A reggeli kávé vagy tea, valamint az este elfogyasztott pohár bor szinte észrevétlenül károsítja a fogakat. A napi kétszeri fogmosás és a fogselyem használata segít a fogak épségének megőrzésében, mégis előfordulhat, hogy ezek a fogászati higiénés rutinok nem elegendőek, és változtatnunk kell az étkezési szokásainkon is.
Ezek az ételek nem rontják a fogainkat
A savas, valamint a keményítőtartalmú és cukros ételek fogszuvasodáshoz, illetve fogínybetegséghez vezethetnek. A szájban lévő baktériumok ugyanis éppen az általunk elfogyasztott cukorral „táplálkoznak”, és ezzel lepedéket képezhetnek a fogak felületén. Ha az így kialakult plakk ott marad a fogainkon, előbb vagy utóbb kilyukad a fogunk.
Vannak azonban olyan ételek, amelyekkel elkerülhetjük a fogszuvasodást.
Tojás
A tojás, függetlenül attól, hogy milyen formában fogyasztjuk, D-vitaminban gazdag, ezáltal segít a szuvasodással szemben ellenállóvá tenni a fogakat. Az erősebb fogak pedig kevésbé hajlamosak a szuvasodásra.
Édesburgonya
Az A-vitamin létfontosságú a nyálképződésben, amely helyreálltja a száj pH-értékét, így segít megelőzni a fogszuvasodást. Az A-vitaminban gazdag édesburgonyával hozzájárulhatunk a megfelelő nyálműködés elősegítéséhez.
Joghurt
A natúr joghurt tele van kalciummal, D-vitaminnal és immunerősítő probiotikumokkal, így ez a tejtermék is felkerült a fogszuvasodás ellen védő élelmiszerek listájára. Mindemellett a joghurt hozzájárul a száj és a bélrendszer egészségének fenntartásához is.
Mivel a kalciumra szüksége van a szervezetünknek a csontok és a fogak felépítéséhez, az ásványi anyagot tartalmazó élelmiszerek kiválóan építik a fogzománcot. A fogak kalciumfelvételének fokozása érdekében a D-vitamint, magnéziumot és foszfort tartalmazó élelmiszerek is segíthetnek.
Eper
Az eper C-vitaminban gazdag, ami nemcsak a fakó, száraz bőr megújítására szolgál. A C-vitamin elősegíti a sebgyógyulást, így az ínybetegségek kezeléséhez is hozzájárul.
Vaj
Miután a vaj kiváló B12-vitamin-forrás, így segíthet a fogágybetegségek leküzdésében. A B12-vitamin jótékony hatással van az olyan szájsebekre is, mint az afta. A B-vitamin-hiány fogínygyulladást, fogínyfertőzést okozhat, ami általában fogvesztéshez vezethet.
Avokádó
Az avokádó kalóriaégető élelmiszerként ismert, ám magas káliumtartalmának köszönhetően segít megelőzni a fogszuvasodást is. A kálium ugyanis egy olyan ásványi anyag, amely hozzájárul ahhoz, hogy a fogaink erősebbek legyenek.
Diófélék
A foszforban gazdag dió, pisztácia és kesudió kiválóan védik a fogakat, különösen a fogzománcot. Fogszuvasodás-csökkentő hatásuk abban rejlik, hogy segítségükkel a nyálunk semlegesíti a savakat.
Bab
A bab amellett, hogy az egyik legjobb vegán fehérjeforrás, magas foszfáttartalmával a fogakra is kiválóan hat. Miután a fogaink főként kalciumból és foszfátból állnak, ezért ezeknek az ásványi anyagoknak jelen kell lenniük a szervezetünkben ahhoz, hogy a fogak remineralizálódjanak, vagyis, hogy a nyálból vagy egyéb szájhigiénés termékből kalcium-, foszfát- és fluorionok rakódjanak le, és ezáltal erősek maradjanak a fogaink.
A minél jobb eredmény elérése érdekében érdemes sajtot is fogyasztani a babhoz.
A sajtban lévő D-vitamin ugyanis segíthet a szervezet kalcium- és foszforszint-szabályozásában.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés