Kötelezővé tehető az osztálypénz? Meglephet a szabályozás

GettyImages-114383078

Mindenki tudja, hogy osztálypénzt minden iskolás osztályában gyűjtenek, de azt talán kevesebben, hogy egy család kötelezhető-e arra, hogy beszálljon.

Nemrég egy hatalmas követőtáborral rendelkező Facebook-csoportban tette fel egy apa a kérdést, miszerint hogyan hozhatja nyilvánosságra, hogy gyermeke osztályából kik nem fizetik be az osztálypénzt.

Meglepetten görgettem a kommenteket, amelyek közt az is kiderült, hogy van, aki a közös költséghez hasonlítja az osztálypénzt.

Az senkiben sem merült fel, hogy nemhogy nem hozhat nyilvánosságra ilyen kényes adatot, de az sem biztos, hogy egyáltalán követelheti, hogy mindenki csengesse ki a havi ezerötszáz vagy évi húszezer forintot.

Az oviban kezdődik az egész

Néhány hónappal ezelőtt magam is szülői értekezleten ültem, az első iskolain, ahol egy anyatárs jelezte, hogy ő szívesen gyűjti és kezeli majd az osztálypénzt, ráadásul van is egy erre a célra felajánlható számlája, ahol az ovival gyűjtötték a csoportpénzt. Bár nem gondolom, hogy teljesen ördögtől való lenne az osztálypénz intézménye, az óvodai csoportpénzgyűjtésen így is meglepődtem. 

Mi csak megbeszéltük, aztán összedobtuk a karácsonyi és az év végi ajándékok árát, vagy négyezer forintot évente, gyermekenként.

Azzal tisztában vagyok, hogy az iskola e szempontból is más világ – és hogy ez annak, aki hónap végén már igencsak böngészi az akciókat, nagyon nehéz lehet.

Van, ahol nem akarat kérdése, hogy fizet-e a család osztálypénzt, vagy sem
Van, ahol nem akarat kérdése, hogy fizet-e a család osztálypénzt, vagy semSelectStock / Getty Images Hungary

Ennyi az osztálypénz általában

Hogy mennyi az osztálypénz összege, az elég változó, de tízezer fölött nemigen lehet megúszni éves szinten: rögtönzött közvélemény-kutatásunk eredménye legalábbis erre utal.

„Az osztálypénz ezer forint havonta, kockás papírra írja fel a befizetést az szmk-s”

– mesélte egy járási székhelyen alsó tagozatos gyermek édesanyja.

Egy lányait kisvárosi iskolába írató édesanya ugyanakkor többet fizet lányai osztálypénzébe.

„1500 forint havonta mindkét lányomnak. A szülők szavazták meg, és számlára utaljuk, így a bankszámlakivonaton látszik, visszakövethető. A pénztáros folyamatosan vezeti egy táblázatban a befizetéseket, és bármikor kérhetjük, hogy megnézze, hol tartunk” – mondta. Egy másik, hasonló intézményben egy másik anya szintén ezt az összeget fizeti, de a tanévkezdés valószínűleg emeléssel is jár, mert nem volt elég a befizetett összeg: havi 2000 forintot fizetnek majd, azaz nagyságrendileg 20 ezer forintot egy tanévre.

„Nálunk tízezer forint volt félévente, kaptunk róla átvételi elismervényt is az szmk-stól, vezette táblázatban az összeget” – ez már egy fővárosi iskolába járó lány édesanyjának beszámolója.

Egy agglomerációs kistelepülésen élő ugyanakkor édesanya meglepően alacsony összegről számolt be.

„500 forintot fizetünk havonta, ami extra kevésnek számít, szeptembertől 800 forintra akarják emelni. Az szmk-s szülőnek fizetek, aki kérésre tájékoztat. Emellett évi kétszer van tisztasági csomag, az körülbelül 5000 forint”

 – árulta el – úgy tűnik, itt az alapösszeg ugyan kevés, de a tisztasági csomag megdobja azt extra kiadásként, és ez a jelenség nem ritka. Egy édesapa is arról számolt be, hogy ugyan havi ezer forintból megússzák magát az osztálypénzt, de a programokra rengeteg külön befizetéssel számolhatnak.

Középiskolában az összegek nőhetnek, de az is változó, hogy mennyire. Van olyan szülő, aki arról számol be, hogy a havi 1500 forintos összeg érettségi előtt 2000 forintra emelkedett, de van olyan oktatási intézmény, ahol egészen horrorisztikus összeget öltött az osztálypénz már az alsóbb évfolyamokban is.

„Számlára utalunk, 8000 forintot havonta, de az utolsó évben az extra költségek miatt ez 10 ezer forint lett év elején.

Májusban kértek extra 20 ezer forintot a bankettra, ballagásra. Nagyon ki volt akadva minden szülő” – hát ilyen is van…

De vajon kötelező?

Hogy a probléma mennyire nem egyedi, azt az Oktatási Jogok Biztosának Hivatal (OJBH) által kiadott néhány évvel ezelőtti állásfoglalás is megmutatja. A hivatalhoz nagy számban érkeztek osztálypénzes kérdések, közte olyan szülőtől is, akinek gyermekét megszégyeníti és programokból zárja ki az osztályfőnök azért, mert nem fizeti be az osztálypénzt a szülő.

Az állásfoglalásból világosan kiderül, hogy a szülők megegyezhetnek abban, hogy gyűjtenek osztálypénzt, de erre nem kötelezhetnek senkit, minden szülő önkéntes alapon fizethet be.

Jelentősen megkönnyítheti a pénztárcát az osztálypénz
Jelentősen megkönnyítheti a pénztárcát az osztálypénzJanos Varga / Getty Images Hungary

Ez a cikk kezdetén említett apa kérdésére is válasz: nemhogy nem közös költség az osztálypénz, de nem szégyeníthet meg valakit neve nyilvánosságra hozatalával, hiszen nem kötelezheti őt arra, hogy befizesse az összeget. (Az, hogy az érintett szülő önként vállalta-e, persze más kérdés, de mivel ezeket az ügyeket szóban, jegyzőkönyvezés nélkül tartott szülői értekezleteken tárgyalják meg általában a tanárok és a szülők, a bizonyíthatóság már kérdéses.)

Az OJBH állásfoglalása mindenesetre így hangzik:

„mivel az osztálypénz fizetése minden egyes szülő önálló döntése, így nem érheti hátrány azon szülők gyermekeit, aki nem fizetnek osztálypénzt”.

Erre használható

Mi történhet az összeggel, ki kezelje azt és kinek a tulajdona az osztálypénz? A fent említett állásfoglalás mindezeket a kérdéseket tisztázza, lássuk:

  • az osztálypénz a befizető szülők közös tulajdona marad, csak kezelésre nyújtják azt át valakinek
  • a megbízott szülőt vagy pedagógust a befizetők elszámolásra kérhetik fel
  • a pénz felhasználható közös célokra vagy a csak befizető gyerekek céljaira, utóbbi esetben csak úgy, hogy annak a nem fizetők kárát ne lássák – az ő jelenlétükben nem lehet abból csak fizető gyerekeket ajándékozni, például
  • ha szabadon választható programot szerveznek osztálypénzből, azon a nem fizető gyerek is részt vehet, ha a program árát megfizeti.

Érdemes feltételezni, hogy az a szülő, aki gyermeke iskolai kiadását nem fizeti, valószínűleg nem a rendszer elleni lázadásként teszi, hanem azért, mert nehéz helyzetben van: mindenképp érdemes inkább az empátiára hangsúlyt helyezni ilyen ügyekben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek