Április van, ideje mérleget vonni újévi fogadalmaink ügyében. A kutatók szerint jó eséllyel nem tartottuk be őket és ha netán esetedben is igazuk lenne, akkor a jó hír: a kudarc okait is megtalálták, ami így közelebb vihet minket ahhoz, hogy legközelebb jobban sikerüljön. A megoldás ráadásul nem is hangzik rosszul.
Miért nem sikerülnek az újévi fogadalmak? – teszi fel a kérdést a Healthline csapata, akik egyből meg is adják a tudomány rövid válaszát: a félelem és az ambíció egyaránt szerepet játszik abban, hogy a fogadalom végül sikerül-e, de az is fontos, mekkora változtatásban gondolkodtál.
Az újévi fogadalmak az év furcsa időszakában jönnek: a karácsony utáni torkoskodás, a stresszes ünnepi bevásárlás, a karácsonyi süti és a szilveszteri ivás utolsó napjaiban. Nem igazán van értelme arra számítani, hogy január 1-jén felébredünk, és teljesen „új önmagunk” leszünk, mégis minden évben emberek milliói remélik ezt egy éjszaka leforgása alatt.
„Ez az időszak hírhedt a fogadalmakkal kapcsolatos kudarcokról, mégis folyamatosan csináljuk”
– mondta dr. Greg Soltanoff a témában. „Ez sokak számára egy módja annak, hogy az ünnepek alatti viselkedését kissé kompenzálja” – fűzte hozzá a téma szakértője, aki azt is tudja, miért hiúsulnak meg a fogadalmak, vagy legalábbis miket teszünk annak érdekében, hogy a lehető legnehezebb legyen betartani azokat.
Túl sok a hirtelen változás, ráadásul túl gyorsan jönnek
Dr. Coral Arvon, a Pritikin Longevity Center and Spa viselkedés-egészségügyi és wellnessrészlegének igazgatója azt vallja, hogy a legnagyobb dolog, amit az embereknek meg kell érteniük, amikor elhatározásokat akarnak elérni, mi a különbség a szokások megváltoztatása és az elhatározások között.
„Gyakran egyszerűen túl nagyok az elhatározásaink ahhoz, hogy betarthatók legyenek. A célok sikeres elérése érdekében annak megértése a legfontosabb, hogy a kis, rövid távú célok a leghatékonyabbak, és az elhatározások lépésenkénti megtétele a legjobb módja a sikernek.”
A félelem is a siker útjában állhat
Maria Brilaki személyi edző, a Fitness Reloaded alapítója szerint az emberek gyakran túl magasra tűzik ki céljaikat, és a helyzet összessége visszaüthet, mert a kezdeti izgalom elmúltával a félelem veszi át az uralmat.
„És pontosan így kezdjük el szabotálni magunkat…”
– hangsúlyozta. „Mielőtt észrevennénk, visszatértünk az elejére. Felhagytunk az edzőterembe járással vagy a tervezett költségvetésünk betartásával.”
Diane Lange, a tanácsadó oktató szerint is a félelem a fő oka annak, hogy az emberek feladják újévi fogadalmukat.
„A félelem olyan erős érzelem, hogy felülírhatja az újévre kitűzött prioritásainkat, céljainkat” – mondta. „Félhetsz a kudarctól, a sikertől vagy éppen a változástól… mindez sokszor feladásra kényszeríti ügyfeleimet, mielőtt a gyakorlás szokássá válna.”
Lange szerint a félelmekkel való szembenézés fontos lépés a célok elérése felé.
„A változás gyakran kirepít a komfortzónádon kívülre, ami ijesztő, ám ilyenkor próbáld meg kívülről látni a helyzeted, és azt, hogy mit hoz a változás a végén” – mondta.
Így tartsd be a fogadalmaid
Az egészségügyi szakértők egyetértenek abban, hogy a hirtelen változások elsőre izgalmasnak tűnhetnek, de amikor napi rutinunk egy nagyobb részén kell változtatnunk céljaink elérése érdekében, túlságosan megijedünk a folytatástól, és visszaesünk a rossz szokásokba.
Arvon a következő tippeket ajánlotta:
Tedd az elhatározásokat kézzelfoghatóvá és megvalósíthatóvá. Például ahelyett, hogy azt mondanád, hogy „20 kilót fogsz fogyni idén”, mondd azt, hogy „2 hétig mindennap sétálni fogsz”, vagy „2 hétig elhagyod a csokit, fagylaltot és a cukros üdítőt”.
Értsd meg, hogyan lehetsz a legnagyobb eséllyel sikeres. Az emberek eltérően kezelik az elhatározásokat, a célokat és a szokásokat.
„Néhány embernek például listát kell írnia, hogy nyomon követhesse a haladást, míg másoknak meg kell beszélniük másokkal új szokásaikat és céljaikat” – folytatta a szakember, aki szerint az is segít, ha csapatban vágsz bele, és az is, ha időnként jutalmazod magad kitartásodért.
Brilaki a rendkívül kicsi változtatások mellett érvel. Például azt javasolja, hogy ahelyett, hogy heti háromszor jársz azonnal edzeni, kezdd napi két guggolással. Olyan kicsi a változás, hogy nem állsz meg kettőnél a szakember szerint. Ilyenkor túlteljesíted az adagot, és sokkal sikeresebbnek érzed majd magad, ami ösztönözni fog.
„És pontosan így nőnek ezek a kis szokások nevetségesen kicsiből nagyokká”
– folytatta. „Nehéz ellenállni annak, hogy csinálj egy kicsit többet, mert olyan egyszerű.”
Soltanoff, a Voom munkahelyi wellnessprogram elnöke és társalapítója elmondta, hogy a lépésről lépésre történő megközelítés hozza létre azokat a tartós változásokat, amelyeket az emberek látni szeretnének az életükben.
Soltanoff hangsúlyozza a „10 százalékos szabályt”, ami szerint a szokások 10 százalékát változtassuk meg havonta. Azok számára, akik szeretnének javítani az egészségükön, az egyik hónapban öt percet nyújthatnak, a másikban pedig a reggeli péksüteményt egy darab gyümölccsel helyettesítsék.
„Azt látjuk, hogy ha egyszer az embernek nagy fennakadás van a napi beosztásában – például azt vállalja, hogy elmegy az edzőterembe egy órát –, az végül meghiúsul, mert túl nagy feladat első lépésben” – mondta Soltanoff, aki kiemelte: a kis lépések és azok esetleges túlteljesítése vezet majd el a sikerhez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés