Pontosan nem tudjuk, melyik napon következhet be az égi esemény, de érdemes az égboltot fürkészni, mivel legközelebb majd 80 év múlva lehet arra számítani, hogy a nóvakitörést láthassuk, olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalán.
A nóva egy 3000 fényévre lévő, két csillagból álló rendszer egyik tagja: az Északi Korona (Corona Borealis) csillagképben található a T Coronae Borealis, mely attól válik szabad szemmel láthatóvá, hogy nóvakitörés következik be. A T CrB különleges változócsillag, a szaknyelvben visszatérő vagy rekurrens nóvának hívják.
Ez annyit takar, hogy időnként felfényesedik, majd lassan elhalványul, ezzel visszatérve nyugalmi állapotához.
1866-ot követően legutóbb 1946-ban történt ilyen esemény, azaz rövidesen újra tanúi lehetünk a különlegességnek.
A csillag most már bármelyik éjszaka megmutathatja magát
Az esemény időpontjának bizonytalanságát mutatja, hogy a csillagászok annyit tudtak előre meghatározni: valamikor 2024 februárja és szeptembere közt számíthatunk a nóvakitörésre. Erre bizonyos előjelekből lehet következtetni: nagyságrendileg egy évvel a kitörés előtt a csillag halványulni kezd, ezzel készülve a kitörésre.
A halványulási folyamat jeleit tavaly márciusban detektálták, így tudták a meghatározni azt a legkorábbi időpontot, amelyben számíthatunk a ritka esemény bekövetkeztére.
Érdemes tehát az eget kémlelni: ha sikerül elkapnod, ahogyan a szabad szemmel máskülönben nem észlelhető csillag mintegy új csillagként hirtelen megjelenik az égbolton, valódi ritkaság szemtanúja vagy. Ezután a T CrB fokozatosan visszahalványodik nyugalmi fényességére, és azt megtartja még 80 éven át.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés