A termékenységet segítő diétába semmiképpen sem férnek bele a feldolgozott élelmiszerek, mert megterhelhetik a szervezetet. Ha gyermeket szeretnénk, jobban tesszük, ha olyan ételeket fogyasztunk, amelyek segítenek csökkenteni a szervezet általános gyulladását, regenerálják az immun- és bélrendszert, és javítják a nők számára fontos vitaminok és ásványi anyagok általános felszívódását. Mindez segíti a hormonháztartás működését, a sejtalkotást, javítja a petesejt és a spermiumok minőségét, illetve gyógyítja a bélrendszert, mely szorosan összefügg a hormonális és mentális egészségünkkel.
Ezek az ételek segíthetnek
Kutatások igazolják, hogy a termékenység érdekében az a legjobb, ha az étrend pontosan azokat a megfelelő makrotápanyagokat tartalmazza, melyekről kimutatták, hogy kiemelkedő módon javítják a teherbe esést.
E szerint a főként halból, baromfiból, teljes kiőrlésű gabonából, gyümölcsből és zöldségből álló étrend nagy eséllyel hozzájárulhat a gyermekáldáshoz. A szakértők a cél érdekében az alábbi élelmiszerek fogyasztását javasolják.
Szeder, áfonya és szőlő
Keresd a piacon vagy a mélyhűtött termékek között a szedret, az áfonyát és a szőlőt, mert ezek különösen gazdagok antociánokban, melyek az erek kitágításával javítják a véráramlást. Az antociánok a növényekben található kék, vörös vagy lila pigmentek, amelyek csökkentik a gyulladást.
Sötét színű, leveles zöldek a terhességért
A folsav (B9-vitamin) az egyik legfontosabb tápanyag, melyre a terhesség alatt szükség van a fejlődési rendellenességek elkerülése és a vetélés megelőzése érdekében. A leveles zöldek jó forrásai ennek a kulcsfontosságú vitaminnak, amely támogatja a DNS-, RNS- és fehérjeszintézist. Annak, aki teherbe szeretne esni, naponta kellene spenótot, salátát és káposztaféléket fogyasztania.
Dió és lenmag
A diófélék és a magvak az ómega-3 zsírok kiváló növényi forrásai, melyek segítenek csökkenteni a gyulladást és növelik a méh vérellátását, ezáltal fokozzák a termékenységet. A diót és lenmagot zabpehelyre, salátákra, vagy turmixba is tehetjük.
Fehérje
A fehérje nélkülözhetetlen a termékenységhez, miután egyrészt szükséges a szervezet regenerálódásához, másrészt ez az egyik legfontosabb sejtképző. Táplálkozási tanácsadók azt javasolják, hogy ha fehérjében gazdag ételt szeretnék fogyasztani, akkor válasszuk a lazacot, szabadtartású állatok húsát és tojását, valamint a biogazdaságokból származó magvakat és hüvelyeseket. Ezeket ugyanis az emésztőrendszerünk jól tolerálja, továbbá az említett élelmiszerek támogatják az egészséges hormontermelést és sejtképzést, illetve stabilizálják a vércukorszintet.
Avokádó
Egy kutatás szerint az avokádó kiválóan támogatja a termékenységet azáltal, hogy bővelkedik az úgynevezett „jó zsírokban”, vagyis az egyszeresen telítetlen zsírokban.
Emellett például kiváló kálium-, B6-vitamin- és rostforrás. Ezek elengedhetetlenek a terhességet megelőző időszakban és a várandósság idején is.
Az avokádón kívül a szervezet számára előnyös zsírokhoz hozzájuthatunk például bio-, hidegen sajtolt olívaolaj, ghí, kókuszolaj, avokádóolaj és teljes zsírtartalmú tejtermékek fogyasztásával is. Ezek az élelmiszerek fontosak az optimális minőségű és mennyiségű petesejt- és spermatermeléshez, valamint a sejt- és hormonműködéshez.
UV-fénnyel kezelt gomba
A táplálkozási szakértők és az orvosok szerint is UV-kezelt gombák kiváló forrásai a D-vitaminnak, ami szintén javítja a termékenységet, valamint hozzájárulnak az anya és a magzat jó egészségi állapotához. Egy 2022-es szülészeti és endokrinológiai tanulmány megállapította, hogy mind a férfiak, mind a nők D-vitamin-szintje szerepet játszik a termékenységben, és befolyásolhatja a lombikeljárással történő megtermékenyítés kimenetelét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés