A pandémia kezdetekor sokan vásároltak Covid-teszteket, hogy ha tüneteket mutatnának, otthon is tudják ellenőrizni, hogy betegek-e, ám ezeknek egy része mostanra lejárhatott. A Femina utánajárt, mire számíthat, aki ilyen tesztet használ.
Ez történik, ha lejárt Covid-tesztet használsz
A Covid-tesztek, akárcsak sok más diagnosztikai eszköz, idővel veszíthetnek pontosságukból. A gyártásukhoz felhasznált anyagok és reagensek, például a folyadékok és az antigént felismerő antitestek ugyanis idővel lebomlanak, ami csökkentheti a teszt eredményeinek megbízhatóságát – írja a lap.
Miközben kezdetben csak néhány hónapig engedélyezték a tesztek felhasználását, addig később néhány termék esetében meghosszabbították az eredeti lejárati időt. Az FDA hivatalos honlapján elérhető egy frissített lista, amely tartalmazza a meghosszabbított lejárati időket is. Érdemes lehet tehát átbogarászni a listát, mielőtt döntenénk az otthon lévő tesztek sorsáról. Általánosságban elmondható, hogy
az idő múlásával a tesztérzékenység csökkenhet, ami hamis negatív eredményekhez vezethet.
Vagyis előfordulhat, hogy a teszt azt jelezi, hogy az illető nem fertőzött, miközben valójában igen. Egy pozitív eredmény ugyanakkor nagyobb valószínűséggel valós – még akkor is, ha a teszt lejárt. Egy pozitív eredményt ennek ellenére ajánlott PCR-teszttel is megerősíteni, különösen akkor, ha az érintettnek nincsenek tünetei vagy közvetlen Covid-kontaktja.
Mint kiderült, a lejárt Covid-teszteket ki lehet dobni a háztartási hulladékkal együtt. A még működő teszteket pedig mindig a gyártó által előírt körülmények között kell tárolni, mivel az eredményt akár a nem megfelelő hőmérséklet is befolyásolhatja.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés