesek száma is, ugyanis a diagnosztizálatlan esetek száma akár több százezer is lehet. 

A betegségbe és szövődményeibe évben mintegy tízezer magyar hal bele.

Ezek az adatok is azt mutatják, mindent meg kell tennünk a szív- és érrendszeri betegségeket okozó kockázati tényezők elkerülése érdekében. 

Az illatos fűszer fogyasztása rákmegelőző is lehet

Ennek egyik módja, ha csökkentjük a szív egészségét veszélyeztető és a cukorbetegséget okozó metabolikus szindróma kialakulását. Jó hír, hogy amerikai kutatók nemrég felfedezték, hogy az akár az egyik, sokak által kedvelt fűszer, a fahéj fogyasztása is segíthet a tragikus következményekkel járó betegségek megelőzésében.

A fahéj nem csupán az ételek fűszerezésére kiváló, a rák ellen is véd
A fahéj nem csupán az ételek fűszerezésére kiváló, a rák ellen is védHelen Camacaro / Getty Images Hungary

A kutatók legfrissebb eredményeiket olyan korábbi tanulmánypkra alapozták, amelyek bebizonyították, hogy a fahéj javítja a vérnyomást, a vércukorszintet, az LDL-koleszterint, a triglicerideket, és segít az ideális testsúly fenntartásában. Mindez azért nagyon fontos, mert e közül az öt tényező közül már három megléte is hozzájárul a metabolikus szindróma diagnosztizálásához.

Kiderült, hogy a fűszernek tulajdonított egészségmegőrző előnyökért a fahéjban található aktív vegyület, a fűszer kellemes, aromás ízét és illatát biztosító fahéjaldehid a felelős. A kutatók bebizonyították, hogy a fahéj nem csupán a keringési rendszerre van jó hatással, hanem egyúttal gyulladáscsökkentő, antioxidáns, szabadgyök-fogó, antimikrobiális, parazitaellenes és daganatellenes tulajdonságokkal is rendelkezik. A fahéj képes a rákos sejtek növekedését és a véredények képződését csökkenteni a daganatokban, továbbá képes elpusztítani a rákos sejteket. Mindemellett segít szabályozni a glükózfelvételt és az inzulinrezisztenciát, lebontja a zsírt, és javítja az egyéb molekuláris folyamatokat is.

Csak mértékkel fogyasszuk, mert árt a májnak

A számos előny ellenére azonban jobb, ha csak mértékkel fogyasztjuk a fahéjat. A kutatást végző orvosok ugyanis felhívták a figyelmet arra, hogy a túlzásba vitt fahéjfogyasztás árthat a máj egészségének. 

Kutatások igazolták az élelmiszerek egy speciális csoportjának rendkívül kedvező egészségügyi hatását.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek