Gyakran jársz éjjel a mosdóba? Ez a betegség lehet az oka

GettyImages-1211810249
Olvasási idő kb. 3 perc

Ha a legszebb álmodat zavarja meg, hogy vécére kell menned az éjjel közepén, azt nem csak az okozhatja, hogy túl sok vizet ittál a nap folyamán.

Nocturia a neve annak a jelenségnek, ha valakinek gyakran kell éjszaka vécére mennie. A gyakori vizelési inger hátterében állhatnak betegségek, rossz berögzülések, de akár gyógyszer mellékhatása is lehet az éjszakai mosdólátogatás.  

Depressziót és szorongást is okozhat

A nocturiának jó néhány oka lehet, köztük van az időskor – hiszen az idősebbeknél csökken a hólyag kapacitása, illetve a húgyúti izmok is meggyengülhetnek –, de akár vesebetegség, cukorbetegség vagy a férfiak esetében a megnagyobbodott prosztata, de bizonyos gyógyszerek, például vízhajtók vagy egyes vérnyomáscsökkentők szedése is vezethet ahhoz, hogy éjszaka akár többször is ki kell menned a mosdóba.

Ha sokat iszol napközben, vagy alkoholt, esetleg túl sok koffeint fogyasztasz, ez is okozhatja a tüneteket, amelyek hosszú távon rombolhatják az egészségedet.

Mivel gyakran felébredsz – illetve általában nehezen is alszol vissza –, napközben fáradtabb lehetsz, az elhúzódó alvászavar pedig olyan egyéb betegségek kialakulásáért is felelhet, mint a gyomor- és hormonproblémák, a depresszió vagy a szorongás. Kialvatlanul romlik a teljesítményünk, és könnyebben kerülhetünk balesetveszélyes helyzetbe is. 

Ha éjszaka gyakran látogatod a mosdót, csökkentsd a koffein mennyiségét
Ha éjszaka gyakran látogatod a mosdót, csökkentsd a koffein mennyiségétCatherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

Így kerülheted el az éjszakai mosdólátogatást 

Dr. Katherine Hall alváspszichológus szerint ha gyakran kell éjszaka meglátogatnod a mosdót, érdemes este az oldaladra feküdni, és így elaludni. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy alvási apnoe és a hiperaktív hólyag között összefüggés van. Ha az oldaladon fekszel, az segít megnyitni a légutakat, és így szabályosabban lélegzel. Abban az esetben, ha a munkád miatt egész nap állsz, szintén fenyeget a nocturia kialakulása, mivel a lábadban felhalmozódott folyadéknak nincs lehetősége a vesékbe áramlani.

Ha állómunkát végzel, segíthet az este vízszintesben pihentetett láb
Ha állómunkát végzel, segíthet az este vízszintesben pihentetett lábseb_ra / Getty Images Hungary

Mivel a nap folyamán este kerülsz először vízszintes helyzetbe, ezért lefekvés előtt picit pihenj a kanapén feltett lábakkal, hogy a folyadék elérje a vesédet, és ne éjszaka érezd a sürgető vizelési ingert. Ha napi 2-3 liter folyadékot is megiszol, az rendkívül egészséges, és ebből ne is adj lejjebb, viszont két órával a lefekvés előtt lehetőleg már ne igyál semmit, főleg ne alkoholt. Ha nagyon megszomjazol, érd be néhány korty vízzel, hogy nyugodt legyen az álmod. 

Van, hogy csak a műtét segít

A nocturia tüneteinek javulása bizonyos esetekben könnyen megoldható. Ha odafigyelsz arra, hogy mikor iszol vizet, ha csökkented a koffein- és alkoholbevitelt, illetve ha vizsgálatokkal kiszűrik, hogy nincs-e olyan alapbetegséged – például diabétesz –, ami okozhatja a gyakori éjszakai vizelési ingert, és ha erre megfelelő kezelést kapsz, hamar visszatérhetsz a pihentető alváshoz.

Célzott gyakorlatokkal nyugodtabb lehet az éjszaka
Célzott gyakorlatokkal nyugodtabb lehet az éjszakaRobin Skjoldborg / Getty Images Hungary

Lehetőség van célzott mozgással – hólyagtréninggel vagy medencefenék-gyakorlatokkal – is javítani a beteg állapotán, ám vannak olyan esetek – ilyen a prosztatamegnagyobbodás –, amikor valódi megoldást csak a műtét jelenthet. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek