Hosszú távon megéri életmódot váltani, és több zöldséget, gyümölcsöt, valamint sovány húsokat enni, illetve a kávét koffeinmentes gyógyteára cserélni. A tudatos táplálkozással ugyanis nem csupán a pluszkilóktól szabadulhatunk meg, hanem megelőzhetjük számos betegség kialakulását is. Ugyanakkor az egészségesebb ételek fogyasztására való váltás során fontos a fokozatosság, különben nem várt és igen kellemetlen tünetek léphetnek fel.
Az egészségtelen ételekre „rászokik” az, nehéz elhagyni őket
A sóval, cukorral és zsírral teli élelmiszerek olyan „jó közérzetet biztosító” neurotranszmitterek, amelyek kiváltják az agy jutalomközpontját aktiváló dopamin felszabadulását. Ez megmagyarázza, miért olyan élvezetes erősen feldolgozott zsíros, sós és cukros ételeket enni, és miért vágyunk ezekre.
Amikor felhagyunk az egészségtelen ételek fogyasztásával, nem ritka, hogy elvonási tüneteket tapasztalunk, ami megnyilvánulhat lehangoltságban, ingerlékenységben vagy nyugtalanságban.
A kellemetlen tünetek elkerülése érdekében a feldolgozott élelmiszerek elhagyásával egy időben érdemes rostban és fehérjében gazdag reggelit fogyasztani, a cukros desszertet pedig gyümölcstálra cserélni.
A gyorséttermi snackeket helyettesíthetjük szőlővel és sajttal, illetve, ha az alma vagy a banán mellé mogyoróvajat fogyasztunk.
Az egészséges ételekre való átállás időigényes, és rossz érzésekkel is járhat
Amikor az ultrafeldolgozott élelmiszereket teljes értékű élelmiszerekre cseréljük, hirtelen megnöveljük a rostbevitelt, ami túlságosan megterhelő lehet a szervezetünk számára. Ez pedig emésztési problémákat, például székrekedést vagy akár hasmenést is okozhat. A legjobb megoldás az, ha folyamatosan növeljük az elfogyasztott rost mennyiségét, miközben gondoskodunk a megfelelő folyadék fogyasztásáról is.
Az étrend megváltoztatása hatással lehet a bélflórára is. Más típusú baktériumokat táplálnak a magas cukortartalmú élelmiszerek, és mást a gyümölcsök és a zöldségek. Ezért van az, hogy túlzott gázképződést és puffadást tapasztalunk, amikor elkezdünk több hüvelyes növényt enni. Ha azonban ezekből is kis mennyiséget eszünk, és csak fokozatosan növeljük a bevitelüket, lehetőséget adunk a beleikben lévő baktériumkolóniáknak arra, hogy megváltozzanak, és ne okozzanak kellemetlenséget.
A cukros, szénhidrátdús ételek elhagyása a vércukorszint gyors csökkenésével járhat, ami homályos látással, szapora szívveréssel, hangulatingadozással, feszültséggel, fáradtsággal, fejfájással, éhséggel, remegéssel, izzadással, alvási nehézségekkel és agyi köddel is párosulhat.
Nézzük, hogy a fentebb említett kellemetlen tüneteket mely élelmiszerek válthatják ki átmenetileg.
Egészséges ételek, melyek fogyasztásától komoly emésztési panaszok jelentkezhetnek
Tejtermékek
Ha a fehérjében és kalciumban gazdag tejtermékek fogyasztása után emésztési problémát tapasztalunk, előfordulhat, hogy laktózérzékenyek vagyunk. Ebben az esetben érdemes megvizsgálni, valóban a tejcukor feldolgozása okoz-e nehézséget a szervezetünknek. Ennek tünete lehet hasmenés, fejfájás, energiahiány, puffadás.
Keresztesvirágúak
Bár a keresztesvirágúak sorába tartozó káposzta, brokkoli és karfiol tele van rákellenes növényi vegyületekkel, és mindegyik rostban gazdag, még akkor is okozhatnak emésztési zavarokat, ha nem nyersen fogyasztjuk őket. Gyakran tapasztalhatunk puffadást, gázképződést és hasi görcsöket. Ha azonban megpároljuk vagy megsütjük ezeket a zöldségeket, a bennük lévő nehezen emészthető vegyületek feloldódnak.
Teljes kiőrlésű gabonák
A teljes kiőrlésű péksütemények túl sok rostot tartalmaznak, ami puffadást, székrekedést és hasi görcsöket okozhat. Ezek elkerülése érdekében javasolt eleinte kisebb mennyiséget fogyasztani belőlük.
Citrusfélék
A magas savtartalmú citrom, a lime, a narancs és a grapefruit megzavarhatják az emésztést, ha valaki refluxos gyomorégésben vagy gyomorhurutban szenved.
Fájdalmas vagy akár életveszélyes tüneteket okozó ételek
Avokádó
Bár az avokádó egészséges zsírokat, valamint, B-, C-, E- és A-vitamint tartalmaz, hisztamintartalma is nagyon magas, így aki hajlamos az ételintoleranciára, annak gondot okozhat a gyümölcs fogyasztása.
Csípős ételek
Bár a csípős paprika felpörgeti az anyagcserét, így segíti a fogyókúrát, az érzékeny emésztőrendszerrel rendelkező emberek fájdalmas tüneteket tapasztalhatnak, ha elfogyasztják.
Diófélék
Az egyik leggyakrabban előforduló ételallergia a diófélék fogyasztásával köthető össze. Ez az ételallergia igen súlyos tünetekkel járhat, és ha nem tartjuk be szigorúan az előírt diétát, akár végzetes kimenetelük is lehet. Egyebek között kiütést, ajakbizsergést és -duzzanatot, hányingert, hányást, asztmás rohamokat, ájulást, eszméletvesztést és akár légzési nehézséget is okozhat.
Megfelelő étrenddel kordában tartható a gyomorsav. A tudatos táplálkozással pedig még a desszertről sem kell lemondani. Olvasd el ezt a cikkünket, hogy megtudd, melyik az a finomság, ami még a savas refluxot is képes enyhíteni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés