A UNICEF tanulmánya az újszülöttek halálozási mutatói alapján rangsorolta a világ országait. A 2016-os adatok alapján összeállított jelentés szerint hatalmas a különbség a legjobb és a legrosszabb országok között. A sereghajtó Pakisztánban például közel ötvenszer akkora az esélye annak, hogy egy újszülött nem éli túl élete első négy hetét, mint Japánban, ahol csak minden 1.111-dik baba élete ér ennyire korán véget - írja a CNN.
Ahová a legveszélyesebb születni
A tíz legveszélyesebb, háborúk ás gazdasági nehézségek sújtotta országban a tiszta víz, a megfelelő világítás és a legalapvetőbb gyógyszerek is gyakran hiányoznak, nem csoda tehát, hogy még megszületni sem veszélytelen. Pakisztánban ezerből 46 újszülött élete ér véget egyhónapos kora előtt, a 10. Csádban pedig 35 baba hal meg egyhónapos kora előtt.
- Pakisztán
- Közép-afrikai Köztársaság
- Afganisztán
- Szomália
- Lesotho
- Bissau-Guineai Köztársaság
- Dél-Szudán
- Elefántcsontpart
- Mali
- Csád
A UNICEF listáján olyan országok kaptak helyet a legjobban teljesítők között, ahol nem csak az egy főre jutó jövedelem sokkal magasabb, de már régóta prioritás az anyák és az újszülöttek gondozása is. Eszerint Japánba a legjobb születni, itt ugyanis csupán ezerből egy csecsemőt veszítenek el az orvosok egy hónapos koruk előtt.
A 10. Luxemburg esetében ez a szám 1.5, és Magyarország esetében sem túl magas ez a szám, nálunk is „csak” 2.8 ilyen halálesetet jegyeztek ugyanis fel, ami a magasabb jövedelmű országokat felsoroló UNICEF adatai szerint a hasonló gazdasági helyzetű országok listájának közepére elég.
Tíz ország, ahová a legjobb születni
- Japan
- Izland
- Szangapúr
- Finnország
- Szlovénia
- Észtország
- Ciprus
- Dél-Korea
- Norvégia
- Luxemburg
Sokszor a tiszta víz is hiányzik
A csecsemők halálának leggyakoribb okai között a koraszülést, a szülés során fellépő komplikációkat és a különböző fertőzéseket (vérmérgezés, tüdőgyulladás, agyhártyagyulladás) sorolja fel a UNICEF. Ezek többsége megelőzhető és gyógyítható lenne a szervezet szerint, ha a tíz legalapvetőbb életmentő gyógyszer és gép, valamint legalább tiszta víz a szülészek rendelkezésére állna. Emellett persze a nők személyiségi jogainak biztosítása is fontos lenne, sok helyütt ugyanis az sem magától értetődő, hogy egyáltalán felemelhessék a szavukat és követelni merjék a megfelelő ellátást.
Az is fontos persze, hogy egyáltalán legyenek szülészorvosok és nővérek egy adott országban. 2000-ben például csupán a szülések felénél volt jelen orvos vagy bába az afrikai Malawiban, ami azt jelentette, hogy akkoriban még 25-ből egy újszülöttet vesztettek el egy hónapon belül a szüleik. Mióta a szülések 90 százalékát felügyeli valaki, ez a szám jelentősen, 44 százalékkal javult.