A testvérség az egyik legellentmondásosabb kapcsolat az ember életében. A természetéből és lényegéből fakadóan ambivalens. Gondoljunk bele egy nagy testvér helyzetébe. Ha őszinték vagyunk, és nem próbáljuk álszent mázzal leönteni, akkor belátjuk, hogy első körben a nagy csak veszít azzal, hogy érkezik egy kistestvér a családba.
Felborul a szokásos, megnyugtatóan ismerős rend. Valaki ellopja a szülők figyelmének, türelmének, energiájának jelentős részét. Tőle egy csomó esetben alkalmazkodást kívánnak, többet, mint korábban. „Ne hangoskodj, felébreszted a babát.” „Hoznál egy pohár vizet? Nem tudok felkelni, etetem a picit.”– és hasonlók. Miért kellene örülni ennek? Azért, mert aranyos? Mert a testvére? Ennek előnyei az első pillanatokban nem-igen tapasztalhatók.
Később fokozatosan billen a mérleg. Amikor már lehet vele együtt játszani, amikor már megélheti a kompetenciáját azon keresztül, hogy mennyi mindent jobban tud, és ő mutathatja, taníthatja a kisebbnek, akkor már van benne jó is. Aztán egyre több helyzetben cinkossá válhat a két vagy több testvér, jó értelemben is, például együtt fundálhatnak ki közös meglepetést anya vagy apa születésnapjára, és persze közös csínytevéseket is kiagyalhatnak. Az is jó, hogyha a szülőknél nem talál megértésre az ember, a testvérre sokszor olyankor is számíthat. Megértik egymást, milyen nehéz, mikor túl szigorú vagy értetlen velük anya és apa.

Ha jól alakul a testvérkapcsolat, akkor felnőttkorra billen át teljesen a mérleg. Hangsúlyozom: ha jól alakul. Akkor már nem szívják el egymás elől a levegőt, nincs szó arról, hogy versengeni kellene, ki kapja a korlátozott mennyiségű figyelmet és dicséretet, hiszen, ha megtörtént az érzelmi leválás a szülőkről, eleve nem onnan, legalábbis nem csak onnan várják a szeretetet, pozitív megerősítést. Ellenben van valaki, akivel közösek a gyerekkori emlékek, aki megnyugtatóan folytonos szereplője az ember életének: ismerte, mikor a párja, barátai többsége még nem, és ott lesz, mikor a szülők már nem.
A legtöbb szülő számára azonban problémát okoz, hogyan segítse, hogy jó testvérek legyenek a gyerekei. A tét nem kicsi, hiszen arra is látunk sok példát, hogy a gyerekkor, és a felnőtté válás évei nem a konszolidálódás és egymásra találás, hanem éppen az elmérgesedés jegyében telnek. Sok gyerek kerül távol a testvérétől, akár nem is beszélnek felnőttként. És ebben nyilván a szülőknek is van felelőssége.

A gyerek valaki, akit támogatunk, vagy egy ellenséges kis lény, akit be kell törnünk? Kinek jó hír, kinek rossz: azt fogjunk visszakapni, amit mi gondolunk erről.
Tovább olvasomA felnőttkorra is igazán, végletesen rossz testvér kapcsolatok mögött általában súlyosan sérült család áll. Az extrém körülményekre, mint mikor alkoholizmus, bántalmazás, súlyos mentális betegség merül fel a családban, ugyan előfordul, hogy összefognak a testvérek, de jellemzőbb, hogy különböző utakat találnak a túlélésre, és a közös trauma nem összehozza, hanem szétválasztja őket. Például az egyik gyerek erősebb, és jobban sikerül kiszakadnia a betegítő közegből, míg a másik vagy a többi ott ragad (akár konkrétan, fizikailag, vagy olyan értelemben, hogy követi a szülők nyomdokait).

Ha a szülők felhagynának az agyonhajszolt és leterhelt gyerekek mesterséges csúcsra járatásával, azok szép lassan, saját hibáikból is tanulva, maguk jönnének rá, mit is akarnak kezdeni az életben.
Tovább olvasomA másik legnehezebb helyzet, mikor valamelyik gyereknél mutatkozik komoly testi vagy pszichés betegség, és a szülők megküzdési útja nem segít a jó testvérkapcsolat kialakulásában. Ha a beteg gyerek mellé állnak, a másik pedig háttérbe szorítva érzi magát, akkor rengeteg kimutathatatlan düh keletkezik benne mind a szülők, mind a testvér felé. Előfordul, hogy a szülők nem veszik észre, hogy a mentális beteg gyerek tünetei (például agresszív kitörései) túlzott, feldolgozhatatlan stresszt okoznak a másiknak, így olyan helyzet alakul ki, hogy az ép gyerek érdekeit senki sem képviseli.

Emery Lord Amikor összeütköztünk című kamaszkönyve lett a hónap könyve, amelynek főhőse egy teljesen átlagos lány, aki bipoláris zavarral küzd.
Tovább olvasomMi van akkor, ha az egyik gyereket jobban szereti a szülő?
Ha ilyesfajta nehézségek nincsenek a családban, akkor is sok apróságra érdemes figyelnie a szülőknek. Amit az előző példában láttunk, kicsiben bárhol felmerülhet: mindig figyeljük meg, vajon az összes gyerek érdekeit egyformán képviseljük-e! Minden családban van nehezebb, problémásabb gyerek. A szülő feladata figyelni, hogy ne szoruljon háttérbe, akivel nincs gond, ne kezdjünk valakinek kedvezni azért, mert zűrös.
Nem szeretik bevallani a szülők, holott egészen természetes érzés, hogy valamelyik gyerekhez közelebb érzi magát a felnőtt, fogalmazzunk úgy, őt könnyebb szeretni. Ettől nem kell megijedni, épp ellenkezőleg, jó, ha tudatosul, mert akkor lehet a szülő észnél, hogy ez ne jelenjen meg a nevelésében.

A szülőségversenybe beszálltál már? Szoktad tárgyakkal kompenzálni a lelkiismeret furdalásodat, amiért nem vagy eleget a gyerekkel? Üdv a klubban.
Tovább olvasomParadox módon olykor épp fordítottan jelenik meg: anyának vagy apának bűntudata van, amiért az egyik gyereket közelebb érzi magához, és kompenzálásképp a másiknak kicsit többet juttat anyagiak terén. Nem szükséges! Hogy a szülő kit szeret jobban, magánügy, attól még meg kell próbálni igazságosnak lenni.

"Bezzeg a nővéred"
Magától értetődőnek tűnik, hogy hiba, mégis milyen könnyű beleesni a csapdába, hogy összehasonlítgatjuk, versenyeztetjük a gyerekeket. Önkéntelenül kicsúszik az ember száján, hogy „bezzeg a nővéred nem viselkedett így a kamasz éveiben sem!”, vagy „bezzeg az öcséd megírja a leckéjét, csak utána megy játszani”.
Nem gonoszságból mondja ezeket a szülő, hanem egy kicsit önigazolásul, hogy nem vár túl sokat, hiszen lám, a másiknak sikerül teljesíteni. A jó testvérkapcsolatnak azonban az az alapja, hogy a gyerekek érzik, ők, úgy, ahogy vannak, a maguk egyediségében kellenek a szülőknek.
Ezt ássák alá az efféle kijelentések.
A szülőnek csak az a dolga, hogy ne rombolja a kapcsolatot. Azonban nem feladata megelőzni az összeütközéseket, kisimítani minden nézeteltérést. Ellenkezőleg: hadd játsszák ezeket a meccseket le a gyerekek egymás közt. A cirkuszok legtöbbször a szülő figyelméért folytatott küzdelem részei, jó, ha megtanulják, hogy ennek nincs hatása.
Persze, fájdalmas végigasszisztálni azokat az időszakokat, amikor gyötrik egymást a testvérek, de az egyetlen, amivel a szülő tompíthatja és lerövidítheti ezt, ha nem vonódik be túlságosan, és ha következetesen jelzi, hogy ő a maga részéről mindkét (vagy akárhány) gyereket nagyra értékeli a maga egyediségében.
Cziglán Karolina pszichológus