Ezek voltak a legmenőbb farsangi jelmezek a Kádár-korszakban

fortepan 267466
Olvasási idő kb. 3 perc

A vízkereszt napjától hamvazószerdáig tartó farsangi időszaknak hagyományosan a részét képezik a jelmezes-maszkos bálok, és mindig megfigyelhetőek az adott kor trendjei és tendenciái a jelmezválasztásban. Így volt ez a szocializmus idején is, amikor még nem az volt a legnagyobb kérdés, hogy kiszállítja-e időben a futár a megrendelt jelmezt, hanem hogy lesz-e elég idő megvarrni azt az óvodai, iskolai ünnepségig. Képgaléria.

A történelem nagy változásai közepette is megvolt az emberekben az az állandó igény, hogy időnként egy kicsit átalakuljanak, mássá váljanak, mint a hétköznapokban, mind viselkedésben, mind a külsőt illetően. A középkorban az egyház nem nézte jó szemmel ezt a féktelen ünneplést, az ördögtől valónak tartotta. A sors fintora: 1525-ben már maga a király, II. Lajos öltözött ökörszarvas, gólyacsőrös Lucifernek. A farsang állandó szereplői mellett a 20. század új kedvenceket hozott, így a Kádár-korszaknak is megvolt a sajátos farsangi hangulata. Képgalériánk segítségével mindezt most te is át vagy újraélheted.

A hagyományos farsangi jelmezek mellett megjelentek egészen újak

1964-ben így nyilatkozott a Szabad Földnek a Jelmezkölcsönző Vállalat budapesti központjának propagandistája:

Mindig valami újat kérnek. Kérik, mutassuk meg nekik új jelmezeinket, ruháinkat, maskaráinkat. Mi minden esetben igyekszünk eleget tenni az egyre fokozódó igényeknek azzal, hogy gazdag és választékos készletet bocsátunk rendelkezésükre. Hiszen itt vannak a finom, csodaszép rokokó ruhák. A csipke, s fátyolfelhők. A szívjelmez, a kelendő spanyol férfi és női ruhák. A cowboyjelmez. A gonosz hercegnő jelmeze. A farsang idején annyira kapós karnevál herceg és hercegnő jelmez. A bohócjelmezek is. Itt vannak az új, a legújabb jelmezek is. A hólabda, a robotember, az űrhajós- és a kártyajelmez.

Most van elkészítés alatt a legújabb jelmezünk, amelytől sok sikert várunk: „a néni viszi bácsit” nevű. 

Érdekesen hangzik, ahogy a következő képgaléria is tartogat izgalmas mozzanatokat:

Legmenőbb vagy legötletesebb jelmezek?

A füzesabonyi úttörők versenyén 1967-ben a Heves Megyei Hírlap tudósítása szerint nagy sikere volt az egyik leányőrs által bemutatott „nászmenetnek”, de sok tapsot kapott az indián, az indián nő, az öregasszony, a kismama babával és a hirdetőoszlop is. Az aktuális tévéműsorok, mozifilmek és technikai innovációk is visszaköszönnek az akkori jelmezkínálatban, de leginkább az otthon elérhető kellékek és a szülői lelemény "ütős" kombinációja a jellemző. És bár nyilván akkoriban is fontos volt, hogy egyedi és ötletes legyen a jelmez, a címbeli megfogalmazás, a menőség szem előtt tartása talán inkább a mai gondolkodásunkat tükrözi.

(Címlapkép: Fortepan / Szentkuthy Ibolya, 1984)

Ha arra is kíváncsi vagy, hogyan teltek a hétvégéink a 80-as években, ezt a cikkünket ajánljuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek