Újfajta betegség támadja a dohányosokat, milliók vannak veszélyben

GettyImages-670880835
Olvasási idő kb. 3 perc

A dohányzás káros hatásairól már a cigarettásdoboz oldaláról is értesülhetünk. Ám amerikai kutatók most egy olyan tünetegyüttest fedeztek fel, amely nem sorolható a korábban ismert tüdőbetegségek közé.

Bár az elmúlt években itthon csökkent a cigarettázók száma, a Központi Statisztikai Hivatal 2019-es adatai szerint még mindig sokan dohányoznak Magyarországon. A rendszeresen dohányzók egyharmada naponta legalább 20 alkalommal gyújt rá, és bár 2009-hez képest kevesebben cigarettáztak, de még mindig a lakosság közel egynegyede napi rendszerességgel pöfékel.

Eddig ismeretlen betegség a dohányzás miatt

Egy, az Egyesült Államokban készült új tanulmány szerint a jelenlegi és volt dohányosok közül jó néhányan károsodott tüdőfunkcióval élik az életüket, és sokszor nem is tudnak róla. Esetükben nem beszélhetünk a COPD-ről, azaz a légzési nehézségeket okozó krónikus elzáródásról, mégis idővel súlyos tünetekkel kell szembenézniük.

A dohányzás okozta új betegség nem mindig mutatható ki
A dohányzás okozta új betegség nem mindig mutatható kiRon Levine / Getty Images Hungary

Augusztusban tették közzé azt a tanulmányt, amely azt vizsgálta, hogyan változnak meg a tüdő funkciói a dohányzás hatására. A spirometria egy olyan légzésfunkciós vizsgálat, amellyel feltérképezhetjük a tüdő térfogatát, a légzés minőségét, illetve a gázcsere és a keringés állapotát. Akik COPD-ben szenvednek, azoknál ez a vizsgálat kimutatja, hogy a légzés akadályoztatva van. 

Az új, tüdőt érintő betegségben érintetteknél viszont nincs ez a fajta nehézség a kilégzés során, ám esetükben is fennáll a krónikus köhögés, a váladék a tüdőben vagy éppen a nehézlégzés. 

Súlyosbodtak a tünetek

Az új tanulmányban – amely egy korábbi vizsgálat folytatása – közel 1400-an vettek részt. Mindannyian 40 és 80 év közöttiek, több mint 20 évig cigarettáztak, és legalább napi egy dobozzal szívtak. 226-an már produkáltak légzőszervi tüneteket, míg 269 fő teljesen tünetmentes volt. A vizsgálatban részt vettek olyanok is, akik soha nem dohányoztak, kontrollcsoportként. A szakemberek arra jutottak a kutatás 10 éve alatt, hogy a cigarettázó, tünetmentes páciensek ugyanúgy romló tüdőfunkciót mutattak, mint akiknek már volt tünete, egyharmaduknál pedig kialakult a COPD is. Akiknél már korábban is voltak jelei a betegségnek, azoknál pedig idővel ezek annyira súlyosbodtak, hogy már a napi tevékenységet is nehezítette a köhögés vagy éppen a nehézlégzés. 

A passzív dohányosokat is érintheti a betegség
A passzív dohányosokat is érintheti a betegségTara Moore / Getty Images Hungary

Új kezelésekre lesz szükség

„Ezek az eredmények pedig azt sugallják, hogy a dohányfüstnek – aktív vagy passzív dohányzóként – kitett páciensek nagy része tartós, tünetekkel járó légúti betegségben szenved, ami nem azonos a már korábban is ismert COPD-vel” – mondja dr. Prescott Woodruff, a San Franciscó-i tüdő-, allergia- és alvásgyógyászati osztály vezetője. „Bár jelenleg ezeket a betegeket is a COPD irányelvei szerint kezelik, és az azt megelőző kategóriába sorolják, a tanulmány alapján arra kell következtetnünk, hogy új definíciót kell adnunk ennek a betegségnek, és szükségesnek tűnik kifejlesztése.” 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek