Amikor a belekről beszélünk, az magában foglalja a test számos, az emésztőrendszerhez kapcsolódó részét, köztük a gasztrointesztinális traktust, valamint a mikrobiomot is. Az utóbbi a vastagbélben található baktériumok és mikroorganizmusok millióit takarja, amelyek létfontosságú szerepet töltenek be a különféle testi funkciók, így például az idegrendszer, az immunrendszer és az emésztőrendszer működésében.
Így hatnak a beleidre az egészségtelen ételek
„Az, hogy mit eszünk, jelentősen befolyásolja a bélmikrobiomját” – mondja Chris Damman, a Washingtoni Egyetem okleveles gasztroenterológusa. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott ételek meghatározzák, hogy milyen baktériumok élnek a beleidben, ami kihatással lehet az általános egészségügyi állapotodra is.
A szakember szerint egyes élelmiszerek kedvezőtlen körülményeket teremtenek a bélbaktériumok számára, ez pedig káros lehet a bélrendszerre nézve, és akár komoly megbetegedések is származhatnak belőle. Lássuk, hogy melyek azok az ételek, amiket ilyen szempontból jobb kerülnöd.
1. Finomított pékáruk
„A finomított pékárukból – mint amilyen a fehér kenyér és a bolti péksütemények többsége – hiányoznak a rostok, amelyekből a bélbaktériumok olyan molekulákat állítanak elő, melyek egészséges vastagbélsejteket képezve megvédik a szervezetet a cukorbetegségtől és az elhízástól” – mutatott rá dr. Damman.
A magas fruktóztartalmú kukoricaszirup felhasználásával készülő finomított pékárukat különösen érdemes kerülni.
Kutatások szerint a megfelelő rostbevitel (napi 25-30 gramm) elengedhetetlen a bélbaktériumok egészséges fejlődéséhez. Ez azért is fontos, mert ha nem kapják meg, amire szükségük van, az növelheti a bélrendszeri betegségek, köztük a gyulladásos bélbetegség, valamint az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és a metabolikus szindróma kockázatát. A gasztroenterológus ezért azt javasolja, hogy lehetőség szerint inkább teljes kiőrlésű pékárukat fogyassz.
2. Feldolgozott húsok
Az olyan feldolgozott húsok, mint a bacon, a virsli és a löncshús, fokozhatják a vastagbélrák kockázatát, mivel az előállításukhoz felhasznált összetevők és adalékanyagok a főzési folyamat során rákkeltő anyagokká alakulhatnak.
A Washingtoni Egyetem Orvostudományi Karának 2021-es tanulmánya úgy találta, hogy bizonyos baktériumok jelenléte összefüggésbe hozható a vastagbélrák megnövekedett kockázatával. Ezt erősítette meg a BMC Cancer 2021-es tudományos áttekintése is, amely szerint a bélmikrobiom állapota közrejátszhat a vastagbélrák megelőzésében.
Jobban jársz tehát, ha a húsokat frissen, a hentestől szerezd be. „A fűvel táplált állatok húsa nagyobb mennyiségben tartalmaz jó minőségű zsírokat” – tette hozzá az orvos.
3. Cukros italok
Gyakran még a gyümölcslevek és a diétásként hirdetett üdítők is károsak a bélrendszerre – pláne, ha magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, szacharint vagy szukralózt tartalmaznak.
„Ezek az italok hozzájárulnak az egészségkárosító hatású baktériumok elszaporodásához a vastagbélben, ami hasmenést okozhat, és kockázati tényező lehet az elhízás, illetve a cukorbetegség tekintetében” – figyelmeztetett a szakember.
A Clinical Gastroenterology and Hepatology legújabb, 2022-es tudományos áttekintése szerint a túlzott cukorbevitel és a hiperglikémia (magas vércukorszint) felboríthatja a bélrendszerben élő baktériumok törékeny egyensúlyát, aminek igencsak negatív következményei lehetnek. Dr. Damman ezért azt tanácsolja, hogy próbálj megbarátkozni a sima vízzel, és ne tegyél cukrot a teába, kávéba sem. Ha cukorpótlót szeretnél fogyasztani, erre az allulóz lehet a legjobb opciód.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés