5 reggeli, amit egy séf soha nem enne étteremben: ez a baj a tojásos ételekkel

Van egy olyan sejtésünk, hogy a szakmabeliek jobban tudják, mit érdemes rendelni az étteremben, és mindig öröm, ha egyikük megosztja leféltettebb titkait. Ezúttal azt tudtuk meg, vajon mit érdemes rendelni akkor, ha étteremben reggelizünk. Lássuk!

A reggelizéssel kapcsolatban megoszlanak a szakértői vélemények, ám annyi biztos, hogy ha valahová beülünk enni, azt ennénk a legszívesebben, ami a lehető legnagyobb eséllyel lesz friss és finom. 

A legújabb kutatások szerint mégiscsak megéri enni valamit reggel. Az európai 13 évesek közel 40 százaléka nem reggelizik, ez a 15 évesek körében 45 százalékra emelkedik. Azoknál a gyerekeknél, akik kihagyják a reggelit, nagyobb a túlsúly és az elhízás aránya, illetve a rendszeresen reggeliző gyerekeknek jobb az iskolai teljesítményük.

A kutatók a közelmúltban több ezer amerikai és francia vizsgálati alany napi étkezési szokásait értékelték ki, és azt tapasztalták, hogy az emberek legtöbbször ugyanazt ették reggelire – és ezt örömmel tették. Ám amikor ugyanezek az emberek leültek ebédelni vagy vacsorázni, nagyobb változatosságot szerettek volna, és kellemesebb élményt vártak el az étkezéseiktől. Délben és este már eszükbe sem jutott ugyanazt választani, akár ők maguk készítették az ételt, akár nem. Hogy miért? Több oka is van, és a cirkadián ritmus jó eséllyel fontos szerepet játszik benne: reggel, még éppen ébredezve mindenki jobbnak lát valami olyasmit enni, amin nem kell sokat gondolkodnia. A nap folyamán, amikor az energiánk csökken, előfordulhat, hogy egy-egy izgalmasabb étkezésre vágyunk ebéd vagy vacsora gyanánt. Lássuk, mit eszik a séf legszívesebben akkor, ha nem otthon fogyasztja el a nap első étkezését.

Ha már reggelizel valahol, válassz okosan
Ha már reggelizel valahol, válassz okosanopolja / Getty Images Hungary

Lizzy Briskin séf felsorolta tiltólistáját, némi magyarázatot is fűzve döntéseihez.

1. Étteremből nem vennék avokádós pirítóst, mert itthon olcsóbban elkészítem

„Szeretem a jó, krémes és ropogós avokádós pirítóst reggelire – de ezek az éttermekben nagyon drágák, és otthon jóval olcsóbban készítek egyet az általam kedvelt csípős szósszal és korianderrel”

– emelte ki a séf. 

2. Az omlett rendelése kockázatos lehet

„Lehet, hogy ez egy kicsit fura, de ha nem tudom, hogy a tojások pontosan hogy lettek elkészítve, nem rendelek omlettet reggelire. Nem mindenhol úgy csinálják, ahogy én szeretem, ezért azt javaslom, hogy ha speciális igényeid vannak, hagyd ki a tojásételeket, mert nem biztos, hogy a te értelmezésedben is ugyanazt jelenti a »félig lágy«, mint a helyi szakácséban” – jegyezte meg Briskin.

3. A divatos bagel sem biztos, hogy a legjobb választás

„Imádom a jó bagelt, de szeretném tudni, hogy ki készíti” – vallja a séf.

Otthon elkészítve minden finomabb
Otthon elkészítve minden finomabbMaryna Andriichenko / Getty Images Hungary

Úgy fogalmaz: a nagy bagel egy műalkotás, amit könnyű elrontani. 

„Hacsak nem egy ismert és jól bevált helyen vacsorázom, akkor a reggeli szendvicsemhez pirítóst vagy angol muffint választok”

– osztotta meg.

4. Imádom a joghurtot, de abból van otthon is

„A joghurt iránti mélységes, kitartó rajongással rendelkező emberként meglehetősen válogatós vagyok a reggeli pohárkrémeket illetően. Ráadásul általában ez az otthoni reggelim – amikor máshol eszem, szeretek valami kalandosabbat kipróbálni” – indokolta meg döntését.

5. Nem hiszem, hogy sima palacsintát kellene rendelni

„A csészealj méretű amerikai palacsintának, amelyet a legtöbb étkezdében találsz, kell valami, hogy egy kicsit megtörje az egyhangúságát” – árulta el a séf. „Számomra ez csokireszeléket, áfonyát vagy banánt jelent. És persze egy nagy adag tejszínhabot.”

De akkor mit reggelizzünk házon kívül?

„Miért ne kérhetnénk a tojást és a sajtot egy vajas croissant közepébe? Ez egy csemege, különösen akkor, ha olyan helyen étkezünk, ahol házon belül készítik a péksüteményeket” – lelkesedett a séf, aki azt is, hozzátette, hogy emellett a reggeli burritók is nagyon laktatóak és finomak lehetnek.

„Az acaitálakat is szeretem. Van abban valami, ha más készíti el a turmixodat, amitől varázslatossá válik. És én választhatok magamnak feltétet? Én benne vagyok” – fűzte hozzá a főszakács, aki nyilvánvalóan szintén nem szereti elmosogatni a turmixgépek tálait. Hozzátette: a shakshuka tökéletesen passzol a ropogós kenyérhez, így azt is szívesen rendeli, ha épp étteremben reggelizik. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek