Ritkábban hallani erről a vitaminról, pedig az agyat és a szívet is hatékonyan védi

GettyImages-590769853
Olvasási idő kb. 4 perc

A folát, más néven a B9-vitamin nem kap olyan sok figyelmet, mint más vitaminok, miközben olyan alapvető testi funkciókban vesz részt, mint a DNS előállítása és a sejtek osztódása.

Ehhez a vitaminhoz egyes ételekből természetes formában lehet hozzájutni, de elérhető táplálékkiegészítőkben és dúsított élelmiszerekben is. Szintetikus változatát folsavnak nevezik. De pontosan mennyit kell bevinni belőle, és milyen hatásai vannak? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Így segíti az egészségedet a folát

A legtöbb ember elegendő folátot visz be az étrendjével, ám vannak, akikre nézve a fáradtsággal és a megmagyarázhatatlan gyengeséggel járó hiányállapot fokozott kockázatot jelent. Idetartoznak a terhes kismamák, a csecsemők, a gyermekek, a májbetegségben és cöliákiában szenvedők, valamint azok, akik bizonyos gyógyszereket, mint például fogamzásgátlót, egy metotrexa nevű kemoterápiás gyógyszert vagy a vércukorszint szabályozását segítő metformint szednek.

A folát szintetikus formája a folsav, ami táplálékkiegészítőként is kapható
A folát szintetikus formája a folsav, ami táplálékkiegészítőként is kaphatómiljko / Getty Images Hungary

Most lássuk részletesebben is, hogy miért olyan fontos a folsav az emberi szervezet számára.

Csökkenti a vérnyomást

Egy tanulmány kimutatta, hogy megfelelő bevitele esetén a folát csökkenti a vérnyomást és mérsékeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ez a hatás azzal függ össze, hogy a fehérjék lebomlásakor egy homocisztein nevű aminosav keletkezik, amely megkeményítheti az artériákat, ezzel megnövelve a szívroham és a szélütés kockázatát. A folát azonban csökkenti a homocisztein szintjét.

Támogatja az egészséges embriófejlődést

A terhesség első néhány hónapjában a magzatnál idegcsőzáródási rendellenesség (NTD) jelentkezhet – különösen alacsony folsav- és B12-vitamin-szint esetén, ami megnöveli ennek az esélyét.

A folát nélkülözhetetlen a méhben végbemenő idegrendszeri változásokhoz.

Lezárja a neurális csövet, és hozzájárul a magzat agyának, koponyájának és gerincvelőjének fejlődéséhez. Ha szeretnél teherbe esni vagy már állapotos vagy, emiatt erősen ajánlott folsavat tartalmazó „terhesvitamint” szedned.

Csökkenti a makuladegeneráció kockázatát

Az életkorral összefüggő makuladegeneráció oka egyelőre nem teljesen ismert. Az orvosok úgy gondolják, hogy a tartós látásvesztéshez vezető állapot kialakulásában a gyulladás és az oxidatív stressz mellett a megemelkedett homociszteinszint is közrejátszhat.

Egy tanulmány kimutatta, hogy a folsavbevitel akár 40 százalékkal is csökkentheti a makuladegeneráció kockázatát.

Segíthet megőrizni a szem egészségét
Segíthet megőrizni a szem egészségétBill Oxford / Getty Images Hungary

Megelőzheti az Alzheimer-kór kialakulását

A folát pozitív hatással lehet az agy egészségére, egy nemrégiben készült tanulmány pedig azt sugallja, hogy megelőző szerepe lehet az Alzheimer-kór kialakulásában is. Legalábbis erre utal, hogy a vizsgálatok során az Alzheimer-kóros betegek folsavszintje alacsonyabb volt azokhoz képest, akik nem szenvedtek neurodegeneratív betegségekben.

Ezekből az élelmiszerekből juthatsz hozzá

A folát napi ajánlott beviteli értéke 250 mikrogramm, ami várandósság esetén 400 mikrogrammra nő, míg szintetikus formájából, a folsavból az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet napi 200 mikrogramm fogyasztását javasolja.

A folát a diófélékben és magvakban is megtalálható
A folát a diófélékben és magvakban is megtalálhatómikroman6 / Getty Images Hungary

Ha szeretnéd növelni a folátbeviteled, akkor a következő élelmiszerekből juthatsz hozzá:

  • edamame bab
  • banán
  • tojás
  • lencse
  • kelbimbó
  • spárga
  • spenót
  • avokádó
  • fekete bab
  • cékla
  • narancs
  • brokkoli
  • diófélék és magvak

Tudni kell, hogy a folát nagyobb valószínűséggel hasznosul a szervezetben, mint a folsav. Ha mégis táplálékkiegészítők szedése mellett döntesz, figyelj oda az adagolásra, mert nagyobb mennyiségben a folsav gyomorgörcsöt, hasmenést, hányingert és álmatlanságot okozhat.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek