A HuffPost összegyűjtött pár praktikát, amik elsajátításával a gyerek rendszerezettebb életet tud élni, és ezáltal könnyebben veszi majd a terheket, amiket az iskola rájuk tesz. És bár valójában egyik tipp sem forradalmi, mégis jó, ha ezeket időnként végigvesszük a kiskamasszal, kamasszal, hiszen legtöbbünknek szintén tanulási folyamat volt, mire ezekre rájöttünk.
Szülői segítséggel, pláne, ha van egy kis belső motiváció, a kamasz gyerekeinknek is segíthetünk, hogy kevésbé essenek szét, és ne kerüljenek állandó időzavarba.
Készüljenek fel a soron következő hétre
Minden vasárnap szánjon egy kis időt arra, hogy átbeszéli gyerekével, hogy mi lesz a következő héten. Ezek után készítsenek közösen egy listát, amelyek a következő kategóriákba kerülhetnek:
- Készen kell lenni vele (amit feltétlenül meg kell csinálni)
- Szeretnék kész lenni vele (egy kicsit várhat a megvalósítás)
- Amit szeretnék csinálni (rekreációs tevékenység)
Ezek után rendszerezzék hétfőtől-péntekig, hogy mikor és mennyi időt fog az egyes tételek megvalósítására szánni a gyerek.
Minden napnak kell legyen egy kezdési és egy befejezési pontja. Írják össze, hogy milyen munkákat szándékozik aznap a gyerek elvégezni, illetve, hogy melyikhez, körülbelül mennyi időre lesz szüksége, majd tegyék őket fontossági sorrendbe.
Világítson rá, milyen jó a digitális naptár
A mai világban a gyerekek már létezni sem tudnak a mobiljuk nélkül, ami ebben az esetben egyáltalán nem hátrány - mert ez azt jelenti, hogy tudják kezelni a naptárat is. Ha a gyerek, soha nem használja a telefonján ezt a funkciót és - mondjuk nem jön rá öt perc alatt, hogy hogyan működik - mutassa meg neki, hogy miként állíthat be figyelmeztető jelzéseket benne. Még jobb, ha össze tudja kombinálni, az előzőekben mutatott tervezetet a naptárral. Tuti siker.
Csináljon a nagyobb feladatokból sok kisebbet
Amikor egy nagy feladat előtt állunk, hajlamosak lehetünk tologatni a dolgot, mivel nem tudjuk, hogy hogyan fogjunk neki. Ilyen például a fürdőszoba kitakarítása. Egyszerűnek tűnhet, de közben meg egyáltalán nem az. De ha szétbontja, hogy ez mit is jelent valójában, már sokkal egyszerűbb nekilátni a feladatoknak, mint például:
- fugát takarítani,
- kimosni a kádkilépőt,
- fertőtleníteni a szanitereket
- felmosni,
- elpakolni,
- kiüríteni a szemetest
Sokkal átláthatóbb és egyszerűbb így a dolga. A legjobb ha listát készít ezekről, és minden végrehajtott feladatot kipipál a listán. Ja, és persze nem kötelezi magát arra, hogy egy nap alatt végezzen a munkával. Ugyanezt a metódust követve, mutassa meg gyerekének is, hogy miképpen működik ez a módszer. Írjanak fel egy nagy feladatot egy papír tetejére, majd bontsák atomjaira.
Pakoljanak be előző este az iskolatáskába
„Old school” trükk, minden felnőtt ismeri: pakoljanak be az iskolatáskába lefekvéskor, így stresszmentesen indulhat a reggel(haha!), és este nem azon fog rágódni a gyerek, hogy mi az, amit elfelejt majd reggel betenni a táskába. Szintén ovis trükk, de tényleg hasznos, készítsék ki a ruháját amit másnap viselni fog, és csomagoljanak valami harapnivalót is amit a szünetben elnyammoghat.
Találjanak helyet mindennek
A tinédzserekbe automatikusan be van kódolva, hogy rendetlennek kell lenni, és meg sem értik, hogy milyen jó, ha nem káoszban élik az életüket - de ez nem jelenti azt, hogy ha megtanulják, hogyan lehet rendet tartani, az nem fogja őket előbbre vinni.
Néhány tipp, a rendrakáshoz:
- Csoportosítsák kategóriák szerint a dolgokat.
- Kérje meg a gyereket, hogy keressen a szobában helyet minden kategóriának.
- Mutassa meg hogyan működik a címkenyomtató - de sokszor a „post it” is megteszi - amit a fiókokra meg a polcokra lehet ragasztgatni, hogy átlátható legyen, mi van bennük.
- Emlékeztesse őket, hogy mindent tegyenek vissza a helyükre.
Hagyjon időt magára is
Amikor a gyerek rájön, hogy ténylegesen mennyi időbe telik megcsinálni valamit, ellenben azzal, hogy ő mit saccolt az elején, egyenesen szárnyra kaphat. Ezért is jók a különböző telefonos applikációk, amik az időbeosztást segítik.
Ilyen a Pomodoro technika is - magyarázza el neki, hogy hogyan működik, de persze kereshetnek hasonló tematikájú alkalmazásokat is okostelefonra.
Használják a Google Docs-ot
Akinek okozott már fejfájást (és duplamunkát) elkavarodott kinyomtatott papír, vagy összetört telefonon/laptopon/tableten tárolt házidolgozat, azt nem kell sokáig győzködni erről.
Google Docs-ot használni maga a csoda, ugyanis mindenhol elérhető, ahol van internet, és amit oda bevisz, csak akkor tűnik el, ha azt kitörli. Hiába veszíti el a telefonját a gyerek, vagy zúzza kezelhetetlenné, az adatok soha nem fognak elveszni, ha felhőbe írja őket. Szóval tényleg hasznos ezt a funkciót használni, mutassa meg neki, hogyan működik. Ráadásul emlékeztetőket is be lehet ide vésni, szóval soha többet nem fog elkésni a különórákról, vagy a fogorvostól a gyerek.
Konklúzió
A legtöbb tini képtelen felnőtt mércével mérve rendszerezett életet élni, de ha megszokássá válnak a fentebb említett technikák, magabiztosabbak lesznek, nyugodtabbak, és jobban teljesítenek majd az iskolában. És ha egyszer rájönnek arra, hogy ezek a dolgok tényleg beválnak, már soha többet nem kell emlékeztetnie őket a feladataikra.
ÁMEN!