Ez a gyógynövény a nők legjobb barátja

GettyImages-1515080275
Olvasási idő kb. 5 perc

Kutatások szerint a barátcserje segíthet fenntartani a nők hormonális egyensúlyát, és hozzájárulhat a menstruáció egészségéhez.

Az árvacsalánfélék családjába tartozó barátcserje (Vitex agnus-castus) egy, a Földközi-tenger térségében és Ázsiában őshonos gyógynövény, amelynek termését évszázadok óta használják nőgyógyászati problémák kezelésére. A manapság kapszula, kivonat és tea formájában is elérhető barátcserje hatásosságát jól mutatja, hogy Németországban az egészségügyi szervek menstruációs rendellenességek enyhítésére ajánlják.

A barátcserje egészségügyi előnyei

A barátcserje csökkenti a gyulladást, kiegyensúlyozza a hormonokat, és javulást hozhat olyan állapotok esetén, amelyeknek következtében az ösztrogén és a progeszteron szintje emelkedik vagy csökken.

A kutatók nem ismerik pontos működését, de tanulmányok kimutatták, hogy gyógyászati tulajdonságokkal rendelkezik.

Most lássuk részletesebben is, hogy milyen jótékony hatásai ismertek.

A barátcserje enyhítheti a menstruációs panaszokat
A barátcserje enyhítheti a menstruációs panaszokatSimpleImages / Getty Images Hungary

1. Csökkentheti a PMS tüneteit

Egy tanulmány úgy találta, hogy a 20 milligramm barátcserjét tartalmazó kapszula napi szedése egy 3 hónapos időszakon keresztül jelentősen csökkenti a premenstruációs szindróma (PMS) jellemző tüneteit, mint a mellfájdalom, a fejfájás vagy a hirtelen hangulatváltozások.

A barátcserje különösen hasznos lehet hangulati ingadozások ellen.

Ez nagy segítség lehet azok számára, akik a PMS miatt depressziósnak vagy ingerlékenynek érzik magukat, hiszen az antidepresszánsok hosszabb idő alatt fejtik ki hatásukat – szemben a barátcserjével, ami a panaszokra gyors megoldást kínál.

2. Javíthatja a termékenységet

A meddőség háttérében számos tényező állhat. Az egyik lehetséges ok a menstruációs ciklus luteális fázisával függ össze, ami az ovuláció és a menstruáció kezdete közé esik.

A luteális fázisban a progeszteron hormon szintje megemelkedik. Ez a méh nyálkahártyájának megvastagodásával jár, ami a potenciális terhességre való felkészülés része.

Ha nem termelődik elegendő progeszteron, a méh nem tudja támogatni a terhességet.

A luteális fázis problémái gyakran olyan állapotokhoz kapcsolódnak, amelyek menstruációs rendellenességeket okoznak. Idetartozik az endometriózis, a policisztáspetefészek-szindróma (PCOS), illetve a pajzsmirigy-rendellenességek.

A barátcserje úgy jön képbe, hogy egy vizsgálat szerint (a résztvevők itt szintén napi 20 milligrammos adagban alkalmazták) növeli a progeszterontermelést, és hozzájárul a luteális fázis normalizálódásához.

Kutatások azt is kimutatták, hogy a barátcserjét tartalmazó táplálékkiegészítők szedése akár duplájára is növelheti a teherbe esés esélyét a luteális fázis problémáival küzdők körében.

A gyógynövény terméséből egészségvédő hatású táplálékkiegészítőket készítenek
A gyógynövény terméséből egészségvédő hatású táplálékkiegészítőket készítenekHeikeRau / Getty Images Hungary

3. Enyhítheti a menopauza tüneteit

A menstruáció elmaradásával járó menopauza alatt az alacsony hormonszint továbbra is kellemetlen tüneteket, köztük hőhullámokat és depressziót okozhat. Kutatások azt sugallják, hogy a barátcserje enyhíthet a panaszokon azáltal, hogy

csökkenti a hőhullámok és az éjszaki izzadás gyakoriságát, valamint javítja a hangulatot.

Erre az lehet a magyarázat, hogy a barátcserje fitoösztrogéneket, vagyis olyan természetes anyagokat tartalmaz, amelyek ösztrogén jellegű hatást fejtenek ki az emberi szervezetben.

A barátcserje lehetséges mellékhatásai

A barátcserje egyeseknél enyhe mellékhatásokat okozhat. Ha valaki úgy fogyasztja, hogy a szervezetének nincs szüksége rá, vagy túlzott mennyiségben viszi be, az hányingerhez és gyomorpanaszokhoz vezethet. További kockázatai a következők:

  • Gyógyszerkölcsönhatások: A barátcserje kölcsönhatásba léphet bizonyos vényköteles gyógyszerekkel.
  • Hormonérzékeny daganatok súlyosbodása: Mivel a barátcserje hatással van a hormonokra, súlyosbíthat bizonyos rákos megbetegedéseken, köztük a mell-, méh- és petefészekrákon, illetve más egészségügyi állapotokon, amelyeket a hormonális változások negatívan befolyásolnak.
  • Terhesség és szoptatás: Bár vannak, akik azt mondják, hogy a barátcserje növeli a tejtermelést, nincs elegendő bizonyíték, ami ezt alátámasztaná. Szakemberek szerint a baba biztonsága érdekében a barátcserje fogyasztása kerülendő a terhesség vagy a szoptatás ideje alatt.

Mint minden táplálékkiegészítőre, úgy a barátcserjére is érvényes, hogy alkalmazása előtt ajánlott kikérned orvosod tanácsát, és szedését érdemes a lehető legkisebb előírt adagban megkezdened.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek