A TheKitchn csapata arra gondolt, miért ne kaphatnánk egy kis továbbképzést olyan egyszerű kérdésekben, mint az, hogyan érdemes bánnunk a zöldségekkel a konyhánkban. A csapat egy rakás remek trükköt gyűjtött össze, amik segítenek abban, hogy egy kicsit még profibbak legyünk zöldségügyben.
Kétszer is főzheted őket, ami remek módszer a maradékok felhasználására
Az egész játék persze nem azt jelenti, hogy miután szétfőtt a sós vízben a répa, még egy adag még sósabb vízben lenne érdemes lakomát készíteni belőle. Sokkal inkább szól arról, hogy ha van egy fej brokkolid, ami egy kicsit sok az aznapra kiválasztott ebédhez, ne sajnáld megpárolni a másik felét is, mert abból másnap még lehet valami finom a megfelelő fűszerekkel ízesítve, vajban megpirítva, salátában, tésztával, fokhagymásan, olaszosan, leforrázva, besamellel, vagy épp máshogy.
Ha már félig készen van az adag, nagyobb eséllyel használod fel, így a közös párolás jó esélyeket nyújt a maradékmentésre. Tök, répa, karfiol, brokkoli vagy más: főzd kétszer, így még lehet belőle krémleves, előétel, de akár egy tökös pite klassz tölteléke is.
Legyen a maradék zöldségekből mártogatós!
Millió változatban finom a pürésített zöldség, nem muszáj csak hummuszban gondolkodnod. Egy nagy adag grissini és zellerszár mellett tökéletesek a zöldséges mártogatósok, amikben jól elférnek a csúnyább, kimaradt darabok is. Párold meg őket és ízesítsd aszalt paradicsommal vagy olívával és mascarponével, esetleg pestóval, olasz fűszerekkel, szardellával, tanihivel, baconnel, csilivel és mézzel, mustárral és zöld borssal, parmezánnal, szavasgombával, vagy ami épp eszedbe jut. Mehet bele fehérbab, répa, de készülhet sült paprikából, fehérrépából vagy vegyesen is. Milyen ízek a kedvenceid? Azokból kombinálj maximum kettőt, és keverd a gyors, zöldséges mártogatóshoz!
Ne csak az uborkát savanyítsd!
A só, a víz, az ecet és a cukor keveréke rengeteg zöldséget fel tud dobni a legegyszerűbbektől a különleges alapanyagokig. A gyors, kisebb adagban készülő savanyúság nem igényli a hőkezelést, és mindenféle zöldségből elkészíthető. A pácolt sárgarépa kiválóan alkalmas nassolásra, de még jobb, ha mexikói stílusban készíted jalapeñóval és vöröshagymával. A vékonyra szeletelt, savanyított retekkel meglepően finom saláta vagy szendvics készülhet. A pácolt lila hagyma a tacótól a halas hamburgeren át az avokádós pirítósig bármit képes feldobni. Tudtad, hogy gombát is savanyíthatsz?
Varázsolj a fokhagymával!
A toum egy libanoni fokhagymakrém, ami fokhagymából, citromból és olajból áll. Erős és intenzív fokhagymás ízt ad, bármihez is keverik hozzá. A majonézhez hasonló emulzió lesz a végeredmény, kivéve, hogy tojássárgája helyett sok-sok gerezd fokhagymát kell használnunk. Az aprítógépben, ha igazán lassan adagold az olajat, a fokhagyma sűrű és krémes mártássá válik – ez valóban olyan, mint egy varázslat. Használhatod öntetként, mártásokba, dipekbe, de ez még csak a kezdet. Kend meg a pizzatésztát vele, mielőtt hozzáadnád a feltétet a fehér pizzához, vagy keverd bele tésztákba, levesekbe, esetleg szendvicsekbe.
Adj a zöldféléknek egy jégfürdőt!
Elgondolkodtál már azon, hogy mitől annyira friss és ropogós egyes éttermekben a káposzta, vagy épp a saláta a legnagyobb kánikulában akár a nap végén is? A japán szakácsok a vékonyra szeletelt káposztát jeges hideg vízbe áztatják, így biztosítva, hogy a lehető legfrissebb és -ropogósabb maradjon. Tökéletes kontraszt a sültek mellett, főleg kis majonézes, csípős vagy savanykás öntettel.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés