Kiderült, hogy nem szimulálnak: a férfinátha tényleg létezik!

GettyImages-1253526378
Olvasási idő kb. 4 perc

Már biztosan hallottad a férfinátha kifejezést: azt tudod, hogy nemcsak viccről vagy évődésről van szó, hanem egy valóban létező jelenséget ír le a szó?

Ha egy férfi testhőmérséklete eléri a 36,9 fokot, lassan érdemes hívni a papot: a náthás, influenzás férfiak környezetében élő családtagok sokszor érzik úgy, hogy hímnemű szeretteik kissé eltúlozzák betegségüket és annak tüneteit. A náthától ágynak dőlő, fejfájással a paplan alá bújó, elhaló hangon gyógyszert kérő férfi sztereotípiája gyakran lesz csípős megjegyzések céltáblája, pedig nagyon úgy néz ki, hogy igaztalanul vádolja a női nem azzal a férfiakat, hogy rájátszanak állapotukra.

Férfinátha létezik!

Kutatások legalábbis azt támasztják alá, hogy a férfinátha mint olyan tényleg létezik. A British Medical Journalben megjelent tanulmány korábbi adatokat összegezve felmenti a férfiakat a szimuláció és a túlzás vádja alól: a hormonok is felelhetnek magyarázatuk szerint azért, hogy őket egy mezei nátha sokkal jobban megviseli, mint egy nőt.

Egereken végzett kísérletek szerint ugyanis a tesztoszteron tompítja az immunrendszernek az influenzavírusra adott válaszát, míg egyes női hormonok erősítik azt. A megfázást okozó vírussal szemben a menopauza előtt álló nők immunrendszere ad erősebb választ a férfiakénál – a menopauzán már átesett nők esetében hasonló különbséget már nem találtak.

Úgy tűnik, nem túloznak: a férfinátha valós jelenség
Úgy tűnik, nem túloznak: a férfinátha valós jelenségRgStudio / Getty Images Hungary

Veszélyesebb lehet a férfiakra nézve az influenza

Mi több: amerikai adatok szerint több férfi hal meg influenzához kötődő szövődményekben, mint nő, hongkongi adatok szerint pedig többen kerülnek kórházba az erősebb nem tagjai közül influenzás tüneteik miatt. 

Egy magazin felmérése szerint a férfiaknak kétszer annyi időbe telik felépülni az ilyen megbetegedésekből, mint a nőknek.

Összességében tehát a férfiak immunrendszere egyszerűen védtelenebbnek tűnik az enyhe légúti betegségeket okozó kórokozókkal szemben, ennek következményeként pedig ők erősebb tüneteket tapasztalhatnak ilyen megbetegedések során, nagyobb eséllyel kerülnek kórházba, és még annak is nagyobb esélye van, hogy egy férfi meghal az influenza valamilyen szövődménye miatt, mint egy nő esetében.

A betegségeket a két nem tagjai eltérő módon érzékelik és viselik
A betegségeket a két nem tagjai eltérő módon érzékelik és viselikPixelsEffect / Getty Images Hungary

A tünetek közti különbségek oka

Létezik egy másik teória is, e szerint a férfiak egész egyszerűen másként élik meg az ezekkel a betegségekkel kapcsolatos tüneteket. A dolog nem lenne annyira egyedi, az ugyanis közismert, hogy a férfiak és a nők szívrohamának tünetei meglehetősen eltérők. A férfiak a klasszikus szorító mellkasi fájdalmat tapasztalják, míg a nőknél gyakran hányinger vagy légszomj jelzi a bajt: előfordulhat, hogy egy légúti betegség esetében is egyszerűen más a két nem által érzett tünetek erőssége és jellege is.

A férfinátha jelensége magyarázhatja azt is, hogy egy influenza elleni védőoltást követően a nők és a férfiak szervezete másként reagál. A BMJ tanulmánya azt is jelzi, hogy 

az influenza elleni védőoltás általában több helyi és testszerte tapasztalt reakciót, valamint jobb antitestválaszt vált ki a nőknél, mint a férfiaknál.

A tesztoszteron játszhat szerepet ebben is. A jobb antitestválasz csökkentheti az influenza súlyosságát, így lehetséges, hogy a beoltott férfiak súlyosabb tüneteket tapasztalnak, ha mégis elkapják a betegséget, mint a nők, mivel nem reagálnak olyan jól a védőoltásra.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek