A szólásban szereplő durva fegyelmezés egy Nagybányáról származó népmesében gyökerezik – írja O. Nagy Gábor nyelvész –, amelyben három szolgálatot kereső testvér pásztornak szegődik egy vörös szakállú emberhez: a juhok őrzésén túl semmi más dolguk nincs, a megállapodás értelmében azonban, ha bármelyik fél megharagszik, a másik lenyúzhatja a hátbőrét, és bocskorszíjat hasíthat belőle. A két idősebb testvér dühbe gurul, amiért nem kaptak enni a gazdától, de állniuk kell, amit fogadtak; végül azonban a kisebbik fiúnak sikerül – bosszúból testvérei sorsáért – megharagítania a munkaadót, és így ő hasíthat szíjat a gonosz férfi hátából.
A mesében szereplő és a szólás alapját adó motívum nem kitaláció, hanem egy valódi, a középkorban és a kora újkorban használt büntetésen alapszik: a súlyos bűnökkel halálra ítéltek szenvedését a bíróság azzal tetézte, hogy kivégzésük előtt két párhuzamos bemetszést végeztek a hátukon, majd a köztük lévő bőrt hirtelen lerántották. A leírhatatlan fájdalmat okozó büntetésmód emléke évszázadokon át megmaradt a köztudatban, nem csoda, hogy durva fenyegetésként, türelmünket elveszítve kiáltjuk a minket megharagító személyek felé.
Újraindult Szófejtő sorozatunkban jól ismert szólásmondások nyomába eredünk. Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés