Nem csak a genetika, a környezeti feltételek is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy valaki demenssé válik időskorára. Egyes élelmiszerek ebből a szempontból is fontos és veszélyes tényezők.
Egy kutatás során 108, Alzheimer-kórban szenvedő beteg étkezési szokásait vizsgálták és hasonlították össze az egészséges embereket tömörítő kontrollcsoport ételpreferenciáival annak érdekében, hogy kiderítsék, melyek azok a fogások, amik hajlamosíthatnak a súlyos betegségre.
Az egészségtelen étkezés lehet a demencia oka
Az ausztrál Bond University és a Griffith University csapata által végzett elemzés szerint a betegség, valamint a húsalapú, feldolgozott élelmiszerek, például a hamburgerek és a pizzák között komoly összefüggés van. A vizsgálatok alapján kiderült, hogy a demens csoport tagjai általában kevesebb zöldséget és gyümölcsöt ettek, s a vörös- és fehérborfogyasztásuk is alacsonyabb volt, mint az egészséges emberek alkotta kontrollcsoporté.
Az Alzheimer-kór már fiatalkorban elkezd az agyban kifejlődni, ami a nem kellően tudatos életmódnak köszönhető – mondta a tanulmány egyik biostatisztikus szakértője, Tahera Ahmed.
Mivel a demencia kialakulásának vizsgálatakor számtalan tényezőt figyelembe kell venni az edzettségtől az alvási szokásokon és a kapcsolódó betegségeken át a genetikai tényezőkig, ezért ezt a kutatást nem tekintik még szerzőik sem teljesen átfogó mértékűnek ahhoz, hogy egyértelmű következtetéseket vonjanak le az étkezési szokások és a betegség megjelenése között. Azt azonban hangsúlyozták, hogy az étkezési szokások hozzájárulhatnak az Alzheimer-kór kialakulásához.
Az vagy, amit megeszel
Bár ez a vizsgálat csak egy szelete annak a számtalan információnak, amivel a betegség okait illetően már tisztában van a tudomány, a legtöbb vizsgálat ugyanarra az eredményre jutott: az étkezés és az időskori elbutulás között hangsúlyos a kapcsolat. Az, amit eszünk, az évtizedekkel későbbi egészségünkre is hatással van.
A nyugati világban megszokott étrendet már korábban is sok esetben hozták összefüggésbe az Alzheimer-kór kialakulásának okaival, és azt is tudjuk, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek bizonyos emberek kognitív hanyatlására egyértelmű hatással vannak. Ezek az ételek általában kevesebb tápanyagot és rostot, azonban több sót, zsírt és cukrot tartalmaznak, mint a frissen készített, növényi és állati eredetű alapanyagokból álló fogások.
„A táplálkozási szokások hatással vannak az agy egészségére, és hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri problémákhoz, valamint az elhízáshoz, és rávilágíthatnak az egészségügyi problémák közötti kölcsönhatásokra” – összegezte a biostatisztikus.
A kutatók folyamatosan dolgoznak az immár nyugati népbetegséggé vált demencia okainak feltárása érdekében. Az egyre nagyobb számú beteg ugyanis nemcsak az érintetteknek és családjuknak, de az egészségügyi ellátórendszernek is nagy kihívást jelent.
Hazánkban mintegy negyedmillió embert érint az időskori elbutulás, ám az előrejelzések szerint ugrásszerűen nő meg az érintettek tömege a következő tíz év során. Világszerte mintegy 80 millió demens él, globálisan nézve még nagyobb a probléma, ugyanis 2050-re ennek duplájára saccolják a betegek számát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés