Több tízezer forintodba kerül, ha ezt csinálod az utcán

GettyImages-1399564020
Olvasási idő kb. 2 perc

Szabálysértést követ el az, aki közterületen galambot etet. Te tudtad, hogy büntethetnek is érte?

Rengeteg a galamb a főváros és a magyar nagyvárosok terein és utcáin. A nagy tömegben mozgó szárnyasok ráadásul azonnal ott teremnek, ha helyet foglalunk egy padon, s rendkívül jó ösztönnel szúrják ki azt is, ha éppen eszünk. 

Bár nem kéregetnek nagyra nyílt szemekkel, mint házi kedvenceink, azonban sokan nem tudják megállni, hogy egy-egy morzsát ne dobjanak oda nekik. Ezzel azonban szabálysértést követnek el. A szabálysértés ma magánszemélyek esetén 200 ezer forintig büntethető a tavaly szeptemberi, 30 százalékos bírságemelés óta. 

A galambok etetése a legtöbb helyen tilos
A galambok etetése a legtöbb helyen tilosKaszás Tamás / Index

A galambok etetése büntethető

Bár sokan nem tudják, a galambok etetése szinte minden városban tilos, nem csak hazánkban. Nem véletlenül. 

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény értelmében azonban aki a közterületen, a közforgalom céljait szolgáló épületben, vagy közforgalmú közlekedési eszközön szemetel, ezeket beszennyezi, vagy a felügyelete alatt lévő állat által ilyen helyen okozott szennyezés megszüntetéséről nem gondoskodik, szabálysértést követ el.

A városi galambok ugyanis egy sor olyan betegséget terjesztenek, amelyek ha ritkán is, de emberre is veszélyesek lehetnek. A fertőzések többsége a galambürülékkel terjed, ráadásul hozzá sem kell érnünk ehhez.  A kiszáradt galambürülék ugyanis a szélben, por formájában száll tovább, és így szippantjuk be belőle a baktériumokat. 

Ezek a fertőzések elsősorban a legyengült immunrendszerű betegekre, valamint az idősekre, a terhes nőkre és a kisgyerekekre veszélyesek: a városi galambpiszok több mint ötvenféle fertőzést képes terjeszteni.

A szirti galambnak egyik élősködője a sok közül a tolltetű, mely többek között agyvelőgyulladást terjeszt, azonban elkaphatunk egyéb betegségeket is, például hisztoplazmózist, baromfigüműkórt vagy szalmonellát is tőlük. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek