Manapság teljesen természetes, hogy rendszeres tisztítással és alkalmankénti cserével tartjuk karban mindennapi viseletünket. Vannak olyan ruhadarabok, amelyek még így is veszélyesek lehetnek.
Hányszor mondták szüleink gyermekkorunkban, hogy a medencéből kilépve azonnal cseréljük le a nedves fürdőruhát – pedig mennyire jó is lett volna, ha a víz által okozott hűsítő élmény kicsit tovább tart!
Betegséget okozhat
Minél kevesebb az élettapasztalatunk, annál nehezebb elképzelni bizonyos összefüggéseket. A népi megfigyeléseknek és az azokon alapuló szokásoknak azonban szinte kivétel nélkül van – tudományos – alapjuk is. A nedves fürdőruhától felfázhatunk, mondták, s a lányoknak még azt is egyértelművé tették, hogy egyéb bajokat is összeszedhetnek hosszú távon, hogyha nem cserélik le időben szárazra.
Úgy érezhetjük, hogy szinte percek alatt megszárad rajtunk a tűző napon a ruha, valójában akár 5-6 órán át maradhatnak nedvesebb részei, főleg az ülepénél, ahol több réteg gondoskodik a varrás miatt szerveink védelméről.
A köznapi nevén felfázásnak nevezett húgyúti gyulladások igazi szezonja nyáron kezdődik, hiszen éppen a rajtunk száradó ruha az egyik leggyakoribb kiváltó oka. A mosdóhasználatkor égető, szúró érzéssel járó, kellemetlennek tűnő, ám annál sokkal nagyobb veszélyeket is rejtő betegség hátterében számtalan, a ruhában megtelepedett baktérium állhat.
„A fertőzés a húgycsövön keresztül kerül a szervezetbe, s akár meddőséget is okozhat. Ráadásul nem csak a nőket érinti. A férfiak a vizes fürdőnadrággal a prosztatagyulladás veszélyét kockáztatják” – figyelmeztet dr. Póth Sándor urológus főorvos.
Meddőség, prosztatabajok, vesemedence-gyulladás
Minél feljebb hatolnak a baktériumok a testünkben, annál több szervünket érinthetik. A mosdó használatakor jelentkező égő, fájdalmas érzés, alhasi fájdalom esetén általában azt gondoljuk, hogy megfáztunk. Ez a tévhit elhitetheti velünk, hogy a nedves fürdőruhával is csak annyi a baj, hogy a víztől lehűl és hideg érzetet ad. Emiatt hajlamosak lehetünk nagy melegben mégis magunkon hagyni, pedig valójában nem a hőmérséklet okozza a problémákat. A kellemetlen tünetek ugyanis nem a felfázás miatt, hanem húgyúti gyulladás következtében jelentkeznek, amelynek kialakulásában többféle tényező is szerepet játszhat.
Hogyan előzhetjük meg a húgyúti fertőzést az urológus szerint?
- Fogyasszunk sok folyadékot, hogy gyakrabban ürüljön a hólyagunk, így megelőzzük a kellemetlen következményeket okozó baktériumok elszaporodását.
- Figyeljünk az intimhigiéniára.
- Cseréljük le fürdőruhánkat medencehasználatot követően szárazra. Mindig legyen nálunk egy pluszdarab!
- Mossunk kezet rendszeresen és alaposan.
- Mosdóhasználat után ügyeljünk a helyes törlési technikákra!
Fokozott figyelmet igényelnek a diabéteszes betegek és a katéterhasználók is.
Az egyik ilyen tényező a magunkon hagyott vizes fürdőruhaalsó, így nem véletlen, hogy a legtöbb fertőzés – és a legtöbb nőgyógyászati betegség is azoknak a baktériumoknak köszönhető, melyek a szervezetben vannak – például a Chlamydia vagy az Ureaplasma –, ugyanis ezek összezárhatják a petevezetőkben a lemezeket, ami akár meddőséghez is vezethet – hangsúlyozza dr. Deli Balog Ildikó szülész-nőgyógyász szakorvos is.
Az ilyen fertőzéseknek két típusa van, az alsó és a felső húgyúti betegségek. Az alsó húgyúti betegségek elsősorban a húgyhólyagot, a húgycsövet, illetve férfiak esetében a prosztatát érintik. A másik csoportba orvosi értelemben a vesék, a vesevezetékek és a húgyvezeték fertőzéses megbetegedéseit sorolják a szakemberek, s előbbiek szinte mindig megelőzik őket – vagyis akár elkerülhetőek is lennének. Egyrészt azzal, ha tényleg odafigyelnénk a száraz alsónemű viselésére minden körülmények között, de ha megtörtént a baj, a megfelelő orvosi kezeléssel is elkerülhetővé válnak a komolyabb egészségügyi problémák.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés