Ősszel egyre többen sétálnak az erdőben, ilyenkor pedig gyakran elcsábíthat téged is az ott termő gyümölcs és gomba. Azonban azt már kevesen tudják, hogy ezekből csipkebogyóból vagy pöffetegből sem szedhetnek akármennyi – írja az Agrárszektor.
Az erdő teli van élelmiszerrel
Sokféle termés, mag, gyümölcs lelhető fel ilyenkor a magyar erdőkben, sokan viszont nincsenek azzal tisztában, hogy milyen feltételekkel gyűjthetik ezeket, ugyanis mindez törvényileg szigorúan szabályozva van. Vannak fokozottan védett, védett, közösségi jelentőségű fajok, valamint olyanok is, amely valamelyik nemzetközi egyezmény hatálya alá tartoznak, ezeknek a gyűjtése pedig engedélyekhez kötött. Ilyen lehet a természetvédelmi hatóság, a terület tulajdonosi, használói és kezelői engedély.
A 61/2017. (XII. 21.) FM rendelet az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény végrehajtásáról kimondja, hogy
gomba, vadgyümölcs, gyógynövény gyűjtése, illetve forrásvíz elhordása a) az állam 100%-os tulajdonában álló erdőben az egyéni szükségletet meghaladó mennyiségben erdőgazdálkodó előzetes írásbeli hozzájárulásával, b) az állam 100%-os tulajdonában nem álló erdőben a haszonvételi joggyakorló előzetes írásbeli hozzájárulásával gyakorolható.
Ha jogszabály másképpen nem rendelkezik, egyéni szükségletnek minősül személyenként, naponta legfeljebb a) 2 kg gomba, b) 2 kg vadgyümölcs vagy c) 2 kg gyógynövény gyűjtése. Egyéni szükségletre gyűjtött gomba, vadgyümölcs, gyógynövény illetve forrásvíz kereskedelmi forgalomba nem hozható.
Vagyis a jogszabályok naponta mindenkinek 2 kilogramm gomba, 2 kilogramm vadgyümölcs vagy 2 kilogramm gyógynövény gyűjtését engedélyezik külön írásbeli engedély nélkül az állami erdőkből. Ezen szabály betartása mellett a gyűjtögetés nem károsíthatja vagy veszélyeztetheti az erdő biológiai sokféleségét, felszíni és felszín alatti vizeit, talaját, természetes felújulását, a védett természeti értéket, valamint az erdei életközösséget. A szabályt tehát nemcsak azért kell betartani, mert bajunk származhat abból, ha másként teszünk, hanem azért is, mert így óvhatjuk a természetet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés