Kiderült, a férfiak vagy a nők bírják-e jobban a fájdalmat

fajdalom-nok (2)
Olvasási idő kb. 4 perc

Folyamatosan előtérbe kerül az a vita, hogy melyik nem kezeli jobban a fájdalmat. A kutatók most megállapították, hogy a nők bírják kevésbé a fájdalmat, de ennek a magyarázata bonyolultabb, mint gondolnánk.

Állandó vita tárgya, hogy ki bírja jobban a fájdalmat, a nők vagy a férfiak. Sosem volt ebben a kérdésben egyetértés, de most egy kutatás végre választ ad rá. A nők általában azzal érvelnek maguk mellett, hogy mivel kibírják a szülést, így ők bírják jobban a fájdalmat. (Egyébként gyakorta férfiak is elmondják, hogy ők nem bírnák ki a szüléssel járó fájdalmat.) A férfiak oldalán pedig a fizikai megjelenésük és hormonok állnak, ezek szerint nekik kellene jobban megbirkózni a fájdalommal.

A nők vagy férfiak viselik jobban a fájdalmat?

Az elmúlt évtizedek tanulmányai arra jutottak, hogy a nők érezhetően jobban szenvednek a fájdalomtól, mint a férfiak. Intenzívebben, gyakrabban, hosszabb ideig érzik a fájdalmat. Többször küzdenek fejfájással, fájdalmasabb bélproblémákkal, több hátfájást, medence- és csontfájdalmat tapasztalnak, és a kutatások szerint szinte minden más testrészükben gyakrabban éreznek fájdalmat a férfiaknál. A világszerte több százmillió krónikus fájdalomban szenvedő beteg körülbelül 70 százalékát teszik ki.

Kutatások szerint a férfiak kevésbé érzik a fájdalmat, mint a nők
Kutatások szerint a férfiak kevésbé érzik a fájdalmat, mint a nőkTom Merton / Getty Images Hungary

Sokan azt feltételezik, hogy ennek az eltérő hormonszinthez van köze. A férfiaknál a magasabb tesztoszteronszint gátolja a fájdalmat, mivel meghatározza, hogy a szervezet hogyan ismeri fel és továbbítja a fájdalmat, kellemetlenségeket és más krónikus problémákat. A válasz azonban több lehet egy biológiai kérdésnél a legújabb kutatás szerint. Befolyásolja a stressz, a gyermekkori trauma, a depresszió és a szorongás is.

Mindkét nem más-más génekből, fehérjékből és sejttípusokból áll. A nők gyakran állítják, hogy a szülés toleránsabbá teszi őket a fájdalommal szemben, mint a férfiakat, valójában ez nem teljesen igaz. A hormonok döntő szerepet játszanak a szülés során, több endorfin, adrenalin és oxitocin szabadul fel, amelyek miatt a szülés közben a nők tényleg kevésbé érzékenyek a fájdalomra, de utána visszatérnek a normális szintre.

A nőknek jobban fáj?

Az Arizonai Egyetem kutatói funkcionális nemi különbségeket azonosítottak a fájdalmat termelő idegsejtekben, az úgynevezett nociceptorokban. Ezek akkor aktiválódnak, amikor az ember megsérül, és olyan reakciót váltanak ki, amely arra készteti, hogy eltávolodjon a veszély forrásától. A tanulmány nem azt mutatta ki, hogy a fájdalom rosszabb a férfiaknál vagy a nőknél, hanem azt, hogy a férfiak és a nők nociceptorai különböznek.

A nők gyakrabban és hosszabb ideig éreznek fájdalmat
A nők gyakrabban és hosszabb ideig éreznek fájdalmatnensuria / Getty Images Hungary

A kutatások szerint azonban nem csak az idegreceptorok és a hormonszintek játszanak szerepet, hanem a fájdalom többtényezős. Egy 2001-es tanulmányból kiderült, hogy a stressz, a depresszió és a szorongás mind összefüggésbe hozható a fájdalom súlyosbodásával, míg a gyermekkorban szerzett trauma növelheti az ember esélyét arra, hogy idősebb korban krónikus fájdalom alakuljon ki nála. Mind a négy probléma sűrűbben fordult elő a nőknél, mint a férfiaknál, ami még inkább azt sugallja, hogy a nők fájdalomtűrő küszöbe alacsonyabb.

Azonban a kutatók hozzáteszik, hogy nem lehet csak a biológiai és fiziológiai szempontokat nézni, hanem a pszichológiai, társadalmi és kulturális hatásokkal együtt kell vizsgálni azt, hogy kire hogyan hat a fájdalom. Hozzáteszik, hogy ezek az eredmények felhívják a figyelmet arra, hogy a nőknek és a férfiaknak eltérő gyógyszereket kell gyártani a fájdalomra, így azokkal jobban lehet majd kezelni a két nem különböző fájdalmát.

Rengeteg fájdalomcsillapító érhető el a piacon, de vajon hogyan érdemes választani? Szakértők válaszolnak az alábbi cikkünkben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek