Akár a porra, akár a pollenekre, akár a háziállatok szőrére vagy allergiás, a végeredmény általában ugyanaz: kaparó torok, viszkető, könnyező szem és szűnni nem akaró tüsszögés. A tünetek pedig csak tovább súlyosbodhatnak, ha hagyod az allergéneket a környezetedben felhalmozódni. Itt van 9 tipp, ami segíthet elkerülni ezt.
1. Ne vidd haza az allergéneket
Anélkül, hogy ebből bármi is látszódna, a szabadban viselt ruháidon és cipőiden allergén anyagokat vihetsz haza. Sőt, ha házi kedvencet tartasz, akkor rajta keresztül további szennyeződések kerülhetnek a lakásba. Ezt nem fogod tudni megakadályozni, de a helyzeten már azzal is javíthatsz, ha hazaérve átöltözöl, illetve lábtörlőket teszel az ajtók elé.
2. Gyakrabban portalanítsd otthonod
Az alapos pörtörlés fontos eszköz az allergének számának csökkentéséhez. A szakértők azt javasolják, hogy ehhez nedves szivacsot vagy mikroszálas kendőt használj, hiszen így megakadályozhatod, hogy a por felverődve szétszóródjon a levegőben. A legjobb eredmény érdekében haladj felülről lefelé, vagyis kezdd a magasabban lévő felületekkel, a padlószintet pedig hagyd a végére.
3. Rendszeresen porszívózz ki, és mosd fel a padlót
A poratkák és allergének csapdába eshetnek a szőnyegek szálai között, így eltávolításukhoz kénytelen leszel porszívót ragadni. De nem mindegy, hogy milyet: győződj meg róla, hogy készüléked rendelkezik-e HEPA-szűrővel, amely képes felfogni a legapróbb részecskéket is.
A parketta, a laminált padló és a járólapok tisztán tartásához elengedhetetlen a rendszeres felmosás (vagy gőztisztítás) is. Ha viszont keményfa padlóval rendelkezel, akkor óvatosan kell eljárnod, hiszen a nedvesség kárt tehet benne.
4. Tisztítsd ki a kanapét
A szőnyegekhez hasonlóan a bútorszövetekben is számos allergén bújhat meg. Éppen ezért hetente érdemes kitisztítanod a kanapét a porszívó kárpittisztító fejével. Ha az ülőgarnitúra bőrből vagy műbőrből készült, még egyszerűbb a dolgod, hiszen egyszerűen áttörölheted (a tisztítószerekkel csak óvatosan, némelyik károsíthatja a bőr érzékeny felületét). Amennyiben vannak párnáid, ne felejtsd el kimosni a párnahuzatokat sem!
5. Tartsd csukva az ablakokat
Egy kis légmozgás a kánikulában mindenképp üdítő lehet, ám ha szezonális allergiában szenvedsz, az ablakok kinyitásával csak beengeded az allergéneket a lakás légterébe. Ha meleged van, inkább kapcsold be a légkondicionálót, a szellőztetéssel pedig várd meg a késő délutántól estig tartó időszakot, amikor szárazabb a levegő.
6. Szerezz be egy légtisztítót
Ha súlyos az allergiád, jó ötlet lehet beruháznod egy légtisztítóra, amely a levegőben lévő apró részecskéket, így a port, az allergéneket és a füstöt kiszűrve jelentősen képes javítani az otthoni légminőségen. Csak ügyelj rá, hogy megfelelő legyen a kapacitása az adott helyiség méretéhez.
7. Hetente mosd ki az ágyneműket
A poratkák gyorsan elszaporodhatnak az ágyneműidben, így azokat ajánlott hetente kimosni, kéthetente akár magas (legalább 50 Celsius-fokos) hőmérsékleten is. A piacon kaphatók atkaálló matracvédők és ágyneműhuzatok is, amelyek csírájában fojtják el a problémát.
8. Szabadulj meg a bolyhos szőnyegektől
Bármilyen kényelmesek is, a vastag, bolyhos szőnyegekre fokozottan igaz, hogy összegyűjtik a port és az allergéneket. Allergia esetén ezért célszerű rövidebb szálú szöveteket választanod. A polipropilénből vagy szizálból készült termékekre egyaránt igaz, hogy tartósak és könnyen tisztíthatóak. A fürdőszobába optimális lehet a gyapjú is, amely ellenállóbb a penésszel szemben, mint a szintetikus anyagok.
9. Válassz természetes tisztítószereket
A bolti tisztítószerek használata miatt nemkívánatos vegyi és illatanyagok kerülhetnek a levegőbe, melyek allergiás reakciókat válthatnak ki. Ha érzékeny vagy a vegyszerekre, jobban jársz, ha a takarításhoz természetes szereket használsz, mint amilyen a széles körben alkalmazható szódabikarbóna vagy az ecet.
Néhány további tipp:
- Rendszeresen nézesd át a légkondicionálót, és tisztíttasd ki a szűrőit.
- Fogd vissza az irritáló hatású anyagok használatát, beleértve az illatanyagokat és a gyertyákat.
- A festéshez válassz VOC-mentes festékeket.
- Ha nagyobb alapterületű a lakás, használj több légtisztítót.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés