Ahhoz, hogy megértsük a női test működését, előbb alá kell merülnünk a biológia világába. A ciklus első felében az agyalapi mirigyben növekvő mennyiségben termelődő tüszőserkentő hormon (FSH) hatására megindul a petesejtek érése, és ezen tüszők hámsejtjei ösztrogént kezdenek termelni. Ennek koncentrációja fokozatosan nő, hatására a méh nyálkahártyája regenerálódni kezd az előző menstruáció után. Amikor az ösztrogénkoncentráció elér egy értéket, a hipofízisben hirtelen nagymértékben megemelkedik a sárgatestserkentő hormon (LH) termelése.
Ez idézi elő magát a tüszőrepedést (ovulációt) és a sárgatest kialakulását, majd a progeszteron hormon termelődését. A progeszteron hatására a méhnyálkahártya megvastagszik, vérellátása fokozódik, alkalmassá válik a megtermékenyített petesejt beágyazódására és az embrió táplálására. Ha megtermékenyítés nem következik be, akkor a sárgatest elsorvad, az ösztrogén és a progeszteron koncentrációja leesik a vérben, és bekövetkezik a menstruáció.
Az ösztrogén mennyisége az életkor előrehaladtával csökkeni kezd. Ez egy természetes változás. Általában a negyvenedik életév betöltése után a menstruációs ciklusok 10 százalékában már tüszőérés nélkül jelentkezik a vérzés, azaz elmarad az ovuláció. Ez az arány néhány év múlva már elérheti a 80-85 százalékot is.
Az ösztrogén szintjének csökkenése gyakorlatilag egy lavinát indít el. A fokozott izzadás csak a kezdet. Hőhullámok, gyakori fejfájás, alvászavar, megmagyarázhatatlan hangulatingadozás, hüvelyszárazság, visszatérő felfázásos tünetek és a libidó csökkenése is jelentkezhet.A kellemetlen tünetek mellett komoly egészségügyi problémák forrása is lehet az ösztrogén alacsony szintje. Ilyen a csontritkulás és a meddőség.
Így szabályozhatod a hormonszintedet természetesen!
A mai világban egyáltalán nem ritka, hogy egy nő ebben az életkorban vállaljon gyermeket. Akár elsőt, akár sokadikat. És az is egy valós igény, hogy ebben a fontos életszakaszban, amikor különösen nagy szükség van a teljesítőképesség maximumára, otthon és a munkahelyen is, ne nehezítsék meg a hétköznapokat ezek a kellemetlen panaszok. Ehhez a speciális helyzethez megfelelően igazított életmód kialakításával az ösztrogén szintjének csökkenése késleltethető. Sőt, tartalékok mozgósítása is lehetséges, azaz egy már alacsony ösztrogénérték újra megemelkedhet természetes stimuláció hatására. Nézzük, mi az az 5 módszer, ami segíthet ebben!
Energia a sejteknek: Q10
Az ovulácó egy nagyon energiaigényes folyamat. A mitokondrium egy sejtszervecske, mely az energia előállításában és annak elraktározásában játszik szerepet. Ez felelős a sejten belüli energia termeléséért, emiatt a petesejt több mitokondriumot tartalmaz, mint bármely egyéb sejt. Kulcsfontosságú szerepe van ezekben a műveletekben a Q10-nek, melynek mennyisége azonban az évek múltával csökkenni kezd. Ebből következik, hogy egy bizonyos kor felett a petesejtek energiatermelése már kevésbé hatékony. Bizonyos mitokondriális tápanyagok, mint például a Q10, növelhetik az energiaellátás mechanizmusát, ez pedig pozitív hatással lehet az ösztrogénszint emelkedésére és a teherbeesésre is.
Tornával az alhasi vérbőségért
A petefészkek elégséges működéséhez a kulcs a kismedencei szervek vérkeringésének fokozása. Az Aviva-módszer egy hazánkban több évtizede honos táncos torna, melyet kiegészítő terápiaként számos nőgyógyász ajánl pácienseknek a ciklus rendezése és a teherbeesés megkönnyítése érdekében. A módszer gyakorlatai a has-, a gát- és a farizmok megmozgatásával érik el pozitív hatásukat. Fokozódik az adott terület artériás és vénás keringése. Javul az anyagcsere, több hormon, oxigén és más életfontosságú anyag jut a célszervekhez. Ez a belső nemi szervek egészséges működését eredményezi, ami ráadásul visszahat a központi hormonális szabályozó, a hipofízis működésére is.
Az alvás nem luxus!
A sokasodó feladatok mellett gyakran az alvásra szánt idő lesz egyre kevesebb. Pedig a rendszertelen alvás jelentősen rontja az anyagcserét, ami szerveink, ezen belül is a petefészkek alulműködéséhez vezet. Az alvásmennyiség és a lefekvési idő ingadozásai szoros statisztikai kapcsolatot mutatnak az anyagcserezavar és az ezzel járó egyéb tünetek előfordulásával.
Az alvás és ébrenlét ritmusát szabályozó hormonok a kortizol és a melatonin. Felszabadulásukat az agy ugyanazon része végzi, amely szabályozza a reproduktív hormonokat is. Amennyiben ezek a hormonok nem megfelelően termelődnek, az negatív hatással bírhat az ovulációra.
Minél többet friss levegőn!
Szervezetünk a melatoninhoz pont úgy napfény hatására jut hozzá, mint a D-vitaminhoz. Ezért ha több időt töltünk a szabad levegőn, akkor általában jobban alszunk.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés
Minden napra egy maréknyi egészség!
A zab amellett, hogy egészségesen tartja a szívet, serkenti a melatonin termelődését is. Rengeteg olyan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, melyek segítik karbantartani az idegrendszert, és elősegítik a jó minőségű alvást. A narancs kiváló forrása a kalciumnak és a B-vitaminnak. Néhány gerezd elfogyasztása szintén támogatást jelent testünknek és idegrendszerünknek a pihenésben és a regenerálódásban. Rostokban, enzimekben és C-vitaminban gazdag, ráadásul sok proteint is tartalmaz, így erősítve az immunrendszert. A mandula szintén magas fehérje- és magnéziumtartalmú, ami nagyszerűen lazítja az izmokat, lehetőséget biztosítva ezzel a pihentető alvásra.
Bagyinka Tímea
A szerzőnk sportrehabilitációs és rekreációs szakember, Rectus diastasis master trainer, a LoveYourBelly módszer kidolgozója.