A bulimiások legnagyobb részben fiatal nők, de nem kizárólag ők küzdenek az evészavarral. Mivel a nagy mennyiségű ételtől, melyet elfogyasztanak, hamar meg is szabadulnak, a bulimiát könnyebb titkolni, mint például az anorexiát, de ez nem azt jelenti, hogy a betegek élete könnyebb lenne. Egy olvasónk megkeresett minket, hogy megmutassa, milyen is az élet bulimiával.
A bulimia nem ereszt a karmából
„Nem tudsz leállni, ha a legapróbb jeleknél nem fordulsz szakemberhez. A bulimia olyan állapot, amikor az étkezés válik az ember szeretőjévé. Folyamatosan a bevitt mennyiségen gondolkozol, mikor és mennyit tudsz vásárolni és elfogyasztani, azt követően pedig megszabadulni tőle. Sajnos minden szabadidőmet felemészti ez a betegség” – így kezdődött olvasónk – nevezzük Petrának – levele, melyet követően megkerestük, és megkértük, válaszoljon kérdéseinkre, hogy segítségével megmutathassuk, mit is jelent a bulimia súlya a valóságban.
Petra három éve próbálja leküzdeni a bulimia poklát, de egy-két napnál tovább nem tudja ezt sikerrel tenni – holott még szakember segítségét is igénybe vette.
„Elmondtam az orvosomnak, egy hetet feküdtem bent a pszichiátrián, ahol próbáltak beszélgetni velem, hogy ezt nem szabad, és naponta csak egy édességet választhatok, amit le is írattak velem.
Többnyire egész nap aludtam a nyugtatóktól, de érdemlegesebb eredményt nem értünk el, azóta nem mertem kontrollra menni,
nehogy újra befektessenek” – mondta el a kudarcról.
Az evészavar teljesen átveheti a kontrollt
Igazán súlyos állapotba egy éve került, most naponta 4-5 alkalommal is megküzd a falás, az azt követő szégyen majd a hányás ördögi körével.
„Az én életemben ez az önbüntetés, önjutalmazás eszköze, a lemondás önmagamról. Minden alkalommal elképzelem, hogy ezek az utolsó pillanatok az életemben, naponta foglalkoztat a halál gondolata – mivel az orvos elmondta, hogy fulladást, szívleállást, egyéb emésztőrendszeri rendellenességet, torokrákot, gyomor- és nyelőcsőrepedést okozhat a bulimia.
Tudom, hogy bármelyik lehet az utolsó pillanat, küzdök, hogy az aktuális hánytatás egyben az utolsó is legyen,
de aztán újra meg újra átveszik a kontrollt a kényszerevés és a kényszeres táplálékbeszerzés kitervelésének gondolatai az elmém felett” – sorolja Petra, aki szervezetében is tapasztalja a változásokat a bulimia hatására. Fogairól kezd letöredezni a zománc a sok gyomorsav hatására, emellett további egészségügyi gondjai is vannak inzulinrezisztenciától kezdve vérszegénységig.
Ha nincs csoki, jó a kenyér is
Ennek ellenére, amint egy kis ideje van, rohan a legközelebbi üzletbe, akár havi 70-80 ezer forintot is elkölt az édességekre, amelyeket férje tudta nélkül vásárol fel és eszik meg munkahelyén, majd több ezer kalória bevitelét követően megszabadul attól.
„Mindig a könnyen rágható és nyelhető édességekből választok. Volt már, hogy vásárláskor ettem, és hánytam ki mindent a köz-WC-ben, vagy éjjel, amíg a férjem alszik. A környező üzletekben már mind ismernek az elárusítók,
fokozott szégyenérzettel jár az állandó édességvásárlás,
olyan is van, hogy körbejárom az üzleteket, hogy ne legyen feltűnő, megalázó a sok édesség vásárlása. Van, hogy hívást színlelek, mintha gyerekeknek vásárolnék” – mondta el, milyen megalázó néha már maga a vásárlási folyamat is számára.
Ha nem tud beszerezni édességet, akkor tulajdonképpen bármi megteszi: volt, hogy másfél kilogrammnyi kenyeret tömött magába este, mert nem volt másra lehetősége.
Fájdalommal jár az állapot
Életminőségén drasztikusan változtatott állapota – erről így beszélt.
„A garat ingerlése fájdalommal jár, rekedtség, fogérzékenység is jelentkezik, illetve a szédülés, ájulásérzés és a végtagok folyamatos fázása, bizsergése, fülzúgás is állandó. Mindenki azt hiszi, hogy a kézfejen levő keményedést a fogak okozzák, pedig nem. A bőr felszínét a gyomorsav marja ki, az önhánytatás közben.
A férjem előtt mindent tagadok, ha rákérdez a rekedtségre, amit az erőltetés okoz, mindig a megfázásra fogom.
Folyton azon fantáziálok, hogy valaki észreveszi és megment, kórházba visz és segít rajtam, vagy meghalok, mert ez az állapot, a folyamatos küzdés élhetetlen” – mondja.
Így tűnhet fel, ha családtagod érintett
Petra úgy gondolja, talán ha már betegsége elején megkapta volna a kellő segítséget, az segíthetett volna rajta: ezért is szeretné, ha a tüneteket mindenki megismerné, és így azonosítaná tudná azokat az eseteket, amelyekben még csak kezdeti állapotában van a betegség.
„A puffadt arc és a nyálmirigyek duzzadása ismertetőjele a betegségnek, a kezek kiszáradnak, a szemek beesnek a vízhiánytól. Feltűnően gyakoriak a testen levő pattanások és kiütések, mivel nem tudsz 100 százalékosan minden cukrot kimosni a szervezetedből.
Fájnak a fogaim, a fogínyem, a kontrollálatlan évesek után mérhetetlenül feszül és fáj a gyomrom, sokszor annyira sok mennyiségű ételt fogyasztok, ami felnyomja a tüdőm, nehézlégzést és magas szívverés okoz.
Intő jel lehet az is, ha valaki folyamatosan igazítja a sminkjét, vagy hirtelen lemond arról, hogy azt viseljen” – sorolta a jeleket.
Petra szerint a család a legtöbbet akkor tudja tenni valakiért, ha hamar észreveszi, hogy gond lehet, szerinte ilyenkor az étkezés jó élménnyé tétele mellett az lehet fontos, hogy azt követően
ne hagyják magára a bulimiást.
Később azonban csak a kórházi kezelésben lát értelmet, mert a bulimiás önerejéből képtelen a változtatásra.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés