A máj legalább olyan fontos szerepet tölt be az emberi szervezetben, mint a szív vagy a tüdő: részt vesz az anyagcsere-folyamatokban, valamint egy sor nélkülözhetetlen vegyület előállításában is. Erre a szervre hárul a méregtelenítés terhe is. A legtöbb toxint – beleértve az alkoholt – a máj bontja le, mielőtt azok eljuthatnának a szervezet más részeibe. Lássuk, hogyan hat rá az ivás, és milyen előnyökkel járhat, ha a józanság útjára lépsz.
1. A máj elkezd regenerálódni
Az italozás az elfogyasztott alkoholmennyiség függvényében különböző mértékű májkárosodást okozhat, ami a zsírmáj kialakulásától kezdve a májgyulladáson át a cirrózisig, vagyis a májzsugorodásig terjedhet. Fontos azonban tudni, hogy a károsodás a legtöbb esetben visszafordítható.
A máj lenyűgöző regenerációs képességekkel rendelkezik, ezért ha felhagysz az ivással, megtörhet a krónikus gyulladás ciklusa, csökkenhet a zsíros lerakódások mértéke, az enyhébb májsérülések pedig fokozatosan meggyógyulhatnak.
2. Normalizálódik a vércukorszint
A túlzott alkoholfogyasztás miatt a máj elveszítheti inzulinérzékenységének egy részét, ez hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához, amely a 2-es típusú diabétesz egyik előszobájának tekinthető. Az alkohollal való leállás révén viszont a májad fellélegezhet egy kicsit, ami segíthet helyreállítani vércukorszint-szabályozó szerepét, és ezáltal csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
3. Javul a vérnyomás
Az alkohol akkora megterhelést jelent a máj számára, ami az egész keringési rendszerre kihatással lehet, és végül akár szívelégtelenséghez is vezethet. Mivel az alkoholfogyasztás gátolja a megfelelő véráramlást, a férfiaknál merevedési zavart okozhat, míg a nőknél megzavarhatja a menstruációs ciklust, ami ovulációt idézhet elő. Ha tehát leteszed a poharat, azzal nemcsak a vérnyomásod javulhat, hanem (férfiként) a szexuális teljesítményed is.
4. Megszűnik az alkohol által okozott arcpír
Ha valami nem stimmel a májaddal, az a bőrödön is látszani fog, így az italozás csak ront a helyzeten. Mivel az alkohol elősegíti a hisztamin felhalmozódását, amiről úgy tartják, hogy kitágítja az ereket, súlyosbíthatja az arc kipirosodását is – különösen azoknál, akik hajlamosak a rosaceára.
Az alkoholfogyasztás abbahagyása enyhítheti a bőrpírt.
Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy az alkohol vizelethajtó hatású, ami azt jelenti, hogy fakóvá és dehidratálttá teheti a bőrt. Bár eltarthat egy darabig, mire a bőr újra hidratálttá válik, az alkoholfogyasztás elhagyása javíthatja megjelenését, és visszaadhatja régi ragyogását.
5. Javul az alvásminőség
Lehet, hogy úgy érzed, hogy az alkohol segít elaludni, de cserébe felborítja az alvásciklusodat, ezért ha iszol, másnap biztosan nem fogsz kipihenten ébredni. Újabb érv amellett, hogy megbarátkozz a józansággal, vagy legalább a mértékletességre törekedj.
6. Csökkennek a depressziós tünetek
Azoknál, akik sokat isznak, 40 százalékos eséllyel jelentkezik a depresszió vagy annak jellemző tünetei. Az alkoholfogyasztás ugyanis olyan genetikai markereket vált ki, amelyek növelik a depresszió kockázatát. A tanulság: ahelyett, hogy alkoholba fojtanád a bánatod, a problémáid gyökereit próbáld kezelni. Az is természetes, ha egyedül nem sikerül, ebben az esetben ne félj szakemberhez fordulni segítségért.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés