Egy japán kutatás már két éve megmutatta, hogy a mesterséges intelligencia nagyon jól ki tudja szűrni azokat, akiknél az Alzheimer-kór jelei mutatkoznak, mindössze telefonbeszélgetéseik elemzése alapján. Kisszámú résztvevővel végzett kutatásukban 90 százalékos valószínűséggel sikerült felismernie a programnak az állapot jeleit a beszédben.
Az Alzheimer-kór által érintettek hajlamosak lassabban beszélni, több szünettel, illetve gyakrabban keresik a szavakat,
ami töredezetté és kevésbé gördülékennyé teszi kommunikációjukat.
A kutatók valós telefonbeszélgetéseik felvételeit használták, és felvetették, hogy ez egy telefonos alkalmazás fejlesztésének igényét is megmutatja.
A Novoic, egy brit startup el is készített egy olyan eszközt, amely könnyebbé teheti a betegség diagnosztikáját. Az Automated Story Recall Task nevű program futhat tableten, okostelefonon vagy számítógépen is:
egy előre felvett szöveget játszhatnak le benne a felhasználók, majd ezt kell legjobb emlékeik szerint felidézve visszamondaniuk.
Beszédüket rögzítik, és a memória, valamint nyelvhasználati funkciók alapján döntik el, felmerül-e az Alzheimer lehetősége. Ez gyorsabb diagnózishoz vezethet, valamint azért is jó megoldást jelent, mert a PET-CT-k, melyekkel az érintettek agyában felhalmozódó amiloidok kimutatása lehetséges, igen költségesek. Az első klinikai kísérleteken már túl van az eszköz: most már csak arra kell várnunk, hogy használata széles körben elterjedjen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés