Több mint hetven százalékkal nőtt 2001 óta a magyar cukorbetegek létszáma. Az egyik legtöbb embert érintő betegséggel élve a tudatos táplálkozás nemcsak az egészség védelme miatt elengedhetetlen, de ők azok, akiknek akár az életükbe is kerülhet, ha nem figyelnek, mi kerül a tányérukra.
Minden 10. magyar érintett a cukorbetegség valamely formájában. A diabétesz szinte népbetegséggé vált az elmúlt évtizedekben, a 2000-es évek kezdete óta megháromszorozódott a betegek száma.
Cukorbeteg nemzet
A diabétesz két típusa közül a második a gyakoribb hazánkban. A 2-es típusú cukorbetegséggel élőknél ugyan termelődik inzulin – ellentétben a veleszületett, 1-es típusú betegekkel –, de egy idő után nem képes megfelelően csökkenteni a vércukorszintet, így inzulinrezisztencia alakul ki. Ez a fajta diabétesz általában eleinte tünetmentes, a tünetek, többek között szomjúságérzet, fokozott vizeletürítés, lassabb sebgyógyulás, csak akkor jelentkeznek, ha már hosszabb ideje társ a betegség.
S míg régebben elsősorban a felnőtteket érintette a kór, manapság egyre több az elhízott gyermek is, akik szintén veszélyeztetettek lehetnek. A szélsőséges esetben szívinfarktust, vakságot, stroke-ot, agyembóliát és bénulást is okozó betegséget azonban megfelelő diéta és gyógyszer vagy inzulin adagolása mellett karban lehet tartani. Az egyre korszerűbb készítmények azonban nem elegendőek önmagukban, a táplálkozásnak is igazodnia kell a betegség felismerésével együtt járó életmódváltáshoz.
A kiegyensúlyozott táplálkozás elengedhetetlen, persze egy megfelelő vércukorszinttel rendelkező ember számára is éppen ugyanúgy fontos. Azonban ha valakinek inzulinproblémái vannak, arra is oda kell figyelnie, mennyi cukrot visz be táplálkozásával a szervezetébe. S bár a rostban gazdag, tápláló, vitamindús gyümölcsök ideálisak lehetnek a szervezetnek, fontos tudni, hogy némelyik termés rossz irányba befolyásolhatja a vércukorszintet. A gyümölcsökben található vitaminokra, nyomelemekre, antioxidánsokra azonban a cukorbetegeknek is szüksége van, ezért létfontosságú, hogy tisztában legyenek azzal, miből mennyit fogyaszthatnak.
Egy 2017-es tanulmány, melynek szerzői több éven keresztül vizsgálták a Kínában élő cukorbetegek érrendszeri betegségeit, arra jutott, hogy a naponta rendszeresen friss gyümölcsöt fogyasztó diabéteszesek 18 százalékkal kisebb valószínűséggel lesznek érintettek az érrendszeri szövődményekben. A China Kadoorie Biobank tanulmánya szerint minél több friss gyümölcsöt evett valaki, annál kisebb volt a kockázata annak, hogy cukorbeteg lesz, a már cukorproblémákkal élőknél pedig az érrendszeri problémák lehetőségét csökkentették a vitaminban gazdag táplálékok.
A vércukorszintre gyakorolt hatásuk
szerint ezek a legjobb gyümölcsök:
- alma, körte, szilva
- avokádó
- kajszibarack, őszibarack
- szeder, áfonya, eper
- sárgadinnye
- cseresznye, szőlő
- kivi, mangó
- nektarin, narancs, grépfrút
Aszalványt csak módjával!
Az első, és talán legfontosabb, hogy a cukorbetegek számára az orvosok a dobozos gyümölcslevek és az aszalványok fogyasztását ellenjavallják leginkább. A cukorral dúsított üdítők esetén a hozzáadott édesítőszerek okozzák a problémát.
Az alacsony hőfokon, száraz levegőn történő tartósítás során pedig a gyümölcsök nedvességtartalma csökken, miközben energia- és tápanyagtartalmuk növekszik. A kisebb térfogatban koncentráltabban lesznek jelen a cukrok is. Az ipari aszalást pedig sokszor cukorral végzik, ilyenkor a hozzáadott pluszmennyiséggel is számolni kell a diéta során.
A friss gyümölcsök esetében a glikémiás index (GI) az, amire figyelemmel kell lenni. A 70-nél magasabb GI-vel rendelkező gyümölcsöket cukorbetegeknek el kellene hagyniuk a táplálkozáskutatók szerint. Ilyen például a görögdinnye, az ananász vagy a túlságosan érett banán. Az ennél kisebb glikémiás indexű termések azonban kifejezetten alkalmasak lehetnek a diabéteszes diéta során, ugyanis a bennük lévő fruktóztartalom csak minimális hatással van a vércukorszintre.
A Diabetes UK vizsgálatai alapján kiderült, hogy az elfogyasztott szénhidrát mennyisége befolyásolja leginkább a vércukorszintet. S bár a friss gyümölcsök is bővelkedhetnek szénhidrátban, egyéb élettani előnyeik miatt azt javasolják a dietetikusok, hogy ne ez legyen az, amit diétája kezdetén valaki kiiktat az étrendjéből. A gyümölcsben lévő rostok lelassíthatják a cukor felszívódását a vérbe, ezért ha mindennap legalább 5 adagot, körülbelül azonos időszakonként fogyasztunk belőle, az javíthat a cukorbetegek általános állapotán.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés