„Itt a meleg idő, jön a nyár, a strandszezon, egyre többet vágyunk vízpartra, pancsolós pihenésre. A gyerekek többségét ilyenkor alig lehet kiszedni a vízből, legyen az strandon, természetes vizek partján vagy akár a kerti medencében. Sajnos ezzel együtt elkezdődik a hallójárat-gyulladások szezonja is, nem véletlen, hogy angol nyelvterületen a hallójárat-gyulladást »swimmer’s ear« néven is emlegetik, annyira kötődik a betegség az úszáshoz, vízben pancsoláshoz” – avat be dr. Taller Gabriella, háziorvos, fül-orr-gégész szakorvos.
Ezért jár a strandszezon több hallójárat-gyulladással
A hallójáratunk a fülkagyló belső részétől vezet a dobhártyáig, tulajdonképpen egy bőrrel bélelt cső, melyet külső fülnek is hívjuk, tudtuk meg a fül-orr-gégésztől. Ez a bőrfelület termeli a fülzsírt azzal a céllal, hogy védje a bőrfelszínt a fertőzésektől. A fülzsír alapvetően magától is kiürül (csillószőrök hajtják kifelé a járatból), de előfordul, hogy mégis összegyűlik a járatban kisebb-nagyobb mennyiség, sőt, akár dugó is kialakulhat belőle.
Ha tartósan víz kerül a hallójáratba, felpuhul a bőr, a bőrünkön élő (vagy kívülről bekerülő) baktériumok és gombák pedig gyulladást tudnak ott okozni.
Amikor összegyűlt fülzsír is van a hallójáratban, akkor az is megszívja magát vízzel, ezzel még hajlamosabbá téve a járatot a gyulladásra – magyarázza a folyamatot dr. Taller Gabriella szakorvos.
A háziorvosi és fül-orr-gégész-tapasztalattal egyaránt rendelkező solymári szakorvos segített összegyűjteni azokat a leggyakoribb kérdéseket, amelyekkel szülőként találkozhatunk egy tengerparti nyaralás, egy szép balatoni hétvége, egy úszótábor megkezdése, az önfeledt pancsolások, vagy a családi fürdőzések után. A legtöbbször felmerülő kérdésekre a doktornő a következő tanácsokkal válaszol:
Panaszkodik a gyerekem, hogy fáj a füle, mikor gondoljak külsőfül-gyulladásra?
„A hallójárat-gyulladás akár nagyon erős fájdalommal is járhat, de jellemzően nincs egyéb tünete: csak a fül fáj, nincs láz, nátha, torokfájás.
A fülkagyló alatt, illetve előtt megnyomva a fül környékét, valamint a fülkagylót meghúzva a fájdalom fokozódik, a rágás is fájdalmas lehet.
Dugultságérzés alakulhat ki. Váladék is megjelenhet a hallójáratban, idővel a fülkagyló is beduzzadhat, vörössé és fájdalmassá válhat
– az utóbbi két tünet általában nem az első napon alakul ki” – fejti ki a jelenséget az orvos.
Mit tehetek, hogy a gyerekem jobban érezze magát?
„Érdemes rögtön fájdalomcsillapítót adni ilyenkor, ez lehet ibuprofen, metamizol-nátrium vagy egyéb, otthon eddig is bevált fájdalomcsillapító. A hallójáratba lehet olaj-ecetsav tartalmú és patikában recept nélkül kapható fülcseppet csöpögtetni, ami enyhítheti a kezdeti tüneteket.
Ha mindettől 1-2 nap alatt nem szűnnek meg a tünetek, vagy fokozódnak a panaszok, akkor feltétlenül el kell menni fül-orr-gégészetre!” – javasolja a doktornő, hozzátéve: ha korában előfordult már gyermekünknél dobhártya-perforáció, valamilyen okból lyukas a dobhártya, vagy oda tubust ültettek, akkor otthon tilos fülcseppet használni az orvosi vizsgálat előtt
Hogyan kezeli a fül-orr-gégész szakorvos a fület?
„A vizsgálat kapcsán sor kerülhet a hallójárat kitisztítására. A gyulladás mértéktől függően gyógyszerrel átitatott gézcsíkot is betehet az orvos a hallójáratba, amit jellemzően másnap lehet kiszedni. Fülcseppet, kenőcsöt írhat fel az orvos, ezek gomba- és baktériumölő készítmények, amelyeket az orvos utasításának megfelelően kell használni.
Előfordulhat, hogy vissza kell menni kontrollra pár nap múlva. Előrehaladottabb gyulladás esetén, amikor már a fülkagyló és környéke is duzzadt, vörös, fájdalmas, sor kerülhet antibiotikum felírására is, de kezdődő esetekben erre nincs szükség” – tudjuk meg dr. Taller Gabriellától.
Meg tudom előzni, hogy kialakuljon a gyulladás?
„A gyulladás kialakulását meg lehet előzni úszást-fürdőzést követően, esetleg előtte is használt fülcseppel, ami olajat, ecetsavat és alkoholt tartalmaz, ezekből többfajtát lehet kapni recept nélkül a patikában” – adja az érdeklődő szülők tudtára a fül-orr-gégész szakorvos. „A csak fiziológiás sót tartalmazó fülcseppek, fülsprayk nem elegendők a gyulladás megelőzésére. Ha korábban már volt fülzsírdugó a hallójáratban, akkor nyaralás, fürdőzési szezon előtt érdemes lehet fül-orr-gégészetre elmenni, és a fület kitisztíttatni.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés