Az amerikai nőket úgy tűnik, kifejezetten megviseli a gyereknevelés, könnyen elképzelhető ugyanakkor, hogy a nemrég publikált tanulmány eredményei kizárólag rájuk érvényesek. Az Iflscience szerint mindenesetre elég egyértelműek az eredmények: a gyermektelen amerikai nők jóval lassabban öregednek, mint az anyák.
Telomerre vigyáznod jó lesz
A sejtek élettartamát megvizsgáló kutatók a kromoszómák DNS-láncának két végen megtalálható, többszörösen ismétlődő szakaszok, a telomerek hosszúságának analizálása után jutottak egyébként erre a következtetésre. A sejtek minden egyes osztódása után valamelyest megrövidülő, a DNS károsodásának megelőzésére szolgáló szakaszok nagyjából 50 ilyen ciklust élnek túl, utána már nem képesek megóvni a DNS-láncot a sérülésektől.
A sejtszintű öregedést jelző szakaszok pedig sokkal, 4.2 százalékkal rövidebbek voltak a kutatás során megvizsgált anyák esetében. A gyermektelen nők korát, súlyát, valamint gazdasági és társadalmi körülményeit is figyelembe vevő kutatók nem tudják egyébként megmondani, pontosan miért rövidebbek az anyák telomerjei.
Csak az amerikai helyzetre jellemző
A kutatás vezetője szerint ugyanakkor valószínűleg nem egy minden egyes nőre jellemző felfedezésről, hanem egy inkább lokális jelenségről van szó. Anna Polack szerint ugyanis a 11 évnek megfeleltethető, felgyorsult öregedés valószínűleg legalább részben az USA-ban továbbra sem kötelező gyermekgondozási segély hiányának és az ebből fakadó rengeteg stressznek tudható be.
Ezt látszik megerősíteni egy másik, 2017-es kutatás is, ami épp az ellenkezőjét állította mindennek. Aszerint a kutatás szerint ugyanis egy olyan társadalomban, ahol az anyák több segítséget kapnak az államtól és úgy általában nagyobb becsben tartják őket, minél több gyereket vállal valaki, annál inkább lelassul a sejtszintű öregedés.