Azt már régóta tudjuk, hogy a feldolgozott és a többszörösen feldolgozott élelmiszerek fogyasztása hosszú távon óriási károkat okozhat a szervezetünkben. A kutatók most rangsorolták az ebbe a kategóriákba tartozó ételeket, és kiderült, vannak köztük olyanok, amelyek akár halállal végződő betegséget is okozhatnak.
Megtalálták a szívre legveszélyesebb élelmiszereket a kutatók
A szakemberek a legveszélyesebb többszörösen feldolgozott élelmiszerek közé a feldolgozott húsokat és az extrém édes italokat sorolták. A kutatók szerint mindkét termékcsoport szívkoszorúér-betegséghez, valamint a szív- és érrendszeri betegségek megnövekedett kockázatához vezethet.
Mindemellett a tudósok azonban azt is megállapították, hogy néhány többszörösen feldolgozott élelmiszer, mint például a joghurt és a kenyér, alacsonyabb kockázatot jelent a szívünk, az érrendszerünk és az agyunk egészségét illetően.
A kutatók több mint kétszázezer résztvevő által kitöltött kérdőív alapján gyűjtötték össze a szükséges adatokat a tanulmányukhoz. A vizsgálat során a kutatásba bevont emberek egészségügyi állapotát és étrendjét kétévente ellenőrizték. Az általuk elfogyasztott élelmiszereket az alábbi négy csoportba sorolták: feldolgozatlan vagy minimálisan feldolgozott, feldolgozott kulináris összetevőket tartalmazó, feldolgozott és többszörösen feldolgozott élelmiszerek.
A magas cukor-, zsír-, kalória- és sótartalmú, valamint alacsony rosttartalmú többszörösen feldolgozott élelmiszereket ezután összetételük alapján tíz csoportra osztották. A csoportosítás az alábbiak szerint történt:
- kenyér és gabonapelyhek;
- szószok, kenhető ételek és fűszerek;
- csomagolt édes snackek és desszertek;
- csomagolt sós rágcsálnivalók;
- cukorral édesített italok;
- feldolgozott vörös hús, baromfi és hal;
- fogyasztásra kész vagy melegíthető vegyes ételek;
- joghurtos vagy tejalapú desszertek;
- tömény italok;
- mesterségesen édesített italok.
Nem minden feldolgozott élelmiszer jelent ugyanolyan kockázatot
A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy összességében minden többszörösen feldolgozott élelmiszer felelőssé tehető a szív- és érrendszeri betegségek és a szívelégtelenség kialakulásáért, de ezek közül is leginkább a cukros italok, azok közül is a szénsavas üdítők, valamint a feldolgozott húsok, mint például a szalámi, a szalonna és a kolbász jelenti a legnagyobb kockázatot.
A tízes csoport másik nyolc eleme azonban nem jelentett akkora kockázatot, mint az előbb említett két kategóriába tartozó ételek. Ráadásul a kutatók a joghurt, a tejalapú desszertek és a sós rágcsálnivalók esetében is fordított összefüggéseket fedeztek fel a koszorúér-betegség, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatai között.
Kiderült továbbá az is, hogy azok, akik több többszörösen feldolgozott kenyeret és gabonapelyhet ettek, kisebb valószínűséggel kaptak agyvérzést.
A gabonafélékfogyasztása kevésbé jelentett kockázatot a szív- és érrendszeri betegségek kialakulása kapcsán. Mindez az élelmiszerek magasabb rosttartalmával vagy azzal magyarázható, hogy gyakran vitaminokkal dúsítják az említett termékeket.
Nem jó a szívnek, ha sok a cukor, a zsír és a só
A vizsgálat eredménye alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a szív és az érrendszer legnagyobb ellenségei a cukorral édesített italok, a feldolgozott húsok és a gyorsételek, melyeknek magas a kalóriatartalma, sok hozzáadott cukrot, telített zsírokat és túl sok nátriumot tartalmaznak.
Az eredmények tehát arra utalnak, hogy a fentiek szerint csoportosított többszörösen feldolgozott élelmiszerek eltérő mértékben járulnak hozzá a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
Az élelmiszerekben lévő adalékanyagok közül van egy, amely különösen veszélyes: akár bélrákot is okozhat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés