15 aggasztó tünet, amit a pajzsmirigy alulműködése okoz

p1
Olvasási idő kb. 9 perc

Hiába diétázol és sportolsz, mégis kúsznak fel rád a kilók? Folyamatosan fáradt vagy, és még akkor is vacogsz, ha másról már szakad a víz? Hidd el, nem vagy egyedül, ez az apró szerved okozza a galibát!

Pajzsmirigyünk egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részén, amely rengeteg problémát tud okozni, hiszen ez a belső elválasztású mirigy felelős két alapvető hormon, az úgynevezett T3 és a T4 termeléséért. Ha kevesebb pajzsmirigyhormont termel a szervezetünk, akkor pajzsmirigy-alulműködésről beszélünk, ez a betegség egyre több ember életét keseríti meg. Számos tünete van, ráadásul sajnos nem egyszerű beazonosítani a betegséget, sokan egy életet élnek és szenvednek végig fel nem fedezett pajzsmirigy-alulműködéssel.

Mi is ez az egész?

„Amikor alulműködik ez a bizonyos pillangó alakú páros szervünk, a pajzsmirigy, akkor nem termel elegendő thyroxint (T4) és a trijód-tironin (T3) hormont” – kezdte a probléma bemutatását dr. Piri László háziorvos. Mivel ezek a hormonok gyakorlatilag a teljes szervezetünkkel összefüggésben állnak és hatnak rájuk, rengeteg tünetet produkálhat, ha pajzsmirigy-alulműködéssel küzdünk. A pajzsmirigyhormonok sok egyéb mellett komoly hatást gyakorolnak a test anyagcseréjére. Így értelemszerűen ha alulműködik a pajzsmirigy, akkor lelassul az anyagcsere, és jöhet a hízás és az állandó fáradtság. „A pajzsmirigy-alulműködésnek több oka is lehet, de leginkább a pajzsmirigy mint szerv problémájáról van szó. Egyes ritka esetekben az agyalapi mirigy egyik hormonja, a TSH megnövekedett termeléséről van szó, de leginkább a bűvös T3 és T4 hormon a felelős az alulműködésért” – mondta el a fő okokat a háziorvos.

Pajzsmirigyünk egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részénél
Pajzsmirigyünk egy pillangó alakú szerv a nyak elülső részénélLiudmila Chernetska / Getty Images Hungary

 Az alulműködés okai

A pajzsmirigy-alulműködés kialakulhat veleszületett okból, ám minderre csekély az esély, 4000 emberből egyet érint. Dr. Piri László szerint sokkal inkább szerzett betegségről van szó.

„A pajzsmirigy-alulműködésben a nők sokkal inkább érintettebbek, mint a férfiak, ráadásul az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik ez a betegség.”

A hízással és állandó fáradtsággal járó pajzsmirigy-alulműködés okait és az egész jelenséget csupán néhány évtizede vizsgálja az orvostudomány. Mindenesetre arra rájöttek, hogy az alacsony jódbevitel alulműködéshez vezet. 

Sokismeretlenes egyenlet

A háziorvos azt is elmondta, hogy az is szembesül a betegséggel, akinek valamilyen oknál fogva eltávolították a pajzsmirigyét. Ha a nyaki régiónál sugárkezelést végeztek, akkor számolni kell az alulműködés lehetőségével. Néhány gyógyszer is kiválthat pajzsmirigy-alulműködést, továbbá létezik az autoimmun pajzsmirigygyulladás is, azaz a Hashimoto-kór. Nagy ritkán, de előfordulhat, hogy károsodott az agyalapi mirigy vagy a hipotalamusz, ezek is képesek alulműködést előidézni.

Ezekre az árulkodó jelekre figyeljünk 

Talán már kiderült, hogy rendkívül nehéz időben elcsípni a pajzsmirigy-alulműködést, amely egyrészt lassan alakul ki, másrészt annyira szerteágazóak a tünetei, hogy könnyű „benézni”. Éppen ezért fordulhat elő, hogy sokan akár évtizedekig is küszködnek diagnosztizálatlan és kezeletlen alulműködéssel, vagy éppen sohase diagnosztizálják ezt a betegséget náluk.

Száraz bőr, ödémás arc, fáradtság – ez mind a pajzsmirigybetegség jele
Száraz bőr, ödémás arc, fáradtság – ez mind a pajzsmirigybetegség jeleGary John Norman / Getty Images Hungary

Mindenesetre ha az alábbi jelekkel szembesülsz, nem árt megvizsgáltatnod a hormonértékeidet és a pajzsmirigyedet:

  • Indokolatlan hízás, elsősorban hasi területen.
  • Vizesedés, ödémás arc, szemek és végtagok.
  • Állandó fáradtság, ennek ellenére alvászavarok, nehéz elaludnod, vagy éjjel felriadsz.
  • Reggel képtelen vagy felkelni, órákon át nem térsz magadhoz.
  • Indokolatlan szívdobogás, szorongásérzet.
  • Fázékonyság.
  • Nagyon száraz bőr.
  • Hajhullás.
  • Kihullik a szemöldököd külső harmada.
  • Székrekedés és szorulás.
  • Hangulatzavar, hajlam a borúlátásra.
  • Feledékenység, memória- és koncentrációs zavarok.
  • Csökkenő vagy eltűnő libidó.
  • Menstruációs zavarok.
  • Alacsonyabb testhőmérséklet, vérnyomás és pulzus.

Ilyen vizsgálatokon mész majd keresztül

Dr. Piri László felhívta rá a figyelmet, hogy az alulműködés megállapítása minden esetben endokrinológus szakorvos feladata, akihez vagy háziorvosi beutalóval jutsz el, vagy magánrendelésen. Az endokrinológus szakember megtapintja a pajzsmirigyedet a nyakadon, másrészt ultrahangos pajzsmirigyvizsgálatra küld, amely azonnali képet ad a pajzsmirigyet érintő külső és belső elváltozásokról. Elengedhetetlen vizsgálat a vérből mért pajzsmirigyhormonszint, a T4 thyroxin és a T3 trijód-tironin nevű hormonok mellett a TSH, azaz a pajzsmirigy-stimuláló hormon szintjét is megnézik.

Kizárólag endokrinológus utalhat be

Ezt a speciális vérvizsgálatot ugyancsak az endokrinológus írhatja elő, erre háziorvos nem adhat beutalót. „Rengetegen jönnek hozzám, háziorvoshoz, hogy utaljam be őket pajzsmirigyhormonérték-vizsgálatra. Én ezt háziorvosként nem tehetem meg” – hívta fel a figyelmet dr. Piri László. Pajzsmirigy-alulműködés esetén a T3 és a T4 szintje csökkent, míg a TSH-szint emelkedett, ugyanis a TSH megpróbálja serkenteni a pajzsmirigyhormonokat. Amennyiben a TSH-szint is csökkent, úgy az agyalapi mirigy problémájáról van szó. A felsorolt hormonok mellett érdemes megvizsgáltatni egy negyediket is, amit antiTPO elleni antitestnek nevezünk. Ha ennek emelkedett a szintje, akkor valószínűleg fennáll az autoimmun eredetű pajzsmirigygyulladás, a Hashimoto-kór.

Mit tegyünk, ha pajzsmirigy-alulműködésünk van?

Ha alaposan körüljártuk és kivizsgáltattuk az egészségünket, amely – valljuk meg – hetek, akár hónapok kérdése is lehet, és valószínűleg mélyen a pénztárcánkba is kell nyúlnunk, akkor kézhez kaptuk az eredményt. Ha valóban pajzsmirigy-alulműködésünk van, akkor hormonkészítményeket ír fel az endokrinológus. Van azonban néhány vitamin és étel, amelyekkel segíthetjük a szervezetünket, de olyanok is vannak, amiket el kell kerülnünk.

Mivel ez a betegség elhízással jár, különösen figyelnünk kell a tudatos táplálkozásra
Mivel ez a betegség elhízással jár, különösen figyelnünk kell a tudatos táplálkozásrashurkin_son / Getty Images Hungary

Milyen ételekkel és bennük lévő tápanyagokkal támogathatjuk pajzsmirigyünket?

Szelén

Kalán Annamária táplálkozási tanácsadó elmondása szerint jó néhány vitaminnal és ásványi anyaggal megtámogathatjuk a pajzsmirigyünket, amelyek közül a szelén az egyik legfontosabb, mert kiemelt szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok képzésében. Magas szeléntartalmú étel például a paradió (brazil dió), a tenger gyümölcsei, a grépfrút, a gomba, a spárga, a teljes kiőrlésű gabonák, a tengeri halak.

Jód 

„A jód a pajzsmirigyhormonok közvetlen alapanyaga, megfelelő bevitele kulcsfontosságú” – hangsúlyozza a táplálkozási tanácsadó. „Ugyanakkor van két olyan állapot, amikor használata többet árthat, mint javít” – mutat rá Kalán Annamária. Az egyik ilyen állapot a pajzsmirigy-túlműködés, a másik pedig a Hashimoto-betegség. A jód természetes forrásai a tengeri halak, rákfélék, tengeri algafajták, áfonya, különböző tengeri sók. „Magyarország erősen jód- és szelénhiányos régiónak számít. Így érdemes hangsúlyt helyezni arra, hogy ételeinkkel ezt a hiányt kompenzáljunk. Ugyanakkor jódbevitelünk tekintetében érdemes tisztában lennünk vele, hogy Magyarországon a jódozott sót kötelező használni az előre elkészített élelmiszerekben. Így ez is hozzájárul jódbevitelünk fedezéséhez” – hangsúlyozza a táplálkozási tanácsadó.

Cink

Jelenléte hozzájárul a T4 hormon aktív T3-má alakításához. Illetve képes pozitívan befolyásolni az agyalapi mirigy működését, ami a pajzsmirigy szabályozó hormonját termeli. Megtalálható hüvelyesekben, diófélékben, magokban. Túlzásba vitt fogyasztásával azonban itt is vigyázni kell, hiszen gátolja a réz felszívódást, és anémiát, neurológiai problémákat alakíthat ki.

Vas

Hiánya esetén romlik a pajzsmirigyhormonok képzése. Így szintjét ebből a szempontból is érdemes megfelelő keretek közt tartani. „A vas megtalálható a májban, osztrigában, babban, borsóban, lencsében, amarántban, quinoában, tökmagban, étcsokoládéban” – sorolja a dietetikus tanácsadó.

Milyen ételeket kerüljünk alulműködés esetén?

Kalán Annamária szerint szinte mindig, így pajzsmirigybetegség vagy akár annak gyanúja esetén, javasolt a cukrozott és ultrafeldolgozott ételek elhagyása.

„Ez segít az alulműködéssel gyakorta járó pluszkilók lerakódásának csökkentésben, illetve a pajzsmirigy-alulműködés mellett gyakorta megjelenő inzulinrezisztens állapot kockázatának csökkentésében” – magyarázza a szakértő.

A szójában megtalálható fitoösztrogének megzavarhatják a pajzsmirigyhormonok felhasználását. Így akinek alulműködik a pajzsmirigye, csak kis mennyiségben javasolt a szója fogyasztása. Ne legyenek illúzióid, rendkívül makacs, nehezen és hosszú idő alatt kezelhető betegség a pajzsmirigy-alulműködés, amely teljes és élethosszig tartó életmódváltást követel. Azonban ha fontos az egészséged, a fittséged és nem utolsósorban a megjelenésed, érdemes elsajátítanod ezt a körülményes folyamatot, hogy a régi fényedben ragyoghass.

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek