Egy új tanulmány szerint az anyák, akik magas rosttartalmú étrendet követnek terhességük alatt, csökkenthetik gyermekeik kockázatát a lisztérzékenység kialakulására.
A kutatók több mint 88 000 norvég gyermektől és édesanyjuktól származó információkat elemeztek, az anyákat a terhesség 22. hetében a rost- és gluténbevitelükről kérdezték, és a gyermekek életét körülbelül 11 évig követték utána az adatok lehető legalaposabb összegyűjtése érdekében.
A kutatók úgy találták, hogy azoknál az anyáknál, akiknél a legmagasabb a rostbevitel – több mint 45 gramm naponta –, 34%-kal kisebb valószínűséggel születik cöliákiás gyermekük, összehasonlítva azokkal az anyákkal, akiknél a rostbevitel a legalacsonyabb, vagyis kevesebb mint 19 gramm.
A kutatók arra figyelmeztettek, hogy eredményeik egyelőre előzetesek. „Még nem javasolhatunk semmilyen speciális diétát a terhesség alatt a cöliákia megelőzésére, mert ezt az eredményt tovább kell tanulmányozni” – emelte ki a tanulmány vezető szerzője, dr. Ketil Størdal, a Norvég Közegészségügyi Intézet kutatóprofesszora.
A cöliákia olyan állapot, amelyben az emberek immunrendszere úgy reagál a gluténra – a búzában, rozsban és árpában található fehérjére –, hogy az végül károsítja a vékonybél nyálkahártyáját, és kellemetlen tüneteket okoz.
Jelenleg kezelésének egyetlen módja az, ha a betegek életük hátralévő részében kerülik a glutént tartalmazó ételeket.
A tanulmányból kiderült: az anyák napi rostbevitelének minden 10 grammos növekedése 8%-kal csökkentette gyermekük cöliákiakockázatát. A gabonafélék helyett a gyümölcsökből és zöldségekből származó rostbevitelt a cöliákia legalacsonyabb kockázatához kapcsolták, vagyis terhesen érdemes minél több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanunk.
Köztudott, hogy a rostok hatással vannak az emberek bélrendszerében lévő baktériumokra. A kutatók azt feltételezik, hogy az anya rostbevitele hatással lehet gyermeke bélflórájára, ami viszont befolyásolhatja a cöliákia kockázatát. Azonban még a szakemberek szerint is sokkal több kutatásra van szükség a kutatók hipotézisének bizonyításához, és a szerzők jövőbeni tanulmányokat terveznek arra vonatkozóan, hogy kiderüljön: az anya rostbevitele pontosan miként befolyásolja gyermeke bélflóráját.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés