Kiderült ugyanis, hogy a pékárukban és a telített zsírtartalmú húskészítményekben gazdag étrend hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához, miután hatással van a génműködést serkentő mikroRNS-molekulákra. A kutatás eredménye előrelépést jelent továbbá az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az Alzheimer-kór közötti kapcsolat megértésében is.
Úttörő felfedezésre jutottak
A kutatás arra összpontosított, hogy feltárja a telített zsírokban gazdag élelmiszerek és az Alzheimer-kór közötti kapcsolat mögött meghúzódó mechanizmust, vagyis, hogy a táplálkozásunk hogyan befolyásolja a vérben és más szövetekben, például az agyban található bizonyos molekulákat, amelyek a betegség markereiként és szabályozóiként működnek.
Az állatkísérletek során kiderült, hogy a telített zsírokban gazdag étrendet folytató egerekben sokkal korábban alakult ki az Alzheimer-kór, mint a hagyományos étrenden lévő egereknél.
Ez mindenképpen úttörő felfedezés, ugyanis egészen idáig az Alzheimer-kór kialakulásához vezető mechanizmusok ismeretlenek voltak.
Az eredmények azt mutatták, hogy hat hónap után romlott a telített zsírban gazdag étrendet folytató állatok anyagcseréje, ami abban nyilvánult meg, hogy a testsúlyuk jelentősen megnőtt, és csökkent a szervezetük glükózra és inzulinra adott válasza. Ugyanezek a jellemzők az elhízott vagy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél is megfigyelhetők. Ezenkívül a kutatók a vérben és az agyban is változásokat találtak a különböző miRNS-ekben. Ezek a változások olyan folyamatokhoz kapcsolódnak, amelyek agykárosodást okozhatnak. Ilyen például az agyban képződő fehérjelerakódások, amelyek az Alzheimer-kór markerei, az agysejteket károsító tau fehérje túlzott termelődése és az agyban kialakuló gyulladás.
A tanulmány eredményei előrelépést jelentenek a kognitív leépülést eredményező betegség megértésében, és magyarázatot adhatnak az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az Alzheimer-kór kialakulása közötti összefüggésre. Ám az eredmények új célokat is kínálnak a betegség lehetséges megelőzésében és kezelésében.
Ezeket az élelmiszereket kell elkerülni
A tanulmány egyrészt új adatokkal szolgál arról, hogy a magas zsírtartalmú étrend hogyan befolyásolhatja az agy egészségét, továbbá alátámasztja, hogy a kiegyensúlyozott étrend jelentős szerepet játszik a neurodegeneratív betegségek megelőzésében.
A kutatók szerint az agy egészségének védelme érdekében az alábbi élelmiszerek fogyasztását kell csökkenteni:
Vörös hús
A vörös hús nem tiltott, de mindenképpen heti néhány alkalomra kell korlátozni a fogyasztását. Jobb, ha helyette sovány csirke hús vagy ómega-3 zsírsavakban gazdag hal kerül a tányérunkra.
Vaj és margarin
A vajból és margarinból napi egy evőkanálnál mindenképpen kevesebbet kellene enni. Helyette agyunk egészsége érdekében használjunk inkább olívaolajat.
Sajt
A sajt bár nagyon finom, de nem tesz jót az agynak. Hetente legfeljebb egyszer javasolt fogyasztani, ha csökkenteni szeretnénk az Alzheimer-kór kockázatát.
Péksütemények
A kenyerek, valamint a különféle sós és édes péksütemények nem csak a derekunknak, az agyunknak sem tesznek jót, éppen ezért ezek fogyasztása is csupán korlátozva javasolt.
Sültek, gyorsételek
A sült és a gyorsételek szintén nem tartoznak az egészséges élelmiszerek csoportjába. Az agy optimális egészsége érdekében korlátozzuk ezek fogyasztását legfeljebb heti egy alkalomra.
Az orvosok szerint a diéta „szerény betartása” is mérhetően csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét, ráadásul minél tovább ragaszkodunk hozzá, annál nagyobb lesz az étrendünk egészségünkre gyakorolt hatása.
Bár a hal az egészséges élelmiszerek közé tartozik, semmiképpen nem tesz jót, ha túlzásba visszük a fogyasztását. Ha szeretnéd tudni, milyen hátránnyal jár, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés