Minden szülő rémálma a fejtetű, mely a legtöbb kisgyerekes közösségben rendre felüti a fejét. Hasonlóan irtózunk a cérnagilisztától is, ha pedig az ágyi poloska vagy a ruhatetű kerül szóba, talán rögtön viszketni is kezdünk. A különféle élősködőkkel kapcsolatban akár pszichés tünetek is felléphetnek egyeseknél, még akkor is, hogyha a közelünkben sincsenek. Nem véletlenül.
A pszichológusok szerint pszichoszomatikus tünetek állhatnak a viszketőanya-szindrómának nevezett jelenség mögött, azonban az, ami kiváltja a fantomérzéseket az élősködőkkel való megfertőződés gondolatára, az a fellépő érzelmi szorongás által okozott, valódi fizikai szenvedés.

Ezért rettegünk az élősködők okozta fertőzésektől
Amikor egy parazita minket választ gazdatestnek, jellemzően nem azonnal jelentkeznek a tünetek. Az apró rovarok szinte láthatatlanok, így csak a fertőzés következtében fellépő, kései tünetek jelzik jelenlétüket. A fejtetűben, a cérnagilisztában, illetve ruhatetűben, a bolhában és az ágyi poloskában is van valami közös, az érintett testrész viszketése az egyik első az észlelhető tünetek között.
Elég egyetlen találkozás az élősködőkkel, máris hazavihetjük őket. Nem is kell ápolatlannak lenni mindehhez, sőt van, amikor a jól ápoltság hátrány.
Van, amikor a tudatos felkészülés segít, a tetvesség ellen már kapható sampon, hajspray, ami meggátolja a terjedését. A hajban a serkék később viszonylag könnyen felismerhetőek, és némi munkával el is lehet őket távolítani, persze ilyenkor is szükség van a peték miatt a kiegészítő kezelésre. Ugyanez igaz a széklettel kézmosás híján gyorsan terjedő cérnagilisztákkal, amik komoly és sokszor kellemetlen tünetekkel, hasfájással, a végbél tájékának viszketésével járnak. Amikor az ember felfedezést tesz a mosdóban, már jó ideje jelen lehetnek, így
a gyógyszeres kezelést mindenképpen ismételni kell a gyógyszerész által jelzett időn belül.
A ruhatetű, a bolha és az ágyi poloska ellen nehezebb a védekezés, hiszen akár lábon is hazavihetjük az apró parazitákat. A fertőtlenítés ebben az esetben is jó, ha az egész lakásra kiterjed, akár szakértő bevonásával, hiszen az a szinte láthtatatlan élősködők befészkelhetik magukat a matracokba, a ruhákba és a legrejtettebb helyekre is.
Egy ismeretlen kullancsfaj bukkant fel Magyarországon – a sok kellemetlenséget okozó rovarról ebben a cikkünkben többet is megtudhatsz.

Még nem végeztek a furcsa, Magyarországon korábban nem látott élősködő faj beazonosításával.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés