A Medium számolt be arról a tanulmányról, amely 31 kísérlet metaanalízise alapján készült, azaz a kutatók 31 korábbi kísérlet eredményeit elemezték és vetették össze, így közel 1300 ember esetében vizsgálták, hogyan hat a cukor a hangulatukra, miként befolyásolja a harag, az éberség, a depresszió vagy a fáradtság mértékét.
Semmi hatása?
Az eredmények szerint a cukorfogyasztás gyakorlatilag nincs hatással az emberek viselkedésére és közérzetére. A cukortól nem lesz több energiánk, nem befolyásolja a gondolkodásunkat, és a kutatók szerint a sportteljesítményünk sem javul. Épp ellenkezőleg: az eredmények szerint fáradtabbak lettek azok az emberek, akik cukrot fogyasztottak, mint azok, akik placebót.
A tanulmány szerint a cukorfogyasztást követő 60 percben csökken az emberek ébersége, 30 percen belül pedig fáradtabbnak érezték magukat az alanyok. Konstantinos Mantantzis, a kutatás vezetője szerint a cukorfogyasztást övező mítosz még mindig nagyban befolyásolja az emberek viselkedését, hiszen sokan várják, hogy jobb kedvük vagy több energiájuk lesz, miután édességet fogyasztanak.
Hogyan maradt akkor mégis életben az elmélet ennyi generáción keresztül?
Dr. Jody Dushay endokrinológus szerint a gyerekek csupán izgatottá válnak, ha édességet vagy cukrot kapnak, hiszen örülnek neki. Ezt azonban nem kellene összekeverni például a hiperaktivitással. Michael Breus klinikai szakpszichológus a cukorfogyasztás és az alvás közötti kapcsolatot vizsgálja. Szerinte a cukor hatása leginkább a fogyasztás időpontjával függ össze. Vannak olyan szerencsés emberek, akik nyugodt szívvel ehetnek bármikor édességet, az anyagcseréjük szuperül működik, másoknak viszont a kései órákban már nem ajánlott, mert sokszor rossz közérzet, súlygyarapodás lesz az esti nasizás következménye.
Mindezek tudatában érdemes átgondolni mindent, amit eddig a cukor fogyasztásáról gondoltunk, és még több figyelmet fordítani a tudatos fogyasztásra és az egészséges táplálkozásra.