Valentin-nap és a február második vasárnapján ünnepelt házasság világnapja után úgy gondoltuk, tegyünk egy kis utazást a világ körül: a különleges, bizarr, vagy csak egyszerűen érdekes esküvői tradíciók nyomába eredhettek velünk. A nyári esküvőket tervezgetők ilyenkor már a nagy nap lázában égnek – ha azt nem is ajánljuk, hogy ezek közül a hagyományok közül válasszatok olyat, amit a nagy nap programjába illeszthettek, egész biztosan találtok majd olyan meglepő szokást, amiről még sosem hallottatok!
Verés és sírás a lagzin és előtte
Ha nem szeretnéd, hogy vőlegényed csupasz lábát hallal püföljék a családtagok, a dél-koreai típusú lagzit hagyd ki: ott ugyanis az ifjú férj erejét és teherbírását teszik próbára ezzel az érdekes tradícióval.
A férfinak le kell vetnie cipőjét, majd bokáját megkötik, és jobb esetben hallal, rosszabban bottal verik el lábfejét.
A megpróbáltatás legalább rövid, ha nem is túl kellemes. Ehhez képest a kínai rituális sírás egészen kellemes tevékenységnek tűnik: a tuija népcsoportba tartozó menyasszonyoknak az esküvő előtt egy hónapig naponta egy órát kötelező sírniuk, amihez a tizedik napon az anya, a huszadikon a nagymama, majd minden női családtag csatlakozik. Máshol Kínában hegy nélküli nyilakkal lőnek a menyasszonyra, aki aztán eltöri a nyílvesszőt.
Az esküvői áldozat sem marad el
Ázsiában a belső-mongol pároknak csirkét kell levágniuk még a házasság napjának kitűzése előtt, majd az állat máját megvizsgálva derül ki, választhatnak-e napot. Ha a máj nem egészséges, addig kell folytatni a ceremóniát, mígnem találnak egy ilyet. Szegény csirkék… Ehhez képest egészen ártatlan japán szokás az, hogy a fehérbe öltözést a menyasszony a tökélyig viszi: fehér fejfedő, kimonó, smink dukál a fehér ruhához.
Indiában a hatalmas lagzikat kedvelik: ezek része sokszor az is, hogy mielőtt a pár végigsétálna a szőnyegen, mely az őket összeadó személyhez vezet, a vőlegény leveszi a cipőjét. Innentől kezdve a menyasszony családjának feladatává válik azt ellopni: ha sikerült, azért váltságdíjat köteles fizetni a vőlegény.
Érdekes szokások Afrikából
A legfurcsább tradíciókért azonban Afrikáig kell utazni. Kongóban a házasság alaposan megfontolt gazdasági döntés is egyben: ha valaki a ceremónia közben mosolyogna, azzal azt jelezné, nem veszi ezt komolyan, így az esküvőkön tilos mosolyogni. Kenyában pedig egészen furcsa módon kíván az örömapa sok boldogságot lányának:
a menyasszony fejére és mellkasára köp, mielőtt férjével együtt közös útjukra bocsátaná őket.
A gesztus nem tiszteletlen, sőt, éppen ellenkezőleg!
Dél-Afrika tradíciója jóval szelídebb: a menyasszony és a vőlegény családja is lángot hoz saját otthonának kandallójából, majd azzal gyújtják be a tüzet az ifjú pár otthonában, hogy azt a szeretet lengje be.
Különös szokás: mindenki megcsókolja a menyasszonyt
Európa ugyanakkor pont ennyire gazdag a furcsa tradíciókban. Skóciában a menyasszony befeketítése a cél – nem átvitt értelemben, hanem szó szerint az esküvő előtti napon, amikor is liszttől kezdve tollon át a szirupig mindenféle furcsasággal öntik le a párt, hogy boldogok legyenek majd házasokként. Egy régi francia hagyomány egy még furább keveréket kínál, ráadásul fogyasztásra: az esküvő összes maradékát keverték egy lábosba, és abból kellett a párnak ennie. Manapság ez jelentősen megszelídült: csokoládé és pezsgő keverékét szolgálják fel.
Görögországban az esküvőre hivatalos férfiak közösen borotválják meg a vőlegényt a nagy nap reggelén, ami még mindig sokkal kellemesebb, mint az a német tradíció, miszerint az esküvő előtt egy-két nappal
a násznép a pár lakhelyén porcelántányérok és egyéb tárgyak tömegét töri össze, amit a házasulandóknak kell feltakarítaniuk – ahogyan majd közös életükben is együtt kell elvégezniük az efféle munkát.
Spanyolországban másfajta károkozás a divat: a lagzi alatt a vőlegény barátai egyszer csak ollót kapnak elő, és mindenki levág magának egy csíkot az újdonsült férj nyakkendőjéből. A legkellemesebb – vagy ki tudja, legkellemetlenebb – egy svéd szokás lehet: ha a férj elhagyja a lagzi fő helyszínét, minden egyedülálló férfi megcsókolhatja a menyasszonyt – és ugyanígy van ez a női vendégekkel és a vőlegénnyel, ha a menyasszony távozik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés