Létezik ugyanakkor egy összefüggés, melyről érdemes tudni: ha az átlagosnál több az anyajegyed, nagyobb esélyed lehet a mellrákra. Az anyajegy normál esetben szabályos formájú, egyenletes felszínű, egyszínű barna jegy a testen. Azt mind tudjuk róla, hogy ha újak alakulnak ki rajtad, az eddigiek meglevőknek változik a formája, felszíne vagy színe, érdemes minél hamarabb orvossal megvizsgáltatni azt. Egy kutatás ugyanakkor új szempontot is hoz a képbe.
Hogyan függ össze az anyajegyek száma és a mellrák?
Egy 2014-es tanulmány azt sugallja, hogy a több anyajeggyel rendelkező nőknél nagyobb a kockázata a premenopauzális emlőrák kialakulásának. A kutatók 89 902 francia nő adatait elemezték, közülük 5956-nál alakult ki mellrák.
A tanulmány megállapította, hogy a „nagyon sok” anyajeggyel rendelkező nőknél nagyobb valószínűséggel fordult elő emlőrák a családban.
Egy másik tanulmányban a kutatók 24 év egészségügyi adatait elemezték 74 523 alanytól: közülük 5483-nál alakult ki emlőrák.
Azoknál a nőknél, akiknek nincs anyajegyük, kisebb valószínűséggel diagnosztizáltak mellrákot, mint azoknál, akik sokkal rendelkeztek. Akiken 15 vagy több anyajegy volt, 3 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki mellrák.
Mindkét tanulmány kutatói azt feltételezték, hogy a hormonok is szerepet játszhatnak abban, hogy hány anyajegy alakul ki valakin élete során.
Az ösztrogén hormon szintje összefügghet a mellrák kialakulásával és az anyajegyek emelkedő számával is.
Hány anyajegy több az átlagnál, mi az egészséges szám?
A legtöbb felnőttnek átlagosan 10-40 anyajegye van. Általában olyan területeken jelennek meg ezek, amelyek ki vannak téve a napnak, például az arcon, a kézen, a vállon és a nyakon. Ha viszont 50 vagy több anyajegyed van, esetedben nagyobb lehet a melanoma, valamint más típusú rák kockázata is.
A mellrák kialakulásának egyéb kockázati tényezői
A mellráknak vannak más kockázati tényezői is, melyek a Betegség-ellenőrzési és -megelőzési központok szerint ezek:
- Családi halmozódás: Ha van olyan közvetlen családtagod, akinek mell- vagy petefészekrákja volt, megnő az esélye a betegség kialakulásának.
- Genetikai mutációk: egyes gének öröklött változásait erős előrejelzőként azonosították arra vonatkozóan, hogy kialakul-e mellrák.
- Életmód: nagy mennyiségű alkoholfogyasztás és alacsony szintű fizikai aktivitás összefüggésbe hozható a mellrák nagyobb valószínűségével.
- Reproduktív történelem: ha valaki nem esik teherbe 30 éves kora előtt, az is növelheti a mellrák kialakulásának kockázatát.
- Gyógyszerek: a sugárterápiát, a hormonterápiát és egyes gyógyszereket összefüggésbe hoztak a mellrák magasabb arányával.
Érdemes tehát óvatosnak, előrelátónak és felelősségteljesnek lenned a bőröddel, de nem érdemes pánikolni: elég évente szűrésre járni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés