Két világmárka, amit egy családi balhé szült

GettyImages-1345487665
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy egész várost szakított ketté a híres testvérpár harca, ám cserébe kaptunk két sportmárkát, amiért a német kisváros lakói a mai napig rendkívül hálásak.

Máig nem tisztázott, hogy a Dassler fivérek miért csaptak össze. Mindenesetre érdekes teóriák láttak napvilágot, mi volt az a vitás helyzet, ami után létrejött az Adolf Dassler alapította Adidas, illetve Rudi Dassler Puma nevű világmárkája. Egyesek titkos viszonyról, mások a stoplis cipő körül kialakult cirkuszra gyanakodnak.

Az Adidas és a Puma neve összeforrt a testvérháborúval

„A Dassler fivérek szakítása Herzogenaurach város számára olyan volt, mint a berlini fal felépítése a német főváros számára” – mondja egy helyi újságíró. Azt leszámítva, hogy míg a berlini fal évtizedekkel ezelőtt leomlott, az Adidas és a Puma között a lassan 80 éve kezdődött ellentét még mindig nyilvánvaló minden, a városba látogató kívülálló számára. Hogyan is kezdődött ez az extrém méreteket öltő családi vita?

Adolf Dassler szobra a német kisvárosban
Adolf Dassler szobra a német kisvárosbanpicture alliance / Getty Images Hungary

Aranyat érő futócipő

1920-ban Adolf Dassler átvette apjától a cipészstafétabotot, majd négy évvel később már a testvérével, Rudival gyártotta a sportcipőket. Ekkor még a vállalkozás Gebrüder Dassler, azaz Dassler fivérek néven futott. Minden idillinek tűnt, a családi biznisz szépen fel is futott: az 1936-os berlini olimpián már a Dassler testvérek által kifejlesztett futócipőben szerzett négy aranyat az amerikaiaknak Jesse Owens sprinter. Már 25 éve dolgozott együtt a két testvér, amikor történt valami közöttük, és aminek hatására Dasslerék feloszlatták közös cégüket és rivális vállalatot alapítottak a Herzogenaurach központját átszelő Aurach folyó két partján, az Adidast (Adi + Dass[ler]) és a Pumát.

A két világmárka jelenlegi vezérigazgatói már jó kapcsolatot ápolnak egymással
A két világmárka jelenlegi vezérigazgatói már jó kapcsolatot ápolnak egymássalpicture alliance / Getty Images Hungary

A mai napig itt áll ennek a két cégóriásnak a székhelye, alig pár kilométerre egymástól

Még ma sem tisztázott, min veszett össze annyira a két testvér, hogy soha nem került sor a békülésre. Az egyik verzió szerint Rudinak viszonya volt Adi feleségével, Käthével, és ezt nem tudta megbocsátani a testvérének. Az a pletyka is szárnyra kapott, hogy nem tudtak megegyezni azon, kinek az ötlete volt a stoplis cipő, de arról is beszéltek egy időben, hogy egy szörnyű félreértés miatt szakított a páros: 1943 egyik éjszakáján a kisvárost a szövetségesek bombázták. Adolf felesége épp abban a pillanatban ért le az óvóhelyre, amikor Rudi azt mondta: „Megint visszajöttek ezek a mocskok.” Adolf meg volt győződve arról, hogy róla beszélt a fivére, holott állítólag az amerikaiakat szidta csupán a híresen nácibarát testvér.

Akárhogy is volt, a kenyértörés évtizedeken keresztül megosztotta a várost: meghatározta, ki melyik kocsmában ivott, melyik hentesnél vásárolt, arról nem is beszélve, milyen cipőt hordott.

„Volt idő, amikor ha az egyik cég alkalmazottja feleségül vette a másik cég alkalmazottját, azzal kivívta a család és a kollégák haragját is” – meséli Klaus-Peter Gäbelein, a helyi Örökségvédelmi Egyesület munkatársa. „Még a vallásban és a politikában is szemben álltak egymással: a Pumát katolikusnak és politikailag konzervatívnak, az Adidast protestánsnak és szociáldemokratának tartották.”

Adi és Rudi nem beszéltek egymással, még akkor sem, amikor Rudi a hetvenes években a halálos ágyán feküdt, és a pap odahívatta Adit. A városlakók mégis hálásak a családi viszályért: „A veszekedésük nélkül nem adhatna otthont a kisvárosunk ennek a két globális piaci szereplőnek” – mondja Gäbelein.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek