Általában csak a terhesség 28. hete után végeznek méhen belüli műtéteket, mert korábbi beavatkozásnál rosszak a magzat túlélésének esélyei. Az ausztrál orvosok úgy nevezett amnionköteg-szindróma miatt döntöttek a műtét mellett. Ez a tünetegyüttes akkor lép fel, amikor a magzatburok belső felszínéből rostkötegek alakulnak ki, amelyek elszoríthatják a magzat végtagjait, ujjait vagy más testrészeit, számol be a Független Hírügynökség.
A rostkötegek a végtagokon csonkolásokat, a test más részein, például az arcon, a mellkason, a hasfalon hasadékokat idézhetnek elő. Okozhatnak olyan tartási deformitásokat is, mint a veleszületett csípőficam vagy a dongaláb. Az ausztrál magzat esetében fennállt a veszély, hogy mindkét láb amputálódik még a terhesség alatt.
Az orvosok az anya hasán keresztül 2 milliméter vastag teleszkópos tűt vezettek be a méhbe, ezen át lézerrel és elektromos árammal vágták át azt a rostköteget, amely a magzat bal lábát szorította le. A jobb lábhoz azonban már nem is mertek hozzányúlni, annyira rossz állapotban volt.
A műtét tavaly év végén volt, amikor a magzat 15-20 centméter hosszú volt, januárban pedig megszületett a kislány 1,63 kilós súllyal. A jobb lábat a születés után operálták meg, és az orvosok biztosak abban, hogy a kislány képes lesz járni vele, írja a Független Hírügynökség.
Az amnionköteg-szindróma 15 ezer szülésből egyszer fordul elő.