Az ultrafeldolgozott élelmiszerek nagy mértékben hozzájárulnak az elhízás és más, a táplálkozással összefüggő krónikus betegségek, például a cukorbetegség világjárvánnyá erősödéséhez, ezért meg kellene őket adóztatni – javasolják szakemberek. Véleményük szerint csak a dohánytermékek elrettentő címkéihez hasonló csomagolással szabadna őket forgalomba hozni – derül ki az Economx cikkéből.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek (ultra-processed food – UPF) egyre jobban kiszorítják a hagyományos, egészségesebb táplálékforrásokat annak ellenére, hogy számos bizonyíték létezik káros hatásaikra. Carlos Monteiro, a São Paulo-i Egyetem professzora úgy gondolja, hogy mind a gyerekekre, mind a felnőttekre egyre nagyobb veszélyt jelentenek az UPF-ek, hiszen növelik különböző krónikus betegségek kialakulásának kockázatát.
A káros élelmiszerek csökkenő fogyasztását remélnék az új címkéktől
A kockázatok és az általuk okozott egészségügyi problémák ellenére az ultrafeldolgozott élelmiszerek térnyerése megállíthatatlannak tűnik.
A gabonapelyhek, a fehérjeszeletek, a szénsavas üdítők, a kész- és a gyorséttermi ételek manapság a legtöbb ember étkezésének szerves részét képezik.
Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban például egy átlagos ember átlagos étrendjének több mint fele tartalmaz ilyen élelmiszereket. A fiatalok és szegényebbek esetében még rosszabb ez az arány: náluk az étrendnek akár a 80 százaléka is UPF-ből állhat.
Kutatók szerint az ultrafeldolgozott élelmiszerek egyértelműen összefüggésbe hozhatók 32, az egészségünkre nagy mértékben káros jelenséggel: a többi között a szívbetegségekkel, a rákkal és a 2-es típusú cukorbetegséggel is. Sőt, a mentális egészségre is rossz hatással vannak, valamint a korai halálozáshoz is hozzájárulhatnak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés