Csakhogy ennek ára van. Olykor nem is kicsi. Tudnunk kell, hogy bizonyos vizekben egyszerűen túl veszélyes fürdeni. Ennek egyik fő oka az ismeretlenség: ha nem fürödtünk még az adott tóban vagy folyóban, nem tudjuk, vize milyen, esetleg mérgező összetevőket tartalmaz, hol és miként mélyül a part, hol erős a sodrás, hol lapul egy alattomos, sérülést okozó akadály a felszín alatt. Minden évben bajba kerül legalább néhány gyerek és felnőtt, pláne azok, akik vagy kitáblázottan tiltott vagy csak ismeretlen vizekbe merészkednek. De ez még nem a vége. A természetes vizek más veszélyeket is tartogatnak.
Míg a hazai tavakban jellemzően a kék alga termel olyan toxinokat, amelyek mérgezőek az emberi testre, külföldön még komolyabb bajba kerülhetünk. A tengerben élő medúzák, cápák jelentette veszéllyel a legtöbben tisztában vannak, de mi a helyzet az édesvizekkel? Azokkal is pórul járhatunk, bár az az agyevő amőba, ami egy tinédzser halálát okozta a Mead-tó meleg vizében, meglehetősen ritka. Az amőbát először egy ausztrál patológus azonosította, de 1962 óta mindössze 154 amőbafertőzöttet és ehhez kapcsolódó halálesetet regisztráltak az Egyesült Államokban - az esetek csaknem fele Texasban és Floridában történt. A Naegleria fowleri nevű kórokozót nem véletlenül becézik agyevő amőbának: az orron át a szervezetbe jutva agyhártyagyulladást okoz. Sajnos a kialakult fertőzést nagyon rossz hatásfokkal tudjuk csak gyógyítani, azaz a betegek nagy része életét veszti. A tünetek közé tartozik a fejfájás, a láz, a hányinger vagy hányás, amit nyakmerevség, görcsrohamok követnek, melyek végül kómához vezetnek. A fertőzés után 1-12 nappal jelentkezhetnek, de a halál öt napon belül általában beáll.
Agyevő amőba Magyarországon?
A kórokozó külföldön, a meleg, nem sós vizekben gyakori. Ez azonban nem jelenti azt, hogy hazánkban egyáltalán nem fordul elő. Az utóbbi két évtizedben nem jelentettek ilyen fertőzést, de a globális felmelegedés miatt a déli részeken élő amőbák észak felé terjeszkednek. A jó hír, hogy lenyelve nem fertőz, és emberek sem adhatják át egymásnak, mint például a hányást és hasmenést okozó vírust a vízben összezsúfolódva. Az agyevő amőba 97%-ban halálos, de 99%-ban megelőzhető - mondta Dennis Kyle, a fertőző betegségek és sejtbiológia professzora. Csak az orron keresztül támad, onnan jut fel az agyba. A fertőzést elkerülhetjük a szakemberek szerint, ha nem ugrálunk és merülünk kellemesen meleg, ismeretlen vizekben, és ha meg is mártózunk, végig a víz felett tartjuk a fejünket. Mindig vigyázzunk a meleg vizekkel, hiszen minél magasabb a hőmérséklet, az amőba annál jobban érzi magát. Időnként előfordul, hogy az egysejtű a csapvízbe is bekerül, eddig egy dél-floridai eset került nyilvánosságra, amelyben életét vesztette valaki egy forralatlan vízzel történő orröblítés után.
A hazai vizek veszélyei
Akárhol is fürödjünk kis hazánkon belül, ha betartjuk az óvintézkedéseket, nagy eséllyel boldogan és feltöltődve lépünk ki a folyóból vagy tóból, nem pedig betegen. Ehhez azonban arra van szükség, hogy csakis teljesen egészséges emberek látogassák a fürdőhelyeket. Az egymáshoz zsúfolódott testek tömegében bármilyen fertőzés könnyen terjed, semmi szükség hozzá a vízhez vagy szennyvizes fertőzéshez. Csakis kijelölt fürdőhelyen merüljünk alá, ezeknél általában ellenőrzik a vízminőséget, így nem fordulhat elő, hogy a helyiek titokban vegyszereket, szemetet vagy épp a csatornába való dolgokat engednek a vízbe, mi pedig semmit sem tudunk róla. Még így is ajánlott legalább vízzel lemosni magunkat strandolás után, és a kézmosásról se feledkezzünk meg!
A gyerekek védelmében
A strandokon evés, ivás előtt ha máshogy nem, kézfertőtlenítővel vagy nedves törlőkendővel tegyük tisztává magunkat, különösen ügyelve a gyerekekre. Tanítsuk meg nekik, hogyan előzhetik meg a víz le- vagy félrenyelését, a vízbiztonságot. A hőmérsékletre is ügyeljünk: minél melegebb van, annál gyorsabban terjednek a kórokozók a felhevült vízben és azon kívül is. Jó tudni, hogy a hányást, hasmenést, kiütést nem kizárólag vírusfertőzés okozhatja, az elszaporodó algák hasonló tüneteket idéznek elő. Ám ha figyeljük az időjárásjelentéseket, a híreket, ellenőrzött strandokon fürdünk akár a tavakban, akár a folyókban, már sokat tettünk minden betegség megelőzéséért.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés