Ilyen egészségügyi problémákat okozhat, ha hason alszol

GettyImages-1007305498
Olvasási idő kb. 4 perc

Nem csak a nyakad és a hátad bánhatja, ha egész éjjel a hasadon alszol. Akár a szívedre is rossz hatással lehet, ha nem váltasz alvási pozíciót.

Nincs is jobb, mint az egész napos rohanás után, amikor elcsendesedik a lakás, bebújni a takaró alá egy jó könyvvel, majd édesdeden álomba szenderülni. Ám nem mindegy, hogyan. A reggeli hátfájás is figyelmeztethet arra, hogy változtatni kell a szokásaidon.

Most már tudod, miért van migréned 

Dr. Jae Chang amerikai csontkovács rendkívül népszerű ismeretterjesztő videókat készít az interneten. Az egyik – amelyet eddig 21 millióan néztek meg a világ minden pontjáról – arról szól, hogy miért nem javasolja a szakember, hogy hason aludjunk. 

Ha hason alszol, oldalra kell fordítanod a fejed. Ez megerőlteti a nyakadat, és még nagyobb terhelést jelent a hát alsó részén.

„A szívnek is kimondottan káros ez az alvási pozíció, ezért azoknak különösen nem ajánlott, akiknek van valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésük” – mondja dr. Chang. 

Ha egész éjszaka feszül a nyakad és a fejbőröd, nem csoda, hogy fáj a fejed
Ha egész éjszaka feszül a nyakad és a fejbőröd, nem csoda, hogy fáj a fejedelenaleonova / Getty Images Hungary

Bár egyes kutatások szerint a hason alvás enyhítheti a horkolást, illetve az alvási apnoe veszélyes tüneteit, ám sajnos a gerincnek, a nyaknak és a hátnak is nagyon rosszat tesz. A test a matracba süllyed, így a gerinc íve meggörbül, ráadásul a levegővételt is akadályozza a párnába fúródott arcunk. Ha így alszunk, reggelente gyakran nemcsak a hátunk vagy a nyakunk fáj, de akár migrénünk is lehet, amit a fejbőr izomzatának megfeszülése vagy összehúzódása okozhat. 

Aki ülőmunkát végez, annak szinte tilos hason aludni
Aki ülőmunkát végez, annak szinte tilos hason aludniMorsa Images / Getty Images Hungary

Alvás hason és ülőmunka, a hátfájás melegágya 

Szakértők szerint a helyzetet még inkább súlyosbítja, hogy az egész nap ülőmunkát végzők szervezetét amúgy is megviseli ez a testhelyzet, és ezt csak tetézi, hogy még éjjel sincs kényelmi pozícióban a gerinc, hanem egyfajta kifacsart, természetellenes pózban.

Ha hason fekszel, a fej elfordítása gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet a nyakizmokban, és hátfájást is előidézhet. 

Természetesen, aki hozzászokott, hogy a hasán alszik, annak nehéz lemondani erről a pozícióról. Ebben az esetben érdemes beszerezni olyan párnát, amelyet kimondottan erre terveztek. Ha azonban erre nem akarsz költeni, mindenképpen száműznöd kell a normál párnát az ágyadból, és laposan aludni, hogy legalább a nyakad ne görbüljön természetellenesen. 

Így a legjobb aludni

A hason alvás helyett a specialisták inkább azt javasolják, hogy az oldalunkon feküdjünk, így csökkenhet az esélyünk a hátfájásra. A legjobb azonban a háton aludni, ugyanis így a test súlya egyenletesebben oszlik el, így egyik testrész sincs nagyobb terhelésnek kitéve. A kezeid nyugodjanak a tested mellett, így leveszed a terhet a gerincről, a nyakról és a karokról is.

Ha a hátadon alszol, kevésbé fog ráncosodni az arcod
Ha a hátadon alszol, kevésbé fog ráncosodni az arcodRobert Decelis / Getty Images Hungary

Ennek a pozíciónak meglepő előnyei is vannak: például csökkenti a reflux tüneteit, és a hölgyek szempontjából sem mindegy, hogy lassítja a mellek megereszkedését, illetve az arc is később kezd ráncosodni. Ha háton alszol, a térdedet felhúzhatod vagy alá is támaszthatod egy összegöngyölt pléddel, hogy a derekadat se terheld feleslegesen. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek