Egyáltalán nem biztos, hogy a napközbeni fáradtságot egy kis délutáni alvással a legcélszerűbb átvészelni. A tudomány jelenlegi állása szerint jobb döntésnek bizonyul, ha más módszerekkel próbáljuk meg túlélni a nap hátralévő részét.
Van, amikor nem felüdülés, hanem rossz szokás a szunyókálás
A szakértők régóta keresik a választ arra a kérdésre, hogy vajon jót tesz-e nekünk, ha a nap derekán alvással törjük meg az estig hátralévő időt. Meglátásuk szerint egy rövid pihenés adhat némi plusz energialöketet délutánra, de úgy vélik, hogy a túl hosszú szunyókálás összefüggésbe hozható néhány súlyos egészségügyi betegséggel, beleértve a cukorbetegséget és a rákot is.
Bár a kutatók nem teljesen biztosak abban, hogy az alvás növeli vagy csökkenti-e a rák kockázatát, a napközbeni szundikálást azonban mindenképpen intő jelnek tekintik.
Jól alvóknak egy szunyókálás felüdülés lehet, a rosszul alvók számára azonban a napközbeni pihenés az elégtelen vagy a töredezett alvási szokásaik miatti szükségszerűség.
A kutatók ugyanis megfigyelték, hogy a nappali alvás gyakori az álmatlanságban szenvedő betegeknél. Éppen ezért előfordulhat velük, hogy ha rosszul alszanak éjszakánként, és korán kell kelniük, nem tudnak eleget aludni ahhoz, hogy kipihenjék magukat. Az ilyen ember napközben küszködik azzal, hogy ébren tudjon maradni, és hazaérve kézenfekvő megoldásnak tűnhet, hogy szunyókáljon egyet.
Ám ezzel elronthatja az alvási iránti vágyat aznap estére – magyarázzák az orvosok, hozzátéve, hogy ez súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Így befolyásolhatja az alvás a rák kockázatát
Az elégtelen alvás növelheti a rák kialakulásának kockázatát, az álmatlanság tünetei pedig megnövelhetik a rákos betegek halálozási kockázatát. Mindezt kutatások is igazolják. Tudományos bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a rossz alvási szokások és a tüdőrák, valamint a mellrák között szoros összefüggés van.
Ennek pedig az oka, hogy az alvási problémák immunrendszeri zavarokhoz, gyulladásokhoz és cirkadiánritmus-zavarokhoz vezethetnek.
Az orvosok előtt ismert az is, hogy a daganatsejtek éjszaka lehetnek a legaktívabbak, ez pedig arra utal, hogy a rák kialakulásának és fejlődésének kritikus cirkadián eleme van.
Ennek ismeretében nem valószínű, hogy a délutáni szunyókálással vehetjük fel a leghatékonyabban a küzdelmet a rák kialakulásával szemben.
Az orvosok hangsúlyozták: egy egészséges ember esetében, akinek nincsenek gondjai az éjszakai alvással, továbbá zavartalanul működik az alvási és ébrenléti ciklusa, egy rövid napközbeni pihenés nem árthat meg, sőt, esetében akár potenciálisan csökkentheti is a rák kockázatát.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés