Hacsak nem maradt meg a teljes home office, akkor munkanapjaink harmadát a munkahelyünkön töltjük, ami, ha jobban belegondolunk, az ébren töltött óráink fele. Ezért az ott kialakított szokásaink nagymértékben befolyásolják egészségi állapotunkat. Sokféle munkakör létezik, és mindegyiknek megvannak a maga sajátosságai, amire figyelni kell egészségünk megóvása érdekében, de talán az ülőmunka az egyik legegészségtelenebb. Lehet, hogy könnyebbnek tűnik, mint mondjuk, egy boltban egész nap polcokat tölteni és kasszázni, vagy fodrászként folyamatosan talpon lenni, hosszú távon azonban cseppet sem tesz jót nekünk. Összegyűjtöttünk néhány olyan szokást, amit ha beépítesz a mindennapjaidba, amennyire a munkád engedi, szervezeted biztosan hálás lesz érte.
Ez a néhány szokás fontos az egészség megőrzéséhez
Semmi olyat nem mondunk, amivel ne lennél tisztában, azonban így csokorba gyűjtve hátha adunk néhány tippet, amit be tudsz építeni a mindennapokba. A tudatosság fontos az egészségünk megtartása érdekében, mert ha elkap minket a mókuskerék, akkor hajlamosak lehetünk feláldozni néhány dolgot, amiről azt gondoljuk, nincs jelentősége, de hosszabb távon ennek negatív következményei lehetnek.
1. Reggelizz
A reggeli rohanás közben gyakran hajlamosan vagyunk csak felhörpinteni egy kávét, és már futunk is. Sokat hallani, hogy a reggeli a nap legfontosabb étkezése, és ebben van is igazság. Feltölt energiával, felpörgeti az anyagcserét és az agyműködést is, fokozza a szellemi teljesítményt. Ha otthon nincs rá időd, akkor érdemes akár előző este elkészíteni valamit, amit vihetsz magaddal, és mielőtt indulna a munka, elfogyaszthatod. Lehet ez egy finom szendvics, vagy kis dobozban müzli, amihez már csak a tejet kell hozzáönteni, esetleg alma egy kis sajttal. De este bekészíthetsz egy egészséges turmixot is, amit reggel 3 perc alatt még indulás előtt meg is tudsz inni, így kisebb az esélye, hogy engedsz a látványpékségek csábításának, és valami isteni illatú, szénhidrátokban igen gazdag, ám tápanyagokban roppant szegény péksüteményre esik a választásod.
2. Vigyél magaddal gyümölcsöt
Napi öt adag zöldség vagy gyümölcs ajánlott az egészséges táplálkozás során, de legtöbben sajnos ennél jóval kevesebbet fogyasztunk. Ha mindennap viszünk magunkkal valamilyen gyümölcsöt, esetleg répát, zellerszárat, akkor biztosabb, hogy nem feledkezünk meg róla. A friss zöldség és gyümölcs napi fogyasztása nagyon fontos, hogy szervezetünket a megfelelő mennyiségű vitaminnal és antioxidánssal lássuk el, mert ezek számos betegség megelőzésében kiemelkedő szerepet játszanak. Emellett a növényi eredetű ételek biztosítják a megfelelő mennyiségű rost elfogyasztását, ami nemcsak az emésztésünknek tesz jót, de kulcsfontosságú az immunrendszerünk optimális működésében.
3. Ne hagyd ki az ebédet
A napközbeni étkezések is épp olyan fontosak, mint a reggeli, ezért ne halogasd az ebédet sem. Sokan annyira belemerülnek a munkába, hogy hajlamosak tologatni az időpontját, „csak ezt még megcsinálom” felkiáltással, és a végén uzsonna lesz belőle, vagy teljesen kimarad, és hazaérve próbálják behozni az egész napos lemaradást. Ez több szempontból sem szerencsés. Egyrészt ebben az esetben hajlamosak vagyunk kevésbé megválogatni, mit is együnk, és sokkal több kalória csúszik le, mint ajánlatos, másrészt a pihenésünknek sem tesz jót, ha épp alvás előtt tömjük tele magunkat. Ha folyamatosan ezt a rossz étkezési mintát követjük, az elhízáshoz vezethet.
Az elhízás az életminőség romlásán túl számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát növeli, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, a szívkoszorúér-, a magasvérnyomás-betegség, a stroke, egyes rákbetegségek és pszichoszociális problémák.
A legjobb, ha viszünk ebédet, és azt időben meg is esszük. Ha előző nap elkészítjük, akkor tudatosabban és változatosabban tudjuk összeállítani az étkezéseinket, kisebb az esélye, hogy beleragadunk a mindennapos, pizza és rántott hús sült krumplival körforgásba, ami gyors megoldást kínál, ha nincs időnk összeválogatni a rendelést, vagy személyesen kiszaladni ebédért. Ha nem szeretnénk otthon főzőcskézni, akkor jó választás lehet heti menüt rendelünk valahonnan. Ez ugyan kevésbé költséghatékony, de a változatosság legalább biztosított.
4. Hallgass zenét munka közben
Ha a munkaköröd engedi, akkor a háttérzene sokkal kellemesebb légkört teremt. Persze nem akkor tombolunk a kedvenc zenekarunkra, de a nem túl hangos és tolakodó dallamok még segíthetik is a munkánkat. Kutatások bizonyították, hogy a zenehallgatásnak számos egészségügyi előnye is van, de emellett a munkánkat is segítheti. Javíthatja a hangulatunkat, növelheti a motivációt és jó hatással van a memóriánkra, kreativitásunkra is.
5. Mozdulj meg
Ülőmunka esetén nagyon fontos, hogy rendszeresen, ha teheted másfél-két óránként legalább állj fel és mozgasd át a tagjaidat. Ha teheted, állj néhányszor lábujjhegyre, mozgasd meg a nyakad, vállad, karjaid. Kicsit felpezsdíti a vérkeringést, így nemcsak éberebbek leszünk, de javul agyunk oxigénellátása is, jobban megy majd a koncentráció. A munkán kívül is fontos az aktív életmód, mert a mozgáshiány hatásai rendkívül károsak. Emellett a szemednek is jót tesz egy kis pihenés, mert a képernyő folyamatos figyelése nagyon megterhelő lehet.
6. Szellőztess
A friss levegő és a megfelelő oxigénszint hiányában fáradékonyabbak leszünk, kevésbé tudunk koncentrálni. Persze azt, hogy milyen gyakran van szükség egy alapos szellőztetésre, nagyban befolyásolja, hogy hány ember dolgozik egy légtérben és mekkora az a helyiség. Sajnos sok irodaházban már gyakori, hogy nem minden ablak nyitható, ilyen esetben ha van rá időd, öt perc levegőzés is hasznos lehet.
7. Igyál eleget
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásának fontosságát nem kell hangsúlyozni, hisz ennek hiányában fáradékonyabbak lehetünk, megfájdulhat a fejünk, nehezebben tudunk koncentrálni, de hosszú távon még emésztési és keringési problémák is felléphetnek. Mégis sokszor előfordul, hogy estefelé vesszük észre, amikor már kezdünk szomjasak lenni, hogy egész nap alig ittunk valamit. Erre jó megoldás lehet, ha magunk mellé készítünk egy nagy kancsó teát vagy vizet. Így látjuk, hogy mennyi fogyott belőle, nyomon tudjuk követni, megvolt-e már az a 8 pohárnyi. Palackos ásványvizet vihetünk magunknak, de azt nem tanácsos újratölteni, és cipelni is kell, szóval a kancsó vagy nagy üvegpohár egyszerűbb és környezetkímélőbb is. A víz is szuper, de teából talán könnyebben lecsúszik a megfelelő mennyiség, és a legtöbb fajta kicsit fel is pörget. A rendkívül nagy választék nem engedi, hogy unalmassá váljon, és bármelyiket is választod, egészségednek is jót teszel a rendszeres teafogyasztással.
8. Cseréld le a dugicsokit
Sokan rejtegetnek a fiók mélyén egy kis dugicsokit, ami jól jöhet egy stresszesebb napon vagy amikor otthon felejtjük az ebédet és rendelni sincs időnk. De egészségesebb megoldás, ha csoki helyett mandula, dió, pisztácia, mogyoró vagy bármilyen olajos mag, esetleg aszalt gyümölcs lapul a szekrényünkben. Ezek általában nem rövid szavatosságúak, szóval nyugodtan bent maradhatnak az irodában, és ha napi szinten eszegetjük, azzal még az egészségünknek is jót teszünk. Telítetlen zsírsavakat tartalmaznak, amik segítenek a keringési, szív-, és érbetegségek megelőzésében, valamint vitaminokat és ásványi anyagokat, amik akár a szellemi tevékenység fokozásában vagy a mindennapos stressz csökkentésében is jól jöhetnek, arról nem is beszélve, mennyire finomak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés